Protest naukowców z powodu prac Korei Południowej nad śmiercionośnymi autonomicznymi maszynami

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W tym tygodniu specjaliści z całego świata, zajmujący się sztuczną inteligencją oraz robotyką, podpisali się pod listem otwartym wzywającym do bojkotu południowokoreańskiego uniwersytetu, po tym jak utworzono w nim laboratorium do badań nad autonomicznymi maszynamo wyposażonymi w śmiercionośną bronią.

Uniwersytet, który wzbudził tak duże oburzenie na całym świecie, jest prowadzony przez Koreański Instytut Zaawansowanych Nauk i Technologii (KAIST). Niedawno ogłoszono tam plan rozpoczęcia prac nad bronią wyposażoną w sztuczną inteligencję, a także nad bezzałogowymi okrętami.

List został podpisany przez ponad 50 naukowców z 30 różnych krajów i opublikowany przez Toby’ego Walsha, naukowca zajmującego się sztuczną inteligencją na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Australii.

„Jeśli będziemy rozwijać broń autonomiczną, wojna stanie się szybsza i jeszcze bardziej niszczycielska w skutkach. Takie wynalazki łatwo mogą stać się narzędziem terroru”- napisali w liście naukowcy.

Jest to już trzeci list otwarty, potępiający tworzenie broni autonomicznej. Pierwszy powstał w 2015 roku i podpisało go aż 1000 naukowców, z Elonem Muskiem, Noamem Chomsky’m i Stephenem Hawkingiem na czele. Oczywiście nijak ma się to do na przykład zeszłorocznych wieści o opracowaniu przez Rosję zautomatyzowanych robotów bitewnych lub amerykańskiej floty dronów bojowych.

Z całą pewnością można stwierdzić, że KAIST stracił dobre imię w ogólnoświatowej opinii naukowców i wielu z nich zamierza bojkotować jakąkolwiek z nim współpracę. Rzecznik obwinianego uniwersytetu wypowiedział się już, że nastąpiło nieporozumienie, i Korea Południowa wcale nie chce angażować się w projektowanie broni autonomicznej. Jednak ile było w tym prawdy, pokaże jedynie czas.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika alojzy

"...wzywającym do bojkotu

"...wzywającym do bojkotu południowokoreańskiego uniwersytetu, po tym jak utworzono w nim laboratorium do badań nad autonomicznymi maszynamo wyposażonymi w śmiercionośną bronią."

Taa, jasne, że trzeba tłumnie podpisywać i bojkotować akurat właśnie koreę południową . Takie przykładowe boston dynamics buduje przecież automaty do przeprowadzania staruszek przez jezdnię (w planach jest następna wersja robotów, które już będą przeprowadzać wyłącznie te staruszki, które będą chciały przejść przez jezdnię) no i mają specjalną linię do robotów sypiących kwiatki. A reszta zakładów darpa produkuje wyłącznie roboty śpiewające "szalom alecheim" podczas popołudniowej drzemki w przedszkolach.
Przecież się flaki przewracają od tej aroganckiej, ordynarnej hipokryzji.
(niedługo trzeba będzie wymyślać nowe słowa oddające skalę dwulicowego syfu, bo takie "arogancka, chamska, ordynarna hipokryzja" i jest za długie i nie oddaje rzeczywistości)

 

Portret użytkownika Trees

Inne państwa tworzą takowe

Inne państwa tworzą takowe roboty jak USA czy Chiny i dużo firm prywatnych, kwestja czasu aż użyją tych robotów, ale któś chce mieć przewagę militarną zabraniając innym państwom na wytawrzanie takowych robotów pod pozorem zagrożenia, podobie z bronią nuklearna niby państwa podpisały jakieś traktaty aby się rozbroić a usa w tym czasie udoskonaliła swój arsenal i jaki z tego morał ?

Skomentuj