Prosty test moczu pozwala wykryć guza mózgu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z japońskiego Uniwersytetu Nagoya opracowali prosty test moczu, z którego pomocą można wykryć guza mózgu w bardzo wczesnym stadium. Pierwsze eksperymenty wykazały wysoką dokładność tej metody diagnostycznej.

Wczesna diagnoza nowotworów mózgu jest zazwyczaj trudna. Większość ludzi poddaje się tomografii komputerowej lub rezonansowi magnetycznemu dopiero po wystąpieniu objawów, m.in. zaburzeń ruchu i mowy. Z kolei po wykryciu, guzy w wielu przypadkach są już zbyt duże i nie można ich całkowicie usunąć, a to zmniejsza szanse na przeżycie. Dlatego dokładne, proste i niedrogie metody mają kluczowe znaczenie w leczeniu i zapobieganiu nowotworów mózgu.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Nagoya właśnie opracowali taką metodę. Jest to prosty test moczu, który wykorzystuje mikroRNA jako markery komórek nowotworowych mózgu. Cząsteczki te wydzielają różne komórki, pozostają stabilne i nieuszkodzone w pęcherzykach zewnątrzkomórkowych w płynach biologicznych, m.in. w krwi i moczu.

Co istotne, mocz można bez większego trudu pozyskać z ludzkiego ciała, jednak pozyskanie mikroRNA z moczu było znacznie większym wyzwaniem. Sukces japońskich badaczy polega właśnie na tym, że opracowali specjalne urządzenie, które pozwala wyodrębnić mikroRNA z moczu w odpowiedniej postaci i ilości. Co więcej, ich wynalazek jest łatwy w sterylizacji i może być masowo produkowany, a to oznacza, że nadaje się do rzeczywistego użytku medycznego. Przyrząd ten pozwala wyekstrahować znacznie większą różnorodność i ilość mikroRNA z jednego mililitra moczu w porównaniu z konwencjonalnymi metodami.

 

Wstępne eksperymenty przeprowadzone z udziałem pacjentów z guzami mózgu i zdrowych wykazały, że sam mocz w zupełności wystarcza jeśli chodzi o diagnostykę tych nowotworów. Testy moczu pozwoliły wykryć guza mózgu wśród chorych pacjentów z dużą dokładnością, sięgającą aż 97% - bez względu na wielkość i złośliwość nowotworów. Tym samym potwierdzono, że obecne w moczu mikroRNA są obiecującym biomarkerem guzów mózgu

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Dzis jestem wypity

Baca na pewno podziękuje za

Baca na pewno podziękuje za ten artykuł w swoim stylu. On do tej pory testował mocz na swoich kubkach smakowych a tu takie zaskoczenie. Podobno zmuszał również do tego całą swoją rodzinę dlatego żona puściła go z czarnym. Niestety byli milicjanci tak już mają. 

Skomentuj