Prowokacji na Półwyspie Koreańskim ciąg dalszy

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

We wschodniej części Azji znów robi się niebezpiecznie. Praktycznie cały czas organizowane są manewry wojskowe, które irytują przede wszystkim Koreę Północną. Kim Dzong Un nie pozostaje bierny i przeprowadza kolejne testy rakiet balistycznych, co z kolei drażni Koreę Południową i Japonię.

 

W czwartek w zeszłym tygodniu, chińska marynarka wojenna prowadziła ćwiczenia na Morzu Japońskim. Jak dobrze wiemy, między Chinami a Japonią trwa spór o wyspy Senkaku/Diaoyu, które znajdują się na Morzu Wschodniochińskim. Jak zakomunikowała chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza, manewry symulowały precyzyjne uderzenia w wrogie siły morskie.

 

W poniedziałek, Stany Zjednoczone i Korea Południowa rozpoczęły ćwiczenia militarne, które mają potrwać do 12 dni. Bierze w nich udział 50 tysięcy południowokoreańskich oraz 30 tysięcy amerykańskich żołnierzy. Choć wspólne gry wojenne odbywają się na Półwyspie Koreańskim każego roku, wojska w rzeczywistości symulują inwazję na obce państwo - nietrudno się domyślić, że chodzi właśnie o Koreę Północną.

Kim Dzong Un, świadomy zagrożenia jakie niosą ze sobą działania USA i Korei Południowej, nakazał przeprowadzenie testu rakiety balistycznej, odpalanej z łodzi podwodnej. Pocisk został wystrzelony w środę, przeleciał około 500 kilometrów i wpadł do Morza Japońskiego. Jednocześnie Korea Północna ostrzegła, że w przypadku jakiejkolwiek prowokacji Zachodu, kraj dokona prewencyjnego ataku nuklearnego.

 

Japonia wyraziła zaniepokojenie działaniami północnokoreańskiego reżimu. Na następny dzień, tj. w czwartek, wojska rozpoczęły czterodniowe manewry wojskowe w pobliżu stratowulkanu Fudżi. Około 2,4 tysiąca żołnierzy, czołgi oraz helikoptery, ćwiczyły obronę Japonii przed atakiem wroga. USA i Korea Południowa również twierdzą, że ich działania mają charakter wyłącznie obronny.

 

Sytuacja we wschodniej części Azji jest bardzo napięta. Chińscy, japońscy i południowokoreańscy dyplomaci odbyli rozmowy w sprawie sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Wspólnie ustalono, że należy jak najszybciej załagodzić sytuację, a jednocześnie potępiono Koreę Północną za prowokacyjne działania. MSZ Chin Wang Yi powiedział, że należy poczynić kroki w celu denuklearyzacji tego regionu. Korea Północna dobrowolnie nie zrezygnuje z programu nuklearnego i balistycznego, co również nie podoba się Chinom, ponieważ Stany Zjednoczone wykorzystują obecną sytuację do zwiększenia swojej aktywności militarnej w tej części świata i mają zamiar rozmieścić tam swoją tarczę antyrakietową.

 

Źródła:

http://www.reuters.com/article/us-northkorea-missiles-trilat-idUSKCN10Z0AW

http://edition.cnn.com/2016/08/22/politics/north-korea-south-korea-us-military-exercise/

http://www.tasnimnews.com/en/news/2016/08/25/1167991/japan-holds-live-fire-drills-at-mt-fuji

http://www.japantimes.co.jp/news/2016/08/20/asia-pacific/china-holds-confrontation-exercis...

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Skomentuj