Przełom w relacjach między Koreami. Jaka będzie reakcja USA?

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons

Jak dobrze wiemy, sport przełamuje bariery - również te polityczne. Nadchodzące Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu są okazją do zbliżenia się Korei Południowej z Północną. Dowiadujemy się, że Północ weźmie udział w zawodach sportowych w południowokoreańskim powiecie Pjongczang.

 

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2018, które odbędą się w dniach 9-25 lutego doprowadziły do przełomowego spotkania koreańskich urzędników wysokiego szczebla. Były to pierwsze tego typu negocjacje od lat, dlatego natychmiast zwróciły uwagę światowych mediów. Podczas wspólnych rozmów ustalono, że północnokoreańscy i południowokoreańscy sportowcy przemaszerują wspólnie pod Flagą Zjednoczenia - po raz pierwszy od 12 lat. Co więcej, na czas Igrzysk Olimpijskich powstanie jedna wspólna drużyna hokeistek, która będzie reprezentowała obie Koree.

Koreańska Flaga Zjednoczenia - źródło: Valentim/CC BY-SA 3.0

W Pjongczangu pojawi się kilkusetosobowa delegacja, w której skład będą wchodzić północnokoreańscy artyści, wojownicy taekwondo oraz cheerleaderki. W trakcie igrzysk odbędzie się również koncert północnokoreańskiej orkiestry, zaś dzień przed rozpoczęciem Olimpiady, w Korei Północnej będzie miała miejsce defilada wojskowa. Między Pjongjangiem a Seulem widać zatem efektywną współpracę mimo wielu różnic, barier politycznych czy niedawnych testów rakietowych.

 

Odwilż w relacjach międzykoreańskich jest komentowana na różne sposoby. Zdaniem władz w Japonii, zaangażowanie się w dialog przez Koreę Północną może być dowodem na to, że międzynarodowe sankcje są skuteczne. Sekretarz stanu USA Rex Tillerson zwrócił uwagę, że w 2017 roku do japońskiego wybrzeża przypłynęły rekordowe 104 wraki statków rybackich, które zwykle bywały puste, lecz czasem na ich pokładach odnajdywano martwych północnokoreańskich rybaków. Tillerson stwierdził, że skoro coraz więcej rybaków umiera podczas połowów to znaczy, iż sankcje działają.

Jaka będzie reakcja Stanów Zjednoczonych na zbliżenie obu Korei na czas Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu? Donald Trump wykorzystywał wcześniej zagrożenie rakietami i bronią jądrową Korei Północnej, aby sprzedać Japonii i Korei Południowej uzbrojenie warte miliardy dolarów. Nawet same pyskówki Trumpa z Kim Dzong Unem sprawiały, że akcje amerykańskich korporacji zbrojeniowych takich jak Lockheed Martin, Raytheon i Boeing rosły w górę. Pokój między Koreami nie będzie korzystny dla firm produkujących uzbrojenie i sprzęt wojskowy - im większe zagrożenie, tym większe zyski ze sprzedaży broni, zatem można założyć, że wkrótce wzajemne relacje międzykoreańskie zamarzną na dobre.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.8 (4 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika drako_tr

EkrudyDref  jeśli masz na

EkrudyDref  jeśli masz na myśli to, co napisał AMR, mianowicie "spier*****" już Ci wyjaśniam, że w/w "spier*****" nie jest wulgaryzmem, chodzi oczywiście o wyraz "spierniczać" AMR celowo zagwiazdkował ten wyraz, żeby nie zostać oskarżonym przez Ciebie o spierniczenie pierników....a jak to się ma do stanu prawnego, musisz się vel prawnika poradzić Biggrin

Portret użytkownika EkrudyDref

O nie nie, ja mam na uwadze

O nie nie, ja mam na uwadze wulgaryzmy w pełni swej nagości, których przez delikatność swą cytować nie raczę. Natomiast pierniczenie, bliskie sercu memu (zwłaszcza z dużym dodatkiem cynamonu, wbrew zaleceniom unijnym), i z powodów zawodowych, cenię sobie Wink .

--------
Howgh!

Portret użytkownika nn

Wspominam jak nie dawałem

Wspominam jak nie dawałem wiary w rozpad ZSRR i jej nie wrogie relacje z Neptunem...czytając w początku lat 80` Nostradamusa /wg mnie on jest podejrzany, taki napędzajacy bieg zdarzeń niedobrych, jak pisałem My musimy dać przyzwolenie, dlatego tak jesteśmy stale oswajani ze złem.

Wracając, tez czytałem że odliczanie do III poprzedzone bedzie zjednoczenieniem Korei i przewrotem w Pakistanie.

Dreszcz zimna po plecach.

 

nn

Strony

Skomentuj