Proton okazał się być jeszcze mniejszy niż sądzono

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Fizycy z Uniwersytetu w Bonn i Politechniki w Darmstadt opracowali metodę, która pozwala z dużą dokładnością analizować wyniki poprzednich eksperymentów. W rezultacie naukowcy odkryli, że proton protonu jest w rzeczywistości mniejszy niż wcześniej obliczono.

Protony naładowane dodatnio, zgodnie ze współczesnymi koncepcjami, mają promień około 0,84 femtometrów (10-15 metrów). Jednak kilka lat temu sądzono, że mają promień 0,88 femtometrów. Ta pozornie niewielka różnica wywołała wiele emocji wśród fizyków. Ponieważ nikt nie potrafił tego wyjaśnić. Niektórzy eksperci uznali to nawet za znak, że Model Standardowy fizyki cząstek elementarnych był błędny i wymagał zmiany.

 

Dlaczego to jest ważne? Promień protonu jest jedną z ważnych stałych, które określają prawa fizyczne. Znajomość promienia protonu jest niezbędna do zrozumienia struktury otaczającego nas świata, prowadzenia eksperymentów w akceleratorach cząstek, a nawet badania obiektów astrofizycznych, takich jak gwiazdy.

 

Zamiast stanąć po stronie tej czy innej grupy naukowej, która mierzyła promień cząstki, fizycy w nowym badaniu wykazali, że w rzeczywistości nie ma różnicy w zmierzonych wartościach. Tyle, że w starszych pracach autorzy nie uwzględniali błędu systematycznego, który do tej pory był niedoceniany.

 

Faktem jest, że przy pomiarach promienia i innych parametrów protonu fizycy używają dziś akceleratorów cząstek. Im wyższa prędkość, tym dokładniejsze pomiary. Ale z drugiej strony wzrost prędkości zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się nowych cząstek, gdy proton zderzy się z celem. Dlatego fizycy do tej pory wykorzystywali dane z akceleratorów niskoenergetycznych do pomiaru promienia. 

 

Nowy program umożliwił naukowcom uwzględnienie wcześniej wykluczonych informacji o narodzinach nowych cząstek i anihilacji wyprodukowanych par. W rezultacie naukowcy uzyskali wynik 0,84 femtometrów zamiast wcześniej szacowanych 0,88.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika erfherh

poprawcie te protony protonu

poprawcie te protony protonu a nie promień ;P

 

co do promienia to problemem jest nawet kształt. Nie mamy pojęcia choc podejrzewamy ze nie jest to sfera. Ale.... ano gluony kwarki i inne cuda nigdy nie były zaopserwowane wiec możemy sobie gdybać. Po prostu da się policzyć metodą składania, że jak przyjmiemy jakieś wartości to świetnie pasuje to do przemiany jednych cząstek w drugie, ale nikt ich nigdy nie zmierzył bo nie ma linijki. rownie dobrze może ich nie być lub mogą być inne. Poskładac matematycznie da sie tez w inne sposoby.

Bardzo polecam polski wykład kopernik jak na prawde wygląda atom. Tam mamy np. swietne obrazki jak może wyglądac elektron, proton i neutron. nigdy nie jest to ani punkt ani jakas sfera i ... nie znamy sposobu by to przewidzieć. Po prostu tyle wychodzi ze statystyki i nikt nie wie dlaczego akurat atom taki czy siaki ma taki kształt. tu jest dokładnie tak samo. Po prostu w szkole opowiadano nam bajki, że juz wiemy wszystko a to po prostu nie prawda.

Portret użytkownika Q

Ale przecież nikt nie

Ale przecież nikt nie twierdzi , że cząstki elementarne są materialne (jak kawałek kamienia czy coś) , one są jedynie pewnego rodzaju polem siłowym - tak jak przedstawia to teoria strun. Tylko w uproszczeniu przedstawia sie je jako formy kuliste aby łatwiej było o nich opowiadać. Oczywiście nie sposób je fizycznie zobaczyć bo nasze metody obserwacji polegają na ciskaniu w obiekt innymi cząstkami elementarnymi patrząc w którą stronę się odbiją , więc i rozdzielczość takiego obrazu jest śmiesznie mała. Może kiedyś ktoś opracuje lepsze wyjaśnienie budowy owych cząstek i sposób ich obserwacji ? Póki co musi nam to wystarczyć.

Portret użytkownika demodemo

"Znajomość promienia protonu

"Znajomość promienia protonu jest niezbędna do zrozumienia struktury otaczającego nas świata, prowadzenia eksperymentów w akceleratorach cząstek, a nawet badania obiektów astrofizycznych, takich jak gwiazdy"

takiemu jednemu , który komentował moje stwierdzenie , że są tylko modele teoretyczne jeśli ich ktoś nie udowodni to ta wielkość matematyczna nie tylko zmieniła dane ale pozmieniała całą teoretyczną wiedzę na temat odległości we wszechświecie. Nawet jak były one pseudopoliczone i potwierdzone teraz stają się czystym modelem teorii niepotwierdzonej.

Jak ja lubię konkretnych naukowców co potrafią coś udowodnić i zmienić wszystkim "pewniaki" na modele teoretyczne Smile

Portret użytkownika oswiecony77

niektore czastki subatomowe

niektore czastki subatomowe sa nie odkryte a z kolei inne sa w innych wymiarach Nie bawcie sie z Bogiem w chowanego Niektore bramy nie mozna otwierac 1 I piąty anioł zatrąbił:
i ujrzałem gwiazdę1, która z nieba spadła na ziemię,
i dano jej klucz od studni Czeluści2.
2 I otworzyła studnię Czeluści,
a dym się uniósł ze studni jak dym z wielkiego pieca,
i od dymu studni zaćmiło się słońce i powietrze.
3 A z dymu wyszła szarańcza3 na ziemię,
i dano jej moc, jaką mają ziemskie skorpiony.
4 I powiedziano jej, by nie czyniła szkody trawie na ziemi ani żadnej zieleni, ani żadnemu drzewu,
lecz tylko ludziom, którzy nie mają pieczęci Boga na czołach.
5 I dano jej nakaz, by ich nie zabijała,
lecz aby pięć miesięcy cierpieli katusze.
A katusze przez nią zadane są jak zadane przez skorpiona, kiedy ugodzi człowieka.
6 I w owe dni ludzie szukać będą śmierci,
ale jej nie znajdą,
i będą chcieli umrzeć, ale śmierć od nich ucieknie.

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Skomentuj