Przbudził się wulkan Pinatubo. Jego ostatnia erupcja obniżyła globalną temperaturę!

Kategorie: 

Źródło: wikipedia / erupcja z 1991 roku

Wulkan Pinatubo, który w 1991 roku zaskoczył świat wielką erupcją, która obniżyła globalną temperaturę, daje oznaki rychłego przebudzenia. Status ostrzegawczy prawdopodobnej erupcji wulkanu Pinatubo wzrósł z normalnego do wysokiego po zarejestrowaniu tysięcy trzęsień ziemi w obszarze wulkanu.

 

Według informacji prezentowanych przez filipińskich wulkanologów, w obrębie kaldery Pinatubo, do 4 marca odnotowano 9 wulkanicznych trzęsień ziemi. Tymczasem od 20 stycznia 2021 roku sieć czujników monitorująca wulkan Pinatubo wykryła łącznie 1722 niewielkie trzęsienia ziemi, któe nie były odczuwalne przez ludzi, ale wskazują na dynamikę procesów wulkanicznych tam zachodzących.

 

Wulkaniczne trzęsienie ziemi notowane w obrębie kaldery Pinatubo to wstrząsy wywołane ruchem magmy pod powierzchnią Ziemi. Powoduje on zmiany ciśnienia, gdy skała wokół magmy staje się bardziej obciążona. W pewnym momencie to naprężenie może spowodować pęknięcie co na powierzchni odczuwa się jako wstrząsy. 

 

Już teraz rekomenduje się aby nie zbliżać się do obszaru wulkanu Pinatubo. Przypomina się społecznościom i samorządom lokalnym żyjącym w okolicy żywiołu, aby zawsze byli przygotowani na trzęsienia ziemi i katastrofę wulkaniczną oraz aby przeglądali, przygotowywali i udoskonalali swoje plany awaryjne na wypadek nagłej erupcji.

 

Wulkan Pinatubo zapisał się już w naszej historii nowożytnej. Druga co do wielkości erupcja wulkaniczna XX wieku i zdecydowanie największa erupcja, która wpłynęła na gęsto zaludniony obszar, miała miejsce 15 czerwca 1991 roku. Wybuch Pinatubo spowodował wtedy lawiny gorącego popiołu i gazu, gigantyczne lahary i chmurę popiołu wulkanicznego o średnicy setek kilometrów. Wulkan wyemitował tak dużo gazów i pyłu, że doszło do okresowego ochłodzenia ziemskiego klimatu.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Czyżbyś popierał magistra

Czyżbyś popierał magistra punkt widzenia ? Człowiek który zamiast punktu widzi HORYZONT wie , że to nie żadne tam bustwo się na nas gniewa lecz zwyczajnie ziemia czyli planeta się uaktywniła bo czas na drobne przeobrażenia. Kurde , w kosmos ludzie latają , cuda niewidy wymyślają a tu jeden z drugim wciąż za krzewem gorejącym się rozgląda .. 

Zapamiętaj sobie i zrozum wreszcie , że gdyby istniał jakiś Bóg nadzorca ziemi to zamiast trząść skałami i ciskać piorunami zwyczajnie by do swego ludu przemówił zrozumiale ludzkim językiem , żeby "mendy" wiedziały co mu się nie podoba - czy to za trudne do zrozumienia !? 

Skomentuj