Przełom w medycynie. Wydrukowano unaczynione serce z komórek pacjenta

Kategorie: 

Źródło: Advanced Science

Zespół naukowy z Uniwersytetu w Tel Awiwie dokonał ważnego medycznego przełomu. Z pomocą drukarki 3D wykonano unaczynione serce z komórek pacjenta. Dzięki temu, serce posiada pełną zgodność immunologiczną, komórkową, biochemiczną i anatomiczną.

 

Poprzednie próby kończyły się jedynie na drukowaniu prostych tkanek bez naczyń krwionośnych. Przełomu dokonał izraelski zespół pod przewodnictwem profesora Tal Dvira. Serce, które wydrukowano w drukarce 3D, jest wypełnione komórkami, posiada naczynia krwionośne i komory.

 

Wydrukowany model serca nie nadaje się do przeszczepu. Organ powstał z ludzkich komórek w ramach eksperymentu i jest wielkości serca królika. Jednak dla izraelskich naukowców, wydrukowanie większego serca nie jest żadnym wyzwaniem, gdyż wymaga to użycia tej samej technologii – druku 3D.

Zespół pobrał do badań biopsję tkanki tłuszczowej, a następnie rozdzielił materiały komórkowe. Komórki zostały przeprogramowane w pluripotencjalne komórki macierzyste, a macierz zewnątrzkomórkowa (ECM) została przetworzona w spersonalizowany hydrożel, który posłużył jako „atrament” w drukarce 3D. Komórki te zostały zróżnicowane do komórek serca lub śródbłonka, aby stworzyć specyficzne dla pacjenta, odporne na układ immunologiczny poszczególne fragmenty serca z naczyniami krwionośnymi.

 

Biokompatybilność wykorzystanych materiałów ma oczywiście kluczowe znaczenie dla wyeliminowania ryzyka odrzucenia organu. W tym przypadku mówimy o pełnej zgodności z pacjentem. Izraelscy naukowcy zamierzają hodować wydrukowane w drukarce 3D serca i „uczyć je” funkcjonować dokładnie tak, jak prawdziwe serca.

 

Kolejnym etapem badań będzie wszczepienie wydrukowanego serca do organizmów zwierząt. Będzie to bardzo ważny krok dla rozpowszechnienia tej techniki i oczywiście dla drukowania serc, a być może też innych narządów, dla potrzebujących ludzi.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika minoduesp

Taka technologia odpowiednio

Taka technologia odpowiednio rozwinięta oczywiście mogła by być ratunkiem dla wielu poczciwych ziemian ale obawiam się ,że najpierw z jej dobrodziejstw skorzystały by takie ŁAJZY jak (zdechły na szczęście) Sorosz i jemu podobni ,by nam dalej szkodzić a jeśli by tak miało być to lepiej już poświęcić tych potencjalnych biorców (dla sprawy) ... Bo czasem lepiej jest z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć.

Portret użytkownika PiotrSSS

To "serce" ma tylko kilka

To "serce" ma tylko kilka centymetrów i wygląda jak jakieś modern art (np kwiaty 3D w galarecie), ale

gdyby podpiąć do niej rury z krwią/wodą i wymusić jego skurcze elektro-stymulacją (np małym rozrusznikiem serca) to ... by po chwili wybuchło.

Od kiedy to nasza medycyna umie kodować komórki macieżyste? Dlaczego więc nie zregenerują zepsutych neuronów w sparaliżowanej ręce/nodze? Lub nie odrosną od razu całej (uciętej) ręki? [Bo nie umieją]

Serce to 2 najtrudniejszy do zreplikowania organ u ssaka. I jest szalenie wydajne (bije aż do śmierci). Mieszanina tkanek białych mięśni i tłuszczów, a nie to gówno które ktoś sobie tam wydrukował.

Ale ta technologia za 10+ lat może nawet działa, np słyszałem od drukowaniu "skóry" do przeszczepu skóry u popażonych pacjętów.

Portret użytkownika jonny.bravo

Co ciekawe ta informacja

Co ciekawe ta informacja obiegła chyba wszystkie mainstreamowe media na pierwszych stronach i  głównych "wiadomościach". A o protestach polskiej polonii w Usraelu przeciwko ustawie 447 JUST cisza (dla przypomnienia ustawa ma zmusić w rozbujniczy sposób Polskę do wypłacenia haraczu żydowskim organizacjom [email protected][email protected]? za bezspatkowe mienie po OBYWATELACH POLSKICH stosując kryterium rasowe lub plemienne do określenia żydowskiego pochodzenia a tym samym podstawy do roszczenia, a nie prawo, które we wszystkich cywilizowanych krajach opiera się na prawie rzymskim).
Niech ktoś teraz powie że ŻYDZI TO nie są RASIŚCI i ZŁODZIEJE.

Portret użytkownika baca

To fejk jak z zydowskim

To fejk jak z zydowskim ladownikiem na ksiezycu. Z tluszczu nie da sie wyrukowac ani serca ani calych żydow. Zydow sie drukuje w drukarni. 6 milionow tu 6 milionow tam. Fulford ktory jest zydem ujawnil ze te rewelacje o super zaawansowanej zydowskiej technice maja oglupic izraelczykow i odwrocic ich uwage od nachujachu i jego zbrodni wojennych przed wyborami bo jak ich nie wygra ma zarzuty i stryczek... stad te desperackie wysilki zydowskiej mafii aby nie odpasc od koryta i immunitetow obiecali im 300 mld od Polakow... na wierzbie bo chuja dostana...

 

Skomentuj