Kategorie:
Kamczacki wulkan o nazwie Gorely, wyrzucił słup pary i gazu na wysokość ponad 900 metrów nad wierzchołkiem. W wyniku takiej gwałtownej aktywności pojawiło się ryzyko dla osiedli ludzkich znajdujących się w okolicy.
W maju zeszłego roku informowalismy, że na szczycie krateru wulkanu Gorely zniknęła większa cześć tamtejszego jeziora kraterowego. Było to znakiem dla nadchodzącej aktywności. Na dobre zaczęła sie ona od czerwca 2012 roku. Wyraża się to w okresowych wybucha pary wodnej i gazów. Odczuwalne jest również zwiększenie aktywności sejsmicznej. Jednak nie zaobserwowano znaczących emisji popiołu. Według ekspertów z rosyjskiej Służby Geofizycznej, teraz wulkan wibruje z amplitudą do 0,96 mikrometrów na sekundę.
Wulkan Gorely, który znajduje się 75 km na północny-wschód od miasta Pietropawłowsk Kamczacki, jest czynnym wulkanem. Jego wysokość wynosi 1828 metrów nad poziomem morza. Erupcja wulkanu bywają wybuchowe. Ostatni duża aktywność w jego obrębie została zaobserwowana w latach 1984/86.
Źródło:
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Skomentuj