Przełomowe dwustronne ogniwa słoneczne z nanorurek węglowych - rewolucja w fotowoltaice

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Nowe ogniwa są tańsze od zwykłych paneli słonecznych o 70 proc. Naukowcom z Wielkiej Brytanii udało się opracować zupełnie nową technologię fotowoltaiczną, która może zrewolucjonizować rynek energii odnawialnej.

Badacze z brytyjskiego Uniwersytetu w Surrey, we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu w Cambridge, Chińskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Xidian i Uniwersytetu Zhengzhou w Chinach, stworzyli innowacyjny rodzaj dwustronnego (bifacjalnego) panelu słonecznego, wyposażonego w elektrody z nanorurek węglowych. Jak wynika z artykułu naukowego opublikowanego w prestiżowym czasopiśmie "Nature Communications", ta technologia może być prawdziwym przełomem w fotowoltaice.

 

Kluczem do sukcesu jest zastosowanie materiałów o strukturze perowskitu. Te związki chemiczne umożliwiają tworzenie różnorodnych konstrukcji fotoelektrycznych, charakteryzujących się wysoką wydajnością i niskimi kosztami produkcji. Naukowcy z Surrey skupili się na elastycznym rodzaju ogniwa, które łączy w sobie te dwie kluczowe cechy.

 

Dwustronne ogniwa perowskitowe opracowane przez zespół badawczy mają elektrody zbudowane z miniaturowych nanorurek węglowych, o średnicy zaledwie 2,2 nanometra - cieńszych niż ludzkie DNA. Taka konstrukcja zapewnia nie tylko wysoką sprawność konwersji energii słonecznej, ale również znacznie obniża koszty wytwarzania w porównaniu z tradycyjnymi panelami krzemowymi.

 

Podwójna absorpcja światła to kolejna zaleta nowych ogniw. Jak wyjaśnia dr Jing Zhang, jeden z autorów badań, panele mogą pochłaniać promienie słoneczne zarówno z górnej, jak i dolnej strony, generując tym samym więcej energii elektrycznej. Co więcej, ilość produkowanej energii jest mniej zależna od kąta nachylenia panelu, co czyni tę technologię jeszcze bardziej atrakcyjną.

 

Eksperci są zgodni, że opracowane przez naukowców z Wielkiej Brytanii ogniwa słoneczne mogą być prawdziwym przełomem w branży fotowoltaicznej. Ich niska cena, w połączeniu z wysoką wydajnością, otwiera drzwi do masowego wykorzystania energii słonecznej, nawet w regionach, gdzie dotychczas nie była ona opłacalna ekonomicznie.

 

Rewolucyjne dwustronne panele z nanorurek węglowych to wyraźny sygnał, że fotowoltaika wkracza w nową erę. Tańsza i wydajniejsza energia słoneczna może stać się w najbliższych latach realną alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii, przyczyniając się do transformacji energetycznej na skalę globalną.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj