Przekręt OFE, czyli jak oszukano Polaków nawet bardziej niż Cypryjczyków

Kategorie: 

Foto: pejo / 123RF Zdjęcie Seryjne

Wszyscy oburzają się złodziejstwo na Cyprze a tymczasem w Polsce trwa w najlepsze jeszcze większe. Różnica polega tylko na tym, że tam bankrutuje głównie sektor bankowy a w Polsce system emerytalny. Efekt jest jednak ten sam i nie ma znaczenia czy ktoś okrada komuś konto czy rachunek, na którym zbiera na emeryturę.

 

"Wesołe jest życie staruszka" głosiły reklamy wykupowane za kosmiczne pieniądze w polskich mediach. Jak się teraz okazuje, nie do konca. Pomijając wszelkie konwenanse i nazywanie złodziejstwa w eufemistyczny sposób warto uzmysłowić sobie jak działają te słynne OFE, o których tak usilnie jesteśmy ostatnio dezinformowani w reżimowych mediach.

Politycy zaplanowali w 1999 roku nowy system emerytalny zwany kapitałowym. W związku z tym oddzielono część składki wpłacanej dotychczas do czarnej dziury zwanej ZUSem i przekierowano do prywatnych firm mniej lub bardziej podejrzanych. Oczywiste oszustwo polegało na tym, że po pierwsze ustawowo zmuszono nas do płacenia części swojej wypłaty na prywatną instytucję finansową, która w teorii miała dla nas zarabiać pieniądze a w praktyce zajęła się wyciąganiem naszych ciężko zarobionych złotówek pobierając sobie sowite wynagrodzenie za zarządzanie tymi środkami.

 

Efekt tego jest taki, że OFE, które miały odciążyć ZUS pogrążyły go i aby moloch mógł jakoś funkcjonować za rządów obecnej ekipy postanowiono ukraść dużą część tych środków zmniejszając wielkość składek rzekomo przesyłanych do OFE. Argumentowano to w ten sposób, że fundusze i tak wykupywały głównie długi ochoczo zaciągane przez niejakiego Vincenta Rostowskiego i większości jego poprzedników.

 

Doprowadziło to do sytuacji, że Polacy zostali zmuszeni prawem do płacenia na prywatne firmy, które zostały zmuszone prawem do kupowania długu państwa polskiego, długu, który ci sami obywatele, którzy złożyli się na jego wykupienie, będą musieli sami spłacić tak, że tylko instytucje finansowe i rząd na tym nie straci a my wszyscy zapłacimy podwójnie.

 

I teraz prawie dokładnie w tym samym czasie, gdy trwa w najlepsze awantura cypryjska dowiadujemy się, że te mega oszukane OFE są jeszcze bardziej oszukane i nie ma, co liczyć na emerytury z tego źródła chyba, że niewielkie i przez krótki czas, do 10 lat. Na to wszystko minister Rostowski grzmi, że to niedopuszczalne i wzywa do tego, aby przekazać wszystko na ZUS, czyli aby ostatecznie okraść już dwukrotnie okradzionych obywateli poprzez likwidacje i tak iluzorycznej możliwości zapisania zgromadzonych środków swoim spadkobiercą.

 

Przypadek z OFE pokazuje nam jak na dłoni, że przekręty mogą być realizowane w granicach prawa. Niestety poziom społecznej świadomości jest tak żenująco niski, że większość nie ma o tym pojęcia, że poważna ekipa dobiera się właśnie do ich portfeli. Otrzeźwienie przyjdzie wtedy, gdy emerytur nie będzie już, z czego wypłacać. No cóż ostatni gasi światło i biada tym, którzy nie mają dzieci gdyż ich na pewno czeka marny los. Ci, którzy wychowali potomków mają jeszcze szanse przetrwać jakoś w świecie, jaki powstanie po bankructwie tego oszukańczego ustroju, w którym żyjemy.

 

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Basia1209

Przynależność do OFE powinna

Przynależność do OFE powinna być w demokratycznym państwie dobrowolna ,a nie przymusowa. ZLIKWIDOWAĆ jak najszybciej złodziejskie OFE zanim rozkradną nasze pieniądze jak AmberGold czy SkyClub, a pieniądze przelać do budżetu państwa. Pozatym co to za reforma? Skoro policjanci (za wyjątkiem tych co się przyjęli do pracy w tym roku) mogą odejść na emeryturę po 15 latach ,a więc już w wieku 35 lat ,gdy pozostałym każe się harować do śmierci (niejeden nie dożyje 67 lat), Tylko państwowy ZUS daje gwarancję emerytury, a jak ktoś chce wspierać czyjąś prywatę zwaną OFE to niech to robi na własne ryzyko, a nie przymusza innych. Ale potem niech nie ma pretensji do państwa jak to miało miejsce z AmberGold.

Portret użytkownika anty

VINCENT Rothfeld-Rostowski

VINCENT Rothfeld-Rostowski (syna Mojżesza Rotfelda i Lei z domu Broder) w momencie otrzymania teki ministra finasów nie miał obywatelstwa polskiego i był obywatelem brytyjskim! Wyszło to przypadkiem, gdy się okazało, że nie posiada on ani numeru pesel, ani NIPu. Nasuwa się pytanie - jeżeli Polskim Ministrem może być osoba posiadająca inne obywatelstwo (tak jak obecnie w przypadku Rostowskiego), to czyje interesy on reprezentuje? Posiada mnóstwo mieszkań na wynajem, ale próżno szukać tam jakiegoś polskiego adresu, jakby szykował się z góry do desantu, Taki pojawiam się i znikamRostowski ponadto będąc po “uszy zadłużonym” w niepolskich instytucjach finansowych znajduje się stale w “konflikcie interesów” ! Wyśmiewany jest jako ekonomista, który tymże ekonomistą został jedynie dzięki G. Sorosowi, który raczył go zatrudnić na Węgrzech w szkole założonej przez swoją fundację (Brytyjczycy wykpiwają fundację Sorosa). To nie polski rząd zdecydował, że Polacy mają pracować dłużej, a najlepiej do śmierci (biorąc pod uwagę, że najkrócej żyjemy w Europie), o tym zdecydowali bogaci bankierzy, aby mogli być jeszcze bogatsi. - dwukrotnie wyprowadzono z Polski nawet setki miliardów złotych poprzez spekulacyjna grę na polskim złotym prowadzona m.in. przez Goldman Sachs oraz dodatkowo “wyssano” polskie finanse za pomocą tzw. asymetrycznych opcji walutowych
Dług publiczny Polski wzrósł do 800 mld zł (różne szacunki mówią nawet 3 bilionów?), deficyt do 100 mld zł a zadłużenie zagraniczne do 250 mld USD - obecny stan finansów Polski jest stanem “przedzawałowym”, “przedupadłościowym”, a minister finansów zyskuje miano “mistrza kreatywnej księgowości”

Portret użytkownika Flesz7

Nikt nam nie kradnie

Nikt nam nie kradnie pieniędzy. Sami je oddajemy złodziejom ze słowami na ustach "eh, przecież zawsze tak było, co ja mogę zmienić?"
No i z takim podejściem faktycznie, zawsze tak będzie i nigdy niczego nie zmienimy. A w polityce tych zmian nie szukajmy, bo tam w teatrze, ich nie ma.

New World Disorder

Portret użytkownika Ronin

Obawiam sie ze zadne

Obawiam sie ze zadne glosowanie, Tusk, Kaczynski czy nawet Palikot nic tu nie pomze. Juz Walesa sie odgrazal ze zrobi z ZUSem porzadek. ZUS jest zbyt bogaty i zbyt wplywowy zeby cokolwiek mu zaszkodzilo. Biednym emerytom sprzedaje sie bajeczke ze trudna sytuacja finansowa i inne tego typu bzdury, no i ze placa na nich pracujacy obecnie!! A gdzie sa skladki dzisiejszych emerytow????? To jawne przyznanie sie do zlodziejstwa!!
Polska to kraj legalnych zlodziei i bandytow, ktorych nazywa sie biznesmenami lub politykami. Dlatego nie ma co liczyc na cudowna poprawe sytuacji. Sa tylko dwie grupy do ktorych mozna sie przylaczyc: zlodziei lub okradanych (mniej lub bardziej).
Powodzenia

Portret użytkownika Kazek12

Przekręt OFE jest ewidentny,

Przekręt OFE jest ewidentny, bo najpierw odbierano Polakom pieniądze i przekazywała je do OFE, które dobrze zyły za te pieniądze , a gdy przychodzi do wypłaty emerytur , to okazuje sie, że nie jma żadnych pieni,ędzy na wypłaty i stąd zamieszanie  z ich dalszym trwaniem w ogóle. To złodziejswto w czystej formie i korupcja za nasze , odebrane nam , pieniądze.

Portret użytkownika raqq

Jak już mają nam rąbnąć kasę

Jak już mają nam rąbnąć kasę z OFE, to niech to zrobią raz, a dobrze. Mam na myśli aby także znacjonalizować OFE, a potem dopiero zlikwidować. Może uda się coś odzyskać jeszcze z tego co poszło na prowizje. Ale można zapomnieć o tym - za dużo kolesi się przy tym nachapało - złodzieje je..ni.

Portret użytkownika uu

żenujący to jest poziom

żenujący to jest poziom wiedzy autorów. Owszem coś tam słyszeli coś tam czytali, ale niespecjalnie zrozumieli. OFE to był dobry pomysł - 7,8 % składki zamiast do ZUSU wpadał do prywatnych firm... i to było dobre, z wyjątkiem tego że ustawodawca dał im możliwosc czerpania zysków z samych wpłat, zamiast z zysków (AWS a później SLD). Teraz zminejszono 7.8 do 2 z kawałkiem, ale powód był inny. Otóż przez ten okres OFE zgromadziły 200 mld złotych, czyli ZUS powinien mieć 10 x więcej, czyli około 2000mld - a ile ma ??
 
Problem polega na tym że aktualne składki idą w pierwszej kolejności na zatrudnione osoby w ZUSIE, w drugiej kolejności na obsługę i utrzymanie ZUSu i jego oddziałów, potem na system informatyczny (czyli PROKOM a teraz ASSECO), a to co zostaje na emerytury i kurcze po tym wsyzstkim trzeba jeszcze wysupłac 7,8% dla OFE - dopisuje się więc do ogólnej dziury budżetowej ZUSU którą pokrywa rząd (około 40 mld rocznie).
No i rząd ma problem bo musi zapłacić, więc wprowadzono zasadę że OFE musza inwestować 90% srodków w papiery skarbowe a więc niejako finansować dług, czyli go rolować, więc po co rząd ma wpłacać  a OFE potem kupować.. wystarczy jak rząd zapłaci od razu odesetki...
 
W normalnym "budżecie domowym" to się nazywa pętla zadłużenia a w biznesie "kreatywna księgowość", oba używane w pejoratywnym znaczeniu - ale w makroekonomii nie.  
 
Wszyscy jesteśmy idiotami gdyż nie roziczamy ZUSu który utopił 10x więcej, a rzucamy się na OFE bo kalkuluje i wysuwa propozycje.  Dla mnie to działanie celowe a artykuł to dla mnie demagogia.
 
Owszem OFE było źle osadzone w prawie, ale idea jest dobra - dzisiaj się odwraca kota ogonem, zamiast pisać o twardych realiach.
 
Wiecej faktów mniej pogłosek.
 
 
 

Portret użytkownika Takitam

Całkowicie się z przedmówcą

Całkowicie się z przedmówcą zgadzam. Kto kiedykolwiek sprawdzał co ZUS robi z naszą kasą. W każdym większym mieście ZUS postawił sobie pałac. Ja mieszkam w Szczecinie, budynek ZUS-u to jeden z najokazalszych budynków w mieście - zlokalizowany w ścisłym centrum miasta obok hotelu Radisson. Obok potężny piętrowy parking należący do tego kompleksu "dla klientów ZUS-u", ale w większości zawalony pojazdami należącymi do jego pracowników. Ponieważ było tam zbyt dużo miejsca dla ZUS-owskich biurokratów część budynku wydzierżawiono bankom i innym instytucjom. Potem się okazało że ZUS-owscy biurokraci mają ciasno, więc postawiono drugi pałac - nie tak okazały ale też potężny biurowiec w dzielnicy Zdroje na prawobrzeżu miasta. I tak się robi w większości polskich miast i miasteczek. ZUS to moloch który zjada się sam zaczynając od swego ogona. Nie jestem budowlańcem, nie wiem ile kosztował pałac w Szczecinie ale z pewnością była to niezwykle kosztowna inwestycja. Przejadło się kasę klientów, więc zabiera się kasę z OFE. Tych z OFE nazywa się złodziejami a prawdziwy złodziej - ZUS ma się dobrze.

Portret użytkownika uu

Ja to w sumie wyborów nie

Ja to w sumie wyborów nie rozumiem, daltego od pewnego czasu nie głosuję. Bez zmiany ordynacji nic się nie zmieni i jedni będą głosować na tych których nie lubią ale słyszeli że trzeba a inni będą głosowac na innych żeby ci pierwsi nie doszli do władzy. U nas nie ma obserwatorów OBWE, a karty wyborcze są niszczone bardzo szybko po wyborach (chyba po 3 miesiącach już ich nie ma). Dla mnie wybory nie są ani uczciwe, ani demokratyczne, więc nie głosuje.
 
Tak dla sprawdzenia - wystarczy żeby np. administrator tej strony zorganizował event na FB, np. ponowne przeliczenie głosów w woj. śląskim na konkrentego kandydata - jestem pewnien że jest już to niemożliwe.

Strony

Skomentuj