Przełom w relacjach między Koreą Północną i Południową. Kim Dzong Un zgodził się oddać broń nuklearną!

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Między Koreami doszło do niespotykanego zbliżenia. Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu okazały się być doskonałą okazją dla poprawy wspólnych relacji. Zaczęło się od współpracy sportowej, która przeszła także na współpracę w sferze politycznej. Teraz Korea Północna niespodziewanie zgodziła się rozbroić, ale postawiła swoje warunki.

 

W poniedziałek w Pjongjangu odbyło się spotkanie przedstawicieli władz Korei Południowej z Kim Dzong Unem, które według doniesień medialnych odbywało się w bardzo pozytywnej atmosferze. Przywódca Korei Północnej miał obiecać, że nie zaatakuje Korei Południowej, a na czas wspólnych rozmów zawiesi prace nad programem jądrowym i rakietowym.

Podczas rozmów ustalono, że w kwietniu dojdzie do przełomowego spotkania przywódców obu Korei w przygranicznej miejscowości Panmundżom w Koreańskiej Strefie Zdemilitaryzowanej. Warto dodać, że będzie to trzecie w historii spotkanie liderów Korei Północnej i Południowej, które technicznie znajdują się w stanie wojny, gdyż krwawy konflikt w latach 1950-1953 zakończył się jedynie zawieszeniem ognia. Ponadto, Kim Dzong Un i Moon Jae-in będą utrzymywać kontakty poprzez specjalną linię.

Kim Dzong Un - źródło: KCNA

Jakby tego było mało, Korea Północna niespodziewanie wyraziła chęć negocjacji z USA w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Pjongjang ogłosił, że odda swoją broń nuklearną, lecz pod warunkiem, że Korea Północna będzie miała zapewnione bezpieczeństwo. Tym samym Kim Dzong Un przystał na żądania Stanów Zjednoczonych, które godziły się na oficjalne rozmowy, lecz w zamian za denuklearyzację.

 

Ostatnie wydarzenia na Półwyspie Koreańskim są tak pozytywne, że aż trudno w nie uwierzyć. Po wielu latach straszenia wojną wreszcie może zapanować trwały pokój. Oczywiście nie można pokładać pełnej nadziei w Korei Północnej, ale ewidentnie widać jakiś postęp. Trzeba również przyznać, że dla amerykańskich koncernów zbrojeniowych, straszenie północnokoreańskim reżimem przynosiło duże korzyści finansowe. Zobaczymy więc jak potoczą się dalsze negocjacje obu Korei i jaka będzie reakcja Stanów Zjednoczonych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Medium

 Ukraina oddała Rosji bomby

 Ukraina oddała Rosji bomby

Niewiarygodne! Co Ty pleciesz: Rosji??! Shok No a od Wielkiej Brytanii dostała gwarancje bezpieczeństwa... Bzdura!

Dodane:

Sprawdziłam i sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Rzeczywiście przynajmniej częściowo broń jądrowa trafiła do Rosji.

Portret użytkownika dd

Moje zdanie:

Moje zdanie:

Kim jest nie do końca obliczalny, ale zna swoje miejsce na tej jak się okazuje małej piłeczce we wszechświecie. Oddać broń atomową = utracić niezależność. A co do atomówek - dlaczego niektórym wolno mieć i nikt ich nie zachęca do rozbrojenia a innym nie wolno? Kto decyduje o mądrości i obliczalności narodu? A może to skośnoocy są najmądrzejsi bo jest ich najwięcej?

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj