Przełom naukowy! Wykonano pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury 

Kategorie: 

Źródło: Event Horizon Telescope (EHT)

Aby wykonać pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury, potrzeba było aż ośmiu sprzęgniętych ze sobą radioteleskopów.  W końcu jednak udało się i ludzkość wreszcie dysponuje pierwszym obrazem tego niezwykłego obiektu zwanego czarną dziurą. <--break->

Astronomowie sfotografowali czarną dziurę w galaktyce Messier 87 znajdujące się 55 mln lat świetlnych od Ziemi.  Na zdjęciu można zobaczyć okrąg zwany halo, znajdujący się wokół  masywnej czarnej dziury i składający się z pyłu oraz gazu. Sama czarna dziura, jako obiekt z którego nie jest w stanie wydostać się światło pozostała niewidoczna ale jej obecność spektakularny sposób zakłóca otaczającą przestrzeń.

 

Czarne dziury są jednymi z najbardziej tajemniczych obiektów we wszechświecie. Do tej pory wydawało nam się, że nie da się ich zobaczyć, bo nie pozwalają na jakiekolwiek emisje, nawet fotonów. Jednak udało się zobaczyć ten zadziwiający obiekt, głównie dzięki obecności toroidalnego pierścienia gazów i pyłów, który stale „zasila” potwora wewnątrz. Na skraju materii znajduje się tzw. horyzont zdarzeń, czyli punkt bez powrotu dla materii.

Poza tym  czarne dziury są tak małe, ciemne i odległe, że ich obserwacja bezpośrednia wymagała teleskopu, który jest w stanie zobaczyć obwarzanek na Księżycu. Było to kiedyś uważane za zadanie niewykonalne. Na szczęście umożliwił to postęp technologiczny.

 

Przełomowe zdjęcie zostało wykonane za pomocą Event Horizon Telescope (EHT),  który składa się z ośmiu  radio teleskopów  w wielu miejscach na świecie, między innymi na Antarktydzie, w Chile, w Hiszpanii. Pracują one sprzężone ze sobą co powoduje zdolność zbierania dużo dokładniejszych danych, które są potem przekształcane w fotografie odległej przestrzeni.

 

Czarne dziury zostały po raz pierwszy przewidziane przez teorię względności Einsteina - chociaż sam Einstein był sceptyczny co do ich istnienia. Od tamtej pory astronomowie zgromadzili jednak przytłaczające dowody, że te kosmiczne studnie grawitacyjne istnieją. Wykonanie zdjęcia wieńczy tę pracę i jest nie lada sensacją naukową.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika Kościuszko

Artykuł został napisany w

Artykuł został napisany w tonie jakby to było coś oczywistego, a chciałbym przypomnieć, że czarne dziury były rozważaniem teoretycznym. Jako dowód dostaliśmy jasną plamkę z ciemną plamką w środku oraz zapewnienie, że to ostatecznie rozwiewa wszelkie wątpliwości (oraz uzasadnia dotychczasowe wydatki z tym związane).

Tak ciężko w tych czasach zaufać mediom i władzy... 

Portret użytkownika Józek sprzedawca bluzek

No dobrze, istnienie czarnych

No dobrze, istnienie czarnych dziur jest udowodnione... Dlatego warto w tym miejscu zapytać, jak grawitacja czarnych dziur wciąga światło, skoro nie ma ono masy? Grawitacja wpływa na wszystko, co ma masę. Światło w postaci falowej jej nie ma, więc jakim cudem jest wciągane przez grawitację? Gdyby światło miało masę, nie mogłoby się poruszać z prędkością graniczną, a więc gdzieś tkwi błąd panie Einstein...

Portret użytkownika pawel

Światło w okolicy czarnej

Światło w okolicy czarnej dziury porusza się - jak zawsze - po linii prostej. Jednak czasoprzestrzeń, w której się ono porusza zostaje zakrzywiona przez grawitację, dlatego z naszego punktu odniesienie tor światła wydaje się zakrzywiony.

Portret użytkownika ShK

Czarna w teorii miała

Czarna w teorii miała pochłaniać światło i wyglądać jak czarna przestrzeć pomiędzy czarną przestrzenią z białymi punktami... Pytanie czy czarna dziura nie jest jedynie zapchajdziurą by model matematyczny się zgadzał... Sam Hawking miał wątpliwości co do tego bytu.

Portret użytkownika osa

Niestety, ponieważ nauka

Niestety, ponieważ nauka zajmuje się już od lat czymś bardziej skomplikowanym niż kontrukcja młotka, współczesne dowody i metody, które to udawadniają lub potwierdzają prawdopodobieństwo przekraczają większość ograniczonych umysłów. Zapewne niektórzy ludzie, gdyby nie widzieli na własne oczy samolotów to nadal by nie wierzyli, że coś tak ciężkiego może latać w tak lekkim powietrzu... Ech... Sumaryczne IQ całej populacji jest stałe. Wzrasta jedynie wielkość populacji i wariancja.

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Strony

Skomentuj