Promieniowanie satelitów Starlink przekracza normy? Alarmujące wyniki badań szwajcarskich naukowców

Kategorie: 

Źródło: SpaceX

Rozwój technologiczny idzie nieustannie naprzód, ale zawsze musimy zadać sobie pytanie, jaki wpływ nasze działania mają na środowisko naturalne. Ostatnie odkrycia szwajcarskich naukowców dotyczące satelitów Starlink firmy SpaceX mogą stanowić poważne wyzwanie dla tego globalnego giganta technologicznego. Satelity te, choć mające na celu dostarczanie internetu na cały glob, mogą również emitować znaczne ilości promieniowania, przekraczając dopuszczalne normy bezpieczeństwa.

 

Szwajcarscy naukowcy, po przeprowadzeniu serii eksperymentów, odkryli, że satelity Starlink emitują poziomy promieniowania przekraczające standardowe normy bezpieczeństwa. Ten fakt budzi obawy związane z potencjalnymi negatywnymi konsekwencjami dla środowiska i zdrowia ludzi.

 

Szczególnie niepokojące jest to, że satelity Starlink są wyposażone w wysokoenergetyczne panele słoneczne, które są głównym źródłem promieniowania. Ponadto satelity te nie są w pełni chronione przed promieniowaniem, co może zwiększać ich wpływ na otaczające środowisko.

 

Po odkryciu tych wyników, naukowcy wyrazili poważne obawy o długoterminowe skutki emisji promieniowania przez satelity Starlink. Zwłaszcza zaniepokoił ich potencjalny negatywny wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt, a także na globalne ekosystemy.

SpaceX stanowczo zaprzeczyło tym zarzutom, utrzymując, że wszystkie ich satelity spełniają międzynarodowe standardy bezpieczeństwa i nie stanowią zagrożenia dla środowiska ani zdrowia ludzi. Firma zadeklarowała, że przeprowadza regularne kontrole i naprawy, aby zminimalizować potencjalne problemy.

 

Niektórzy eksperci wzywają jednak do dalszych badań, aby dokładniej ocenić poziom promieniowania emitowanego przez satelity Starlink. Podkreślają również potrzebę opracowania surowszych zasad i przepisów dotyczących działalności kosmicznej, które zapewniłyby bezpieczeństwo dla ludzi i środowiska.

 

Bez względu na wynik tego sporu, jest jasne, że problem emisji promieniowania przez satelity Starlink wymaga poważnej uwagi i dalszych badań. Ważne jest, aby zrozumieć pełne konsekwencje takich emisjidla zdrowia ludzi. Warto zaznaczyć, że teoria spiskowa, że satelity Starlink jakoś nam szkodzą, właśnie się uprawdopodobniła. 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Anon

Ale bełkot.

Ale bełkot.

Kiedyś, jak się na dachach pojawiły pierwsze anteny radiowe, to ludzie stwierdzili że krowy przestały dawać mleko a kury przestały nieść jaja. ( Artykuły w gazecie)

A gównoburza o 5G? Oraz milion innych bzdur, głoszonych przez pseudonaukowców.

Za dobrze Muskowi idzie, komuś to nie w nos, więc "nałukofcy" piszą swoje pierdolety i tyle.

Portret użytkownika keieui893 2

promieniowanie dowlonego

promieniowanie dowlonego satelity zależy od szerokości wiązki i ilosci energi. szerokość wiązki normalnego satelity to wielkośc połowy kontynentu lub powiedzmy obszar 2-3 obsz. polski, starlink ma komórki wielkości wręcz mniejsze niż nasze numery pocztowe, to często jedna ulica. Czyli energia jaką wypromieniowuje satelita na tym małym obsz. się skupia. Wiekszym problemem jest niestety nadawanie. jesli mowimy o internecie stacjonarnym, to zawsze baza jest oddalona od uzytkownika,ale teraz już wiele firm zaczyna sprzedawac komorki z dostepem do satelit. to generuje wielokrotnie wieksze promieniowanie niz zewnetrzna baza. tmobile juz zapowiedzialo integracje nadajnikow w telefonach, ktore mozna kupic w sklepie.

zatem warto uzywac zewnetrznych modemow a nie internetu satelitarnego w komorce. A najlepiej mieszkac w klatce faradaya o oczkach milimetrowych.

Portret użytkownika wiktor wektor

Już sam tytuł jest wysoce

Już sam tytuł jest wysoce nietrafiony i tendencyjny bo słowo: "promieniowanie" jednoznacznie kojarzy się z tym jonizującym, wysoce szkodliwym, radioaktywnym a tu może być mowa JEDYNIE o falach radiowych w paśmie mikrofalowym takim samym jak telewizyjne, telefoniczne czy te wykorzystywane w Wi-Fi i wszystkich innych urządzeniach łączności bezprzewodowej jak choćby słuchawki bez kabelków czy klawiaturka albo myszka do komputera.. Ale tak się składa, że aby zapewnić dostęp do internetu zawsze i wszędzie w każdym miejscu i to bez masztów nadawczych (które też są przecież oprotestowywane !) to trzeba nadawać dość silny sygnał o szerokim zasięgu pokrywającym obszar na ziemi zachodząco wobec innych nadajników satelitarnych "starlink'u".  Mnie to akurat nie potrzebne bo korzystam z łączności za pomocą modemu telefonii komórkowej (stacjonarnie) bo łazić z komputerem nie mam nigdzie zamiaru.. a żeby się zabezpieczyć nieco przed tym "promieniowaniem" to podłączyłem sobie zascienną antenkę kabelkiem do modemu by odsunąć od siebie źródło owych fal mikrofalowych i zbyte.

Niestety nie uciekniemy od tego "szumu" elektromagnetycznego , chyba że kto foliową czapeczkę na łeba przywdzieje.. i mózgownicę radiowo odizoluje, ale w ten czas owa folija podczerwień (ciała) obijawszy spowrotem mózgoczaszkę ogrzeje nieporównanie bardziej niżby się ją przy samym nadajniku ustawiło.. ale co tu ludziom tlumaczyć ?

W artykule nie podano ani tych norm ani poziomów ich przekroczenia więc odnieść się tu rzeczowo nie ma do czego. Powiem tylko że za "normę" przyjmuje się np. taki poziom emisji jaki zapewnia obecna technologia. A że technikę trzeba było rozbudować i zagęścić znacznie pasma nadawcze to i owe normy znacznie podniesiono by przepisom nie były przeciwne. To jest poprostu biurokracja - a nie efekt ustaleń biologów, czy lekarzy decydujących o poziomach dopuszczalnego "napromieniowania".

Ps. Nieustannie wystawieni jesteśmy na radiowe promieniowanie kosmiczne, które właśnie odpowiada za szum. Nawet nasze słońce emituje fale mikrofalowe a kto nie wierzy niech obejrzy to i sam sprawdzi: https://www.youtube.com/watch?v=ShaZJzQaeQM

Portret użytkownika Lol@wp.pl

Dowiedziałem się z tego

Dowiedziałem się z tego artykułu że panele słoneczne wysokoenergetyczne wysyłaja szkodliwe promieniowanie. I się wystraszyłem bo z.każdej strony mojego domu sąsiedzi zamontowali sobie wysokoenergetyczne panele fotowoltaiczne.i walą mi tym promieniowaniem w chałupę z każdej strony!!!!!!

Kwestia drugą to czemu nafifowcy nie powiązali tego.z.ociepleniem.klimatu.o parada ze zmianami klimatu. Przecież to oczywista oczywistość że ta sieć ma wpływ!!! 

Kwestia 3 walą tym promieniowaniem elektromagnetycznym prosto w czaszkę falami krótszymi niż G5 pewnie jakieś G 18!!!!!!!!

Kwestia  ostatnia to to że ten Muzg to diabeł!!!!!!

I proszę nie komentujecie tego bo to niea sensu!

Portret użytkownika spokoluz

Dzięki emel za obszerny

Dzięki emel za obszerny komentarz gdyż - cyt.

albo inne regulacje dotyczące wszystkich urządzeń elektronicznych (naziemnych), ale nie ma takich ustaleń dla satelitów.

Problem tego promieniowania nie dotyczy, jak twierdzi szanowny redaktor admin, zdrowia ludzkiego lub wpływu na środowisko, ani żadnego poziomu bezpieczeństwa.

Zatem wniosek z tego krótkeigo cytatu - jeśli nie ma regulacji ( i kontroli ) dla satelitów to ujmę to przysłowiem

"HULAJ DUSZA PIEKŁA NIE MA" - mogą tam robić co chcą , walić intencjonalnym promieniowaniem w ziemię lub w ściśle określone obszary ziemi bo ....... nic tego nie reguluje i nie kontroluje.

Podejrzewam , że niechcący to napisałeś i wyszło szydło z worka - zauważyłem to więc stosownie do komentarza i artykułu złożyłem w całość jak zwykle meritum składając z puzzli informacyjnych.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika emel

Nie ma regulacji, co nie

Nie ma regulacji, co nie znaczy, że nie da się wykryć takiego promieniowania. To właśnie zrobiono: skierowano teleskop na satelity (a właściwie to satelity same przelatują nad teleskopem) i zwierzono wartość promieniowania. Anteny Starlinka są pod nadzorem ITU  (Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna). Do właśnie do ITU SpaceX wysyła wnioski o przydzielenie pasma. I gdyby odkryto, że Starlink nadaje poza tym przydzielonym pasmem albo ze zbyt dużą mocą, pewnie były problem dla SpaceX. 

Przypomnę, że emisje, których dotyczy ten artykuł, to bardzo słabe emisje w szerokim zakresie niepochodzące bezpośrednio od emitera w antenia. Takie same, jak emisje z każdego działającego urządzenia elekrycznego. I wykryto je przy użyciu bardzo czułych teleskopów. O takigo konkretnie: https://en.wikipedia.org/wiki/Low-Frequency_Array_(LOFAR). Uczeni zwracają uwagę, że takie właśnie promieinowanie (bardzo słabe z jednego urządzenia) jest problemem dla radioastronomii z powodu ogromnej liczby (wciąż rosnącej) urządzeń na orbicie.

spokoluz wrote:
walić intencjonalnym promieniowaniem w ziemię lub w ściśle określone obszary ziemi
Co znaczy walić promioniowaniem? Co by to zmieniło? To samo dzieje się na Ziemi. Np. w Polsce działa jakiś urząd (nie pamiętam nazwy), który monitoruje emisje radiowe na obszarze Polski i reaguje, gdy wykryte zostanie nielegalne nadawanie. Pogrubiłem słowo intencjonalnym, które napisałeś. Właśnie takim intencjonalnym promieniowaniem zajmuje się ITU. Natomiast brak regulacji dotyczy nieintencjonalnego. Czyli np. nikt nie kotroluje, czy urządzenie (satelita) jest odpowiednio ekranowany 

Wracając do walenia promieniowaniem: co to znaczy i w czym problem? Każda antena nadawcza służy do tego, by walić promieniowaniem. Zwykle do innej anteny, która odbierze ten sygnał i przetworzy. W przypadku Starlinka to walenie promieniowaniem odbywa się w kierunku powierzchni Ziemi, a konkretnie do anten odbiorczych. Podobnie jak anteny na masztach telefonii komórkowej "walą" w kierunku odbiorcy.
 

Portret użytkownika spokoluz

Połącz puzzle - Musk jako

Połącz puzzle - Musk jako prywaciarz zakłada sieć pajęczą na całej orbicie !?  Pąnstwowe agencje są pod kontrolą ale korporacje - nie bo tam obowiązuje PRAWO HANDLOWE a nie karty praw czy konstytucje i ustawy.

Ok , emel - nie połączyłeś puzzli to już ich nigdy nie połączysz bo zacząłeś tłumaczenie z "waleniem" promieniowania i robienie z tego elaboratu.

Wnioski są proste  - bez zbędnych śmieciowych  informacji dodatkowych - tak robi się galimatias i zaciemnianie meritum .

ps. Czy wziąłes pod uwagę , że sprzęt monitorujący ma określony zakres częstotliwości - a co jeśli obiekt nadwczy emituje promieniowanie poza zakresem odbiorników kontrolujących !?

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika emel

spokoluz wrote:  - a co jeśli

spokoluz wrote:
 - a co jeśli obiekt nadwczy emituje promieniowanie poza zakresem odbiorników kontrolujących
Jaki zakres jest niepokryty twoim zdaniem i nikt nie wie, że jest transmisja w danym paśmie?  Wiesz że możesz sobie sam zbudować radio, którym będziesz odbierał sygnały w dość szerokim spektrum?

W czym problem, twoim zdaniem, jest, że Starlink nadawałby w jakimś niepilnowanym, niemożliwym do wykrycia paśmie? 

Portret użytkownika spokoluz

Bo widzisz - ty jesteś

Bo widzisz - ty jesteś zamknięty w tym co wiesz , w ramkach i nie wyglądasz poza ramki.

Taki przykład - najpierw był telegraf , telefon , radio ...i do radia dolączono wizję a wszystko w innych falach nadawania i odbioru. Teraz sa satelity , telefonia komórkowa itd..... czyli technologia poszła do przodu.

Mogę zbudowac radio oparte o odbiornik i ma on szerokie spektrum ale ograniczone materiałami użytymi do odbioru  - dana technologia ma swoje ograniczenia .

W czym problem z innym pasmem ? Problem w tym co napisałeś - satelity nie podlegają ŻADNYM REGULACJĄ I KONTROLII.

Ty nie połączysz puzzli w całość ale dobrze gmatwasz proste wnioski.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika emel

Już pisałem: ITU sprawuje

Już pisałem: ITU sprawuje nadzór nad bezprzewodową komunikacją (również satelitarną). Wymyśliłeś sobie, że jest jakieś pasmo, którego nie można wykryć. Technologia poszła do przodu, ale twoja wiedza pozostała w tyle. 

spokoluz wrote:
Mogę zbudowac radio oparte o odbiornik i ma on szerokie spektrum ale ograniczone materiałami użytymi do odbioru
W jakim zakresie ograniczone? Jakie to są "materiały użyte do odbioru"? Piszesz bzdury, które w ogóle nie mają sensu. 

Portret użytkownika spokoluz

A ty gmatwasz proste wnioski

A ty gmatwasz proste wnioski - piszesz bzdury aby tylko udeokumentować , że ktoś ma kontrolę i zaprzeczasz sam sobie bo napisałeś cyt - Istnieją międzynarodowe regulacje dla urządzeń komunikacyjnych (nadzorowane przez agencję ONZ:  ITU), albo inne regulacje dotyczące wszystkich urządzeń elektronicznych (naziemnych), ale nie ma takich ustaleń dla satelitów.

Zatem przestań się już kompromitować w zagmatwaniu i zaprzeczaniu siebie samego , robieniu galimatiasy i mącenia - to co Ty robisz to dopiero bzdury bo sam siebie zaprzeczyłeś czyli jesteś CAŁKOWIECIE NIEWAIRYGODNY a teraz chcesz z tego wyjść robiąc zamieszanie i robienie wklejek z cytatów i odpowiedzi do nich , która całkowiecie odpiegaja od meritum - wyszło szydło z wora - jesteś zadaniowcem aby plebs utrzymaywac w pewności , że wszystko jest ok , pod kontrolą i dba się o bezpieczeństwo ludzi.

Nie łączysz puzzli ale je demontujesz i mieszasz aby prosty wniosek po złożeniu puzli zburzyć. Nie odpisuj mieszaczu i zadaniowcu.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika emel

ITU reguluje urządzenia

ITU reguluje urządzenia komunikacyjne, zarówno naziemne, jak i satelitarne. Natomiast nie regulje poziomu szumu elektromagnetycznego, jaki powstaje w każdym urządzeniu elektrycznym. I poziomu tego właśnie szumu pochodzącego od satelitów dotyczy ten artykuł. Tutaj cytat z mojego komentarza:

O ile ITU dba o to, by promieniowwanie przez dane urządzenie mieściło się w określonym zakresie częstotliwościowym i było na odpowiednim poziomie, dotyczy to tylko sygnału nadawanego przez anteny, a nie szumu generowanego przez działające przez elektroniczne obwody urządzenia.

Portret użytkownika spokoluz

cyt . ciebie - w określonym

cyt . ciebie - w określonym zakresie częstotliwościowym  -  nadal ciśniesz swoje , nadal wszystko w ramkach .

Dokładnie tak jak napisałeś - w określonym zakresie - a co z tymi POZA ZAKRESEM ?  Twoje ramki nie dopuszczają niz oprócz granic twoich ramek . Już dałem ci przykład - było radio , tak ? Było i co - dolączono wizję - czy tak ? Tak , dołączono PASMA POZA ZAKRESEM RADIOWYM do przesyłu wizji i powstała TELEWIZJA .

Skończ waść - zadaniowo w ramkach twoich WSZSYTKO JEST POD KONTROLĄ i nie ma rozwoju - jest to co jest i wg. ciebie nic więcej nie ma i nie będzie. 

Ty zawsze pojawiasz się i wchodzisz w polemikę jak ktoś napisze coś o czymś, co może otworzyć innym oczy i zaczną się oni zastanawiać , że może być inaczej .  Nie tylko ze mną w takich sytuacjach zaczynasz swoje elaboraty zadaniowo-mieszające  rozpraszające uwagę ściągając wnioski i wątpliwości na boczne , bezpieczne tory aby tylko jak najdalej od ścieżki do meritum.

 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika emel

spokoluz wrote: dołączono

spokoluz wrote:
dołączono PASMA POZA ZAKRESEM RADIOWYM do przesyłu wizji i powstała TELEWIZJA
Po tym cytacie widać z jakim ekspertem mamy do czynienia. Radio na falach radiowych działało, ale wymyślono jakie nowe fale i tak powstała telewizja? 

 

Dowolna instytucja chcąca wykorzystywać jakiś fragment częstotliwości radiowych (pasmo) wysyła do odpowiednich organów zgłoszenie. I albo dostanie pozytywną odpowiedź i może od tej pory wykorzystywać to pasmo, albo nie. W określonym zakresie oznacza, że w takm zakresie, w jakim dostało uprawnienia. Organy kontrolne mogą kontrolować, czy dana insytucja (np. SpaceX) nie wykracza ze swoją transmisją poza ten przydzielony jej zakres.

 

Po twoich kolejnych odpowiedziach widać, że nie masz bladego pojęcia, o czym tutaj piszemy.

Portret użytkownika spokoluz

Nie nowe fale tylko czytaj ze

Nie nowe fale tylko czytaj ze zrozumieniem i nie siej zamętu - poza zakresem radiowym czyli w innej częstotliwości.

Ty ixpert z bożej łaski nie zrozumiałeś wpisu ale innych deprecjonujesz. Cały czas odbijasz od meritum iuxpercie z boszy łaski , mącicielu zadaniowy - MERITUM brzmi - spejsy Muska tworzą sieć pajęczą i są pod kontrolą korpory a te ITU to jest AGENCJA pod egidą ONZ zatem jest tak wiarygodna jak WHO - czyli żadnej wiarygodności zatem te s,pejsy będą robić co chcą .

Skoń waść bo sie pogrążasz cały czas tym mieszaniem zadaniowym i odwracaniem UWAGI OD MERITUM GÓWNAMI.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Strony

Skomentuj