Przełomowa technologia pozwoli na produkcję uniwersalnej krwi

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy opracowali metodę produkcji tzw. uniwersalnej krwi. Polega ona na przekształceniu grupy krwi A w grupę 0, którą bezpiecznie można przetaczać każdemu pacjentowi. Pomocne okazały się tu bakterie, znajdujące się w naszym organizmie.

 

Aby można było przeprowadzić bezpieczną transfuzję, biorca musi otrzymać odpowiednią krew. Grupę A można łączyć z grupą A i 0. Tak samo grupę B można mieszać z grupą B i 0. Biorcy z grupą AB mogą otrzymać każdą grupę krwi, natomiast grupa krwi 0 jest uniwersalna, czyli można ją przetaczać każdemu pacjentowi.

 

Ze względu na niedobory krwi w szpitalach na całym świecie, naukowcy starają się opracować metodę, która pozwoli wytwarzać tę uniwersalną grupę krwi. Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej zademonstrowali możliwość przekształcania grupy krwi A w uniwersalną grupę 0 poprzez usunięcie związanego z nim antygenu.

Po czterech latach badań, Stephen Withers i jego zespół odnalazł bakterie na ściankach jelita, które żywią się mucynami – mieszanką cukrowo-białkową. Tak się składa, że mucyny są podobne do cukrów, określających typ czerwonych krwinek, więc naukowcy postanowili zbadać zdolność bakterii Flavonifractor plautii do usuwania cukrów charakteryzujących grupę krwi A.

 

Gdy przetestowano dwa enzymy bakteryjne jednocześnie, zespół uzyskał oczekiwany efekt. Z ich pomocą udało się usunąć antygen A, a zatem pomyślnie przekształcono grupę krwi A w krew uniwersalną. Badania zostały przeprowadzone w laboratorium, jednak dalsze testy pozwolą ustalić, czy ta zamiana grupy krwi faktycznie jest skuteczna i bezpieczna. Jeśli tak, naukowcy otrzymają do swojej dyspozycji „narzędzie”, które pozwoli przynajmniej częściowo rozwiązać problem niedoboru krwi dla potrzebujących.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika hyh Swarozyd

Nosnikiem swiadomosci jest

Nosnikiem swiadomosci jest krew , czyli jak stracisz krew z paluszka to tracisz pewna czesc swiadomosci... no gratuluje JOBEL sie nalezy...

wam niespelnionym geniuszom odkrywcom i ekscentrykom ktorych nikt nie rozumie... nawet ksiadz w konfesjonale...

a co dopiero nauczyciel od wfu... psycholog czy psychiatra... do ktorego polowa boi sie isc... bojac sie odrzucenia..

 

 

Portret użytkownika hyh Swarozyd

Blagam , prosze NIE ...

Blagam , prosze NIE ... Zmiencie nazwe tego portalu na ZMIANY W MOZGU. .. albo na ZMIANY W WIEDZY,

Znawcy wszystkiego co sie swieci czyli Tombak matrixy  .... tutaj przebijaja jeden drugiego...

Portret użytkownika Arya

grupa krwi 0 jest uniwersalna

grupa krwi 0 jest uniwersalna, czyli można ją przetaczać każdemu pacjentowi

Niestety nie jest to prawda. Jest ponad 30 róznych zależności krwi, a mit o tym że grupa 0 jest uniwersalna już dawno został obalony. Więcej info: Rody Krwi na youtube. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika hyh Swarozyd

Czy jedyny dowod to musi byc

Czy jedyny dowod to musi byc zawsze jakis poroniony wziety z netu link ?

A nie jakas np ksiazka w tym wypadku medyczna?

Arya - czlowieku naprawde jestes tak uzalezniony od tych czubkow z YT co wymyslaja bajki po to by nikt nie mogl im tego udowodnic ?  Wez normalna ksiazke naukowa i zacznij czytac. Bo to jest tragedia ,brak elementarnej wiedzy opiera sie na wiedzy czubkow z YT. typu skwarek  , zieba czy teraz rody krwi..

Portret użytkownika Arya

A oglądałeś by stwierdzić, że

A oglądałeś by stwierdzić, że to czubek? .

Ale specjalnie dla takich jak ty:

Zasady transfuzji krwi wynikają z możliwości występowania przeciwciał przeciwko antygenom różnych układów grupowych krwi. Najistotniejsze znaczenie kliniczne mają układy AB0 i Rh.

Występowanie przeciwciał skierowanych przeciwko antygenom grupowym opisują tzw. prawa Landsteinera: 1) jeżeli krew zawiera antygen określający grupę krwi (A, B lub Rh+), nie zawiera przeciwciał przeciwko temu antygenowi; 2) krew zawiera przeciwciała przeciwko antygenom grupowym nie występującym u danego osobnika. Oznaczenie grupy krwi jako 0 lub Rh−, oznacza brak tych antygenów w organizmie, co przekłada się na możliwość wytworzenia przeciwciał przeciwko wszystkim innym antygenom obcym dla danej osoby (czyli w tym wypadku dla A, B i Rh+)

Zgodnie z tymi zasadami krew grupy 0Rh− można przetoczyć każdej osobie, natomiast dawcą dla osoby z tą grupą musi być osoba o identycznej grupie krwi (0Rh−). Osoba mająca grupę ABRh+ może otrzymać dowolną krew, natomiast może być dawcą jedynie dla osoby z tą samą grupą krwi. Istnieje więc możliwość następujących wariantów zgodności dawców i biorców krwi.

Ponadto podczas transfuzji krwi należy przestrzegać następujących zasad:

  • przetaczana krew musi być zgodna w układzie AB0 i antygenie D układu Rh;
  • przed przetoczeniem wykonuje się próbę krzyżową – podczas próby sprawdza się, czy zachodzi aglutynacja między erytrocytami dawcy a surowicą biorcy oraz surowicą dawcy, a erytrocytami biorcy (eliminuje to błędy w określeniu grupy i konflikt serologiczny u osób z grupą „Bombay”);
  • u osób, u których wystąpił kiedyś konflikt serologiczny, dobiera się również krew w pozostałych czterech podstawowych antygenach układu Rh i zgodną w antygenie K układu Kell;
  • w bardzo rzadkich przypadkach powstaje konflikt na tle niezgodności w układzie: MNS – antygeny S i U, Kidd– antygen Ik, Kell – antygen K.

W podanym prze ze mnie cyklu Rody Krwi jest to wszystko wytłumaczone na tzw. chłopski rozum, a przypuszczam że niewiele osób rozumie to co napisałem wyżej, choć pochodzi to z mainstreamowej wikipedii. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika Medium

I pomyśleć ile trzeba było

I pomyśleć ile trzeba było czekać, by wreszcie ktoś zainteresował się takim rozwiązanniem!

W międzyczasie zagalopowała się w niebezpieczny zaułek inżynieria genetyczna, a dopiero teraz krew zuniwersalizowano do transfuzji.

Uważam, że to bardzo dobry krok.

Skomentuj