Prosty test krwi pozwala wykryć depresję

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy opracowali system monitorujący biomarkery krwi związane z zaburzeniami nastroju. Prosty test krwi wykrywający depresję i zaburzenia afektywne dwubiegunowe wkrótce może stać się rzeczywistością.

 

Depresja to jedno z najczęściej występujących zaburzeń, które dotyka milionów ludzi na całym świecie. Szacuje się, że 1 na 4 osoby w całym swoim życiu doświadcza epizodu depresyjnego. Choć choroba jest rozpoznawana od wieków, jej zdiagnozowanie wymaga oceny klinicznej lekarzy, psychologów i psychiatrów.

 

Współczesne badania krwi mogą co najwyżej pomóc ustalić, czy objawy depresji mogą być związane z innymi czynnikami, ale nie są wykorzystywane w praktyce klinicznej do obiektywnego i niezależnego diagnozowania samej choroby. Jednak wkrótce sytuacja może się zmienić.

 

Naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Indiany pod przewodnictwem dr Alexander B. Niculescu w ramach swoich kilkuletnich badań zidentyfikowali 26 biomarkerów we krwi ponad 300 pacjentów, które są w różny sposób powiązane z częstotliwością występowania zaburzeń nastroju, w tym depresji, choroby afektywnej dwubiegunowej i manii. Wcześniej ten sam zespół opracował testy krwi pomagające przewidzieć skłonności samobójcze, a także zdiagnozować silny ból i ocenić poziom PTSD.

 

W ostatnim etapie testów naukowcy zbadali inną grupę pacjentów, aby sprawdzić, czy wykryte biomarkery mogą określić nastrój, depresję i manię, a także przewidzieć np. przyszłe hospitalizacje. Zespół ostatecznie ustalił, że 12 biomarkerów jest mocno powiązanych z depresją - sześć z nich jest także powiązanych z chorobą afektywną dwubiegunową, a dwa mogą sugerować manię.

 

Opracowany przez naukowców prosty test krwi pozwala nie tylko wykryć skłonność do depresji i innych zaburzeń nastroju, ale też wskazać na konkretne leki, które można byłoby zastosować indywidualnie dla każdego pacjenta i monitorować reakcję na leczenie Jednak test krwi na dzień dzisiejszy stanowi jedynie potwierdzenie słuszności koncepcji i nie wiadomo, kiedy zostanie wykorzystany w szerszym zakresie.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika mychu

i znowu powstanie tabletka

i znowu powstanie tabletka cud na nie dostrzeganie wnetrza i smrodu dupy w którą ludzkość wlazła, a depresja to skutek. Wykonywali tylko rozkazy, jak pan kazał budować bank, budowali. jak kazał odstrzelić uczciwego prezydenta Ameryki, odstrzelili. jak kazał budować maszty 5G, szli, brali dzwigi i budowali. To teraz jak pan każe się pozabijać nawzajem, będą to robić.

Portret użytkownika baca

naukowcy opracowali prosty

naukowcy opracowali prosty test na schizofrenię?
jeśli jest tak samo prosty jak na covida i bedą chciali go tak samo prosto przy pomocy korupcji mend wymusić, no to musieli być ci sami naukowcy: rotszyld, gates, sorosz i reszta schizofreników...
najwieksi wynalazcy - zawsze wynajdują nieistniejące nigdzie poza żydłackim łbem urojone problemy...

 

Skomentuj