Przedsiębiorcy znowu zostali wrogami władzy ludowej

Kategorie: 

Źródło:

PiS ujawnił w weekend swój program wyborczy i zrobiło to wrażenie na wielu ludziach. Największe na beneficjentach obecnej socjalistycznej władzy, ale zapowiedzi ogłoszone na konwencji wyborczej przez posła Jarosława Kaczyńskiego, wstrząsnęły też trzema milionami przedsiębiorców. Zasadne wydaje się pytanie. Czy PiS zlikwiduje przedsiębiorczość w Polsce? Na pewno z zapowiedzi wynika, że taka może byś smutna konsekwencja pomysłów w stylu Chugo Chaveza.

Trwa kampania wyborcza, a w jej trakcie opowiada się różne rzeczy, jedne są banalne, a inne mogą przerażać. Jarosław Kaczyński ogłosił, że partia rządząca zamierza zmusić przedsiębiorców do szokowych podwyżek płacy minimalnej i to w rekordowo krótkim okresie czasu. 

 

Minimalna płaca w 2019 r. wynosi 2250 zł brutto, czyli ok. 1634 zł na rękę, a całkowity koszt pracodawcy wyniesie 2 710 zł, ale już w 2020 roku minimalna ma wynieść 3000 zł brutto tj. ok. 2156 zł na rękę, a całkowity koszt pracodawcy wzrośnie do 3614 zł. Z zapowiedzi posła Kaczyńskiego wynika, że do 2023 płaca minimalna ma wynosić aż 4000 zł, czyli na rękę 2 853 zł,  a koszt pracodawcy zatrudnienia jednego pracownika to 4 819 zł. Czyli wkrótce trzeba będzie miec budżet minimum 5000 zł jeśli chce się zatrudnić pracownika.

 

Oznacza to niewątpliwie likwidację bardzo wielu miejsc pracy i uśrednienie zarobków lepiej zarabiających. Pieniądze należące się im zostaną przekierowane do ludzi, których płaca jest warta tak mało, że trzeba było wymyślić płace minimalną. Oczywiście rząd zgrywając rozbójnika Janosika rozdaje cudze pieniądze, konkretnie przedsiębiorców, którzy i tak w dużej mierze nie stanowią elektoratu partii rządzącej.

Jeśli nie są to tylko wyborcze absurdalne obiecanki cacanki, to prowadzący biznes w Polsce powinni zacząć się bać, bo rozbójnik państwo szykuje się do roboty. Ten swoisty domiar Kaczyńskiego został pomyślany jako mechanizm rozkułaczenia prywaciarzy, zbudowanie wdzięczności u nieporadnej części społeczeństwa oparte o poczucie rewanżyzmu na miarę walki klasowej.Przedsiębiorcy według elektoratu PiS to podejrzani prywaciarze, którzy muszą się podzielić w ten czy inny sposób.

Niewątpliwie takie postawienie sprawy i zapowiedziane szybkie windowanie płacy minimalnej jako metody na powiększenie przychodów budżetowych, to podstawowy cel. Ekonomiści obliczyli, że każde 200 zł zwiększenia płacy minimalnej to dodatkowe 2 mld zł w budżecie. Jednak takie kalkulacje rodem z arkusza kalkulacyjnego mogą się okazać oparte na błędnych założeniach. Z pewnością nastąpi likwidacja tysięcy firm i zniechęcenie ludzi do przedsiębiorczości. 

 

Jeśli przy obecnym poziomie  spłaty minimalnej obowiązkowy ZUS dla przedsiębiorcy ma wzrosnąć do 1500 zł miesięcznie to można sobie tylko policzyć że w 2023 kiedy płaca minimalna ma wynosić 4000 zł brutto obowiązkowy ZUS dla przedsiębiorcy powinien wynosić około 3000 zł.  Kto zaryzykuje konieczność płacenia co miesiąc takiego haraczu bez względu na dochody firmy? Do nawet jedynie dwóch pracowników to wkrótce będzie budżet około 10 tys zł miesięcznie, a do tego jeszcze inne podatki i odpowiednio wyższy ZUS, kto wie czy nie proporcjonalny do dochodu jak jest obecnie w przypadku nieszczęsnych etatowców.

Jak skończą się te eksperymenty socjalistów z gospodarką? Tak jak zawsze - katastrofą! Gdy do niej dojdzie wszyscy zostaniemy milionerami, a po chleb będziemy jeździć z taczką pieniędzy. Pomysły gospodarcze Kaczyńskiego do złudzenia przypominają reformy Chugo Chaveza w Wenezueli. Tamtejszy Kaczyński też postanowił walczyć o sprawiedliwość społęczną, czyli niesprawiedliwość.Po ich wprowadzeniu, w tym drastycznemu podwyższeniu płacy minimalnej, kraj posiadający większe rezerwy ropy od Arabii Saudyjskiej, stał się bankrutem i pośmiewiskiem i państwem upadłym z bezprawiem na ulicach, powszechną biedą i hiperinflacją. Tak zawsze kończy się sprawdzanie kolejnych wersji socjalizmu.

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (4 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Lommo

Z prowadzenia firmy ( na

Z prowadzenia firmy ( na razie zamkniętej) mam takie spostrzeżenia że na nic niskie koszty pracy gdy klient nie ma hajsu. Sam w zasadzie i tak pracowałem bo znalezienie pomocnika ( nie obiboka i złodzieja) za mniej niż 20 zł /h netto jest nierealne. Natomiast główną przeszkodą działalności jest  bieda polskiego społeczeństwa. Nie da się sprzedać czegolwiek poniżej kosztów samych materiałów. A takie są oczekiwania cenowe polskiej biedniutkiej klienteli ( i nie mówię tu o sprzątaczkach lecz o nawet profesorach z uczelni) . Więc co za znaczenie ma dla firmy tania stawka godzinowa jak nawet gdyby wynosiła zero to nie da rady jej zapakować w kosztorys. Nie mówiąc o tym że zaangażowanie pracownika za chujowe pieniądze kończy się po paru dniach wzywaniem policji z powodu kradzieży.  Oczywiście firmy eksportujące traktujące siłę roboczą jako tylko jak najniższy koszt i liczące na to że agencje pracy sprowadzą im jak nie Ukraińców to Indonezyjczyków to będą nieprawdopodobnie buczeć na wzrost kosztów robocizny. Jest to jak najbardziej zrozumiałe. Wydaje mi się jednak że wrzucanie wszystkich przedsiębiorstw do jednego worka jest całkowicie bez sensu gdyż dla wielu firm kluczowe dla istnienia jest posiadanie pieniędzy przez polskiego klienta. Nawiasem mówiąc ta podwyżka nawet do 4000 zł brutto nie czyni tak naprawdę żadnej istotnej zmiany w zakresie zasobności polskiego społeczeństwa, moze niewielką lub minimalną. W ogólnie to rząd po prostu szuka rezerw w gospodarce. Uszczelnianie VAT i akcyz przyniosło duże efekty ale już dalej wpływy się z tego tytułu nie zwiększają. Więc ostatnią rezerwą gospodarczą jest zwiększenie udziału płac w PKB . Ten udział w Polsce jest rzędu 40 % gdy w krajach rozwiniętych około 55%. Więc nie ma tu żadnej sensacji z podwyżką płacy minimalnej.

Portret użytkownika euklides

Czyli nawet przy obecnej

Czyli nawet przy obecnej płacy minimalnej nie było cię stać na pomocnika, ale uważasz, że trzeba jeszcze podnieść płace minimalne żeby zwiększyć bezrobocie... Wy ludzie kompletnie nie rozumiecie gospodarki. Przelewanie pustego w próżne typu zwiększanie/zmniejszanie płac kompletnie nic nie daje, bo płaca to tylko zadrukowany papierek lub cyfra w systemie bankowym. Polska jest biedna, bo rząd marnuje zasoby, nie potrafi zorganizować społeczeństwa, a do tego źle uwarunkowuje ludzi. W efekcie mamy słabo zaktywizowane społeczeństwo, które niewiele wytwarza, a jak wytwarza to wysokim kosztem.

Portret użytkownika euklides

Jak działa "darmowa"

Jak działa "darmowa" państwowa służba zdrowia. Państwo działa wyłącznie jako pośrednik, nie robiąc kompletnie poza dzieleniem łupu, czyli tego co ukradną ludziom - zdrowym i chorym. No to przyjrzyjmy się ile zarabia sama korporacja NFZ, która jest całkowicie zbędnym pośrednikiem marnującym środki i zasoby. Każdy potrzebuje lekarza, więc polityczni dorwali się by czerpać z nieszczęścia ludzkiego zyski, wpie...ąc się pomiędzy lekarza, a pacjenta.

Ponad 5.5 tysiąca etatów. Do tego rozbudowane polityczne kierownictwo.

W ciągu 2017 r. pełniący obowiązki prezesa NFZ Andrzej Jacyna zarabiał średnio 23,6 tys. zł, przy czym w drugiej połowie roku przekraczały 25 tys. zł. Jego zastępca ds. finansowych zarabiał średnio niecałe 23 tys. zł.

Kadra kierownicza w Centrali zarabiała średnio 11 tys. zł (z tego 7,5 tys. to płaca zasadnicza). Pracownicy administracyjni zarabiali w sumie średnio 6 tys. zł, a obsługa techniczna ok. 5 tys. zł. 

Dyrektorzy oddziałów Funduszu zarabiali 15-20 tys. zł, przy czym najwięcej na Mazowszu. A kadra kierownicza, w zależności od regionu średnio 7,75 do 10,5 tys. zł miesięcznie brutto. 

Tu was pisiory nie bolą nierówności? Tu was nie boli pośrednik?

Portret użytkownika Synek Ekonomii

Polska jets krajem z zacofaną

Polska jets krajem z zacofaną gospodarką. Wystarczy spojrzeć na wykresy wydajności w porównaniu z innymi krajami Europy, jesteśmy na szarym końcu jesli chodzi o wydajność,  wyprzedzamy tylko Rumunię i Bułgarię :

https://www.wykop.pl/wpis/37339051/wydajnosc-pracy-w-2018-r-w-krajach-ue-ekonomia-gos/

Co to oznacza ?

Ano oznacza to, że nasza gospodarka jest gospodarką biedną, pracochłonną, małoefektywną, zacofaną w prowonaniu z bogatymi krajami. Centra technologiczne wielkich bogatych zachodnich korporacji inwestujacych w Polsce znajdują się w większości na zachodzie, a jesli nawet są w Polsce , to z tych badań nie moze korzystac rodzimy przemysł, jeśli takowy jeszcze istnieje. Nie bedący w rękach Niemieckich,Amerykańskich, Francuskich, czy Ruskich.

Co robią rządzący ? Pod wpływem środowisk przedsiebiorców sprowadzają tanią siłę roboczą, aby taki stan nadal podtrzymać, czyli pracochłonną naturę gospodarki, zamiast kapitałochłonną, wydajną , tak jak na zachodzie, co zreszta widać na rzeczonym wykresie , dołaczonym do tego postu.

Podniesienie płacy minimalnej byc może odetnie zasialnie gospodarki tanią siła roboczą i wymusi procesy kapitałochłonne, wpychające Polskę na drogi gospodarki wysokorentownej wydajnej, z bardzo wysokimi płacami, ale czy kapitał zachodni bedący właścicielem Polski pozwoli na taki nasz rozwój, to jest odrębna kwestia.

Mamy byc podbitym biednym krajem, gospodraką peryferyjną, pracująca w pocie czoła na bogate centrum (Niemcy Francje Wlk. Brytanię).

Musi sie rozwijać polska przediśebiorczość, polskie firmy muszą mieć duże ulgi i proste przepisy, małe podatki, bez obowiązku zusu ubezpieczenia zdrowotnego dla firm , które rozpoczynają działalność. Nowo założona firma nie może być obciązana  daninami na rzecz paśńtwa, zusu, ubezpieczenia zdrowotnego itp.

Dziekuję za uwagę.

 

 

 

Portret użytkownika euklides

 Pod wpływem środowisk

 Pod wpływem środowisk przedsiebiorców sprowadzają tanią siłę roboczą

Wierune kłamstwo. Ukraińców sprowadził tu rząd, a przedsiębiorca ma do wyboru albo zatrudnić takiego objętego rządowymi preferencjami Ukraińca albo polec z konkurencją i zbankrutować.

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Robią miejsce dla

Robią miejsce dla przedsiębiorców z Izraela. Ostatnich zaradnych Polaków wyślą bez wizowo do USA, a tu zrobią żerowisko dla szatanów w stylu upadlina czy wenezuela.

Portret użytkownika Itzsak del port crater

Mówi się że PIS uprawia

Mówi się że PIS uprawia rozdawnictwo pieniędzy podatników na różne wymyślone przez siebie cele np. 500+,300+,13 emerytura i ma więcej w planach.to ja powiem że poprzednia ekipa rządząca Polską przez 8 lat również uprawiała rozdawnictwo naszych pieniędzy,z tą różnicą,że wówczas 1 lub 2 tysiące swoich z platformy obywatelskiej dostawało po1000000 zł miesięcznie,a teraz kilka a może kilkanaście milionów Polaków dostaje po 500 zł na miesiąc,i JA TAK WOLĘ!

Portret użytkownika еuklidеs

Jak widzę mamy już prawdziwą

Jak widzę mamy już prawdziwą ligę złodziei i teraz kwestią jest to kto ma dostać łup. A co za różnica dla okradanego czy jego pieniądze dostanie jakaś menda z PO czy przekupiony wyborca PiSu? Pewnie, że złodziej, któremu uda się coś ukraść woli żeby do jemu udało się ukraść, a nie innemu złodziejowi, ale naprawdę nie ma się czym chwalić złodzieju.

Portret użytkownika Itzsak del port crater

Mówi się że PIS uprawia

Mówi się że PIS uprawia rozdawnictwo pieniędzy podatników na różne wymyślone przez siebie cele np. 500+,300+,13 emerytura i ma więcej w planach.to ja powiem że poprzednia ekipa rządząca Polską przez 8 lat również uprawiała rozdawnictwo naszych pieniędzy,z tą różnicą,że wówczas 1 lub 2 tysiące swoich z platformy obywatelskiej dostawało po1000000 zł miesięcznie,a teraz kilka a może kilkanaście milionów Polaków dostaje po 500 zł na miesiąc,i JA TAK WOLĘ!

Portret użytkownika Felipesku

Autor artykulu jeat idiota...

Autor artykulu jeat idiota... cytat "Pieniądze należące się im zostaną przekierowane do ludzi, których płaca jest warta tak mało, że trzeba było wymyślić płace minimalną. " ... co 5o znaczy ze czyjas praca jeat warta tak malo? Kim ty jeates zeby tak mowic o ludziach ktorzy nie mieli szczeacia i takich mozliwosci rozwoju jak ty. Z tego wzgledu nie nalezy im sie zycie na pew ym podatawowym poziomie? Idz pan w....

Portret użytkownika czanin

Brawo podzielam twoje zdanie

Brawo podzielam twoje zdanie , jak mieli zlikwidowac pracującą niedzielę to też miała się gospodarka polska załamać a przedsiębiorcy uciekać z naszego kraju ,afera jak h.j .Ten artykuł świadczy tylko o niedorozwoju autora albo ma klapy na oczach i widzi koniec swojego nosa i swoje interesy.

Portret użytkownika Yoda

Widzisz o tak pisze, nie

Widzisz o tak pisze, nie myśląc realnie. Oderwany jest od rzeczywistości. Według jego myśli to -   pracownicy oczyszczalni ścieków,  pracownicy komunalni zamiatający ulice - oczyszczający miasto , sprzątacze, sprzątaczki etc, itp ... mają pracować za 10 zł/h przy cenach realnych wielu towarów wyższych jak w UE.. 

To pokłosie zaprogramowania przez 30 lat umysłów prostych ludzi - że Polak w Polsce całą wieczność wart jest 5 zł i basta. 

I że tego nie można , nie wolno zmieniać  bo...koniec świata nastąpi , wszechświat pęknie itp.  I tacy są teraz pożyteczni wielkim kapitalistom , nucąc mantrę niewolniczą służalczo.. Bezrefleksyjnie. Godnego życia tacy chcą dla siebie..tylko , ale wara dla drugiego.  Takiej nacji , tak zawistnych ludzi próżno szukać w świecie. Człowiek człowiekowi - wilkiem.. 

Yoda

Portret użytkownika babka

W tym tkwi problem, że to

W tym tkwi problem, że to koszty i ceny są za wysokie . Co da podwyższanie płac jak jednocześnie rosną koszty i ceny i to bardziej i szybciej niż płace. To jest błędne koło i zawsze będzie nam brakowało pieniędzy i będziemy coraz więcej i ciężej pracować i mniej mieć. Tak nas ogłupiają i robią z nas niewolników .

Strony

Skomentuj