Prywatny prom kosmiczny Dream Chaser wykonał poprawny lot testowy

Kategorie: 

Źródło: NASA

Cztery lata po swoim pierwszym locie testowym, zakończonym niepowodzeniem, firma Sierra Nevada Corporation (SNC) ogłosiła, że ich prom kosmiczny, zwany Dream Chaser, bezpiecznie wylądował po spadku swobodnym z wysokości prawie 4 km. To kolejny krok naprzód w kierunku prywatyzacji lotów kosmicznych.

Próbę przeprowadzono 11 listopada bieżącego roku. Helikopter Columbia Helicopters 234-UT Chinook wzniósł na wysokość 3800 metrów model testowy wahadłowca Dream Chaser. Statek przez minutę wykonywał spadek swobodny, po czym samodzielnie wylądował na lotnisku w Edward Air Force Base w Kaliforni. Najnowsze osiągnięcie to spory postęp, ponieważ poprzedni test, który miał miejsce w październiku 2013 roku, zakończył się porażką, po tym jak statek rozbił się w wyniku awarii podwozia.

 

Dream Chaser to pojazd wielokrotnego użytku, zaprojektowany pod kątem świadczenia usług transportowych na niską orbitę Ziemi. To aktualnie jedyny komercyjny statek kosmiczny, który mógłby przewozić ludzi i korzystać z lądowisk dla zwykłych samolotów. Docelowo ma być w stanie wynieść na orbitę 5,5 tysiąca kg ładunku i powrócić z prawie 2 tysiącami kg.

 

Pierwszy lot orbitalny Dream Chasera zaplanowano na 2020 rok, gdy statek wykona 6 misji transportowych na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Loty będą realizowane w ramach programu NASA Commercial Resupply Services (przyznawanie kontraktów zaopatrzeniowych prywatnym firmom), którego beneficjentami są również firmy SpaceX oraz Orbital ATK.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

no to co jest tą potęgo

no to co jest tą potęgo Ameryki głupiutki osiołku? Upadek za upadkiem i wreszcie udany lot szybowcem? Czy może zderzanie się ichnich niszczycieli z kutrami rybackimi, albo kontenerowcami obcych bander? A może spierdalanie z Morza Czarnego jak ichni najnowocześniejszy krążownik został bezkarnie "ostrzelany" przez rosyjski SU??

Strony

Skomentuj