Przełom w górnictwie. Scania wprowadza bezzałogowe wozidła

Kategorie: 

Źródło: Scania

Wozidła to ogromne ciężarówki które rozwożą urobek odkrywkowych kopalniach. Zwykle są one tak wielkie, że ich koła są większe od człowieka. Już wkrótce po kopalniach mogą zacząć jeździć bezzałogowe maszyny tego typu.

 

Niedawno korporacja Scania zaprezentowała taki bezzałogowy koncepcyjny pojazd. Nie miał on nawet kabiny dla kierowcy.  Autonomiczne wozidła wyposażone w różne systemy taki jak radary lidary i odbiorniki GPS, mogą wkrótce zupełnie wyprzeć załogowe maszyny tego typu.

 

 Automatyzacja ruchu pojazdów na terenie zakładów górniczych może być dużo prostszy zadaniem niż wypuszczenie bezzałogowych ciężarówek na publiczne drogi. Większość dróg technicznych na terenie kopalni i tak nie nadaje się dla powszechnego ruchu, w związku z tym wpuszczenie tam pojazdów autonomicznych nie jest obarczone dodatkowymi ryzykami.

 

Nowy pojazd Scanii jeszcze przez jakiś czas nie wejdzie do produkcji, ale jest to sygnał dla właścicieli zakładów górniczych, że już wkrótce może być dostępna technologia która umożliwi zautomatyzowanie z twoich kopalni, co z pewnością wpłynie pozytywnie na ilość odnotowywanych wypadków.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika jarek

Wpłynie na zmniejszenie

Wpłynie na zmniejszenie wypadków ponieważ zostanie zmniejszone zatrudnienie. Już nie długo w kopalni będzie pracował tylko prezes ( z nadania PIS ) i pewnie jakaś sekretarka tylko po to by mu się nie nudziło.

Skomentuj