Projekt Desertec - energia elektryczna dla całego świata?

Kategorie: 

Źródło: Internet

Ludzkość jest nieustannie podzielona, wszyscy ze sobą konkurują, każdy chce więcej. W turbokapitalistycznym pędzie, nie skupiamy się na sile kolektywu, a bez kolektywu trudno przypuszczać, że projekt, o którym traktuje ten artykuł, uda się zrealizować…

Jesteśmy w centrum globalnej debaty na temat redukcji dwutlenku węgla i dekarbonizacji. Ludzkość cierpi na niedobór energii, choć paliw kopalnych wystarczy jeszcze na dekady, a może i setki lat. Jednak presja lobby „Zielonego Ładu” jest ogromna.

Oczywiście ktoś na tej transformacji zarobi biliony dolarów. Tymczasem Słońce bezustannie dostarcza nam energię za darmo. Przetworzenie tej energii może sprawić, że któregoś dnia, obudzimy się w zupełnie nowej rzeczywistości.

Gdyby udało się zbudować na Saharze elektrownię słoneczną, o powierzchni około jednej trzeciej Polski, to zaspokoiłaby ona całkowicie zapotrzebowanie całego świata na prąd.

Problem w tym, że póki co, energię elektryczną przesyłamy tylko przewodowo, dlatego budowa takiej elektrowni dla całego świata, jest karkołomna. Można jednak zbudować taką, która dostarczy energię Europie.

Rozmiary takiego kompleksu byłyby pięciokrotnie mniejsze od elektrowni, która miałaby zasilać całą cywilizację.

Projekt o nazwie Desertec jest/był, próbą budowy takiej megakonstrukcji.

To konsorcjum prawie 50 różnych organizacji, które planują zbudowanie w Algierii i Maroku sieci elektrowni słonecznych. Nadwyżka prądu byłaby przesyłana podmorskimi kablami do Europy, a to pozwoliłoby zaspokoić praktycznie całość zapotrzebowania na energię dla naszego kontynentu.

Aby taka inicjatywa mogła osiągnąć zamierzone cele, sytuacja polityczna na świecie, a zwłaszcza w regionach, które miałyby stanowić lokalizację elektrowni, musi być stabilna. Jak jednak wiadomo, nie jest, bo ludzie zamiast myśleć globalnie i długofalowo, skupiają się na krótkoterminowych, partykularnych interesach i tłuką się bez opamiętania.

Projekt początkowo miał wady, skupione przede wszystkim na kwestii gromadzenia energii słonecznej, której najwięcej do „zebrania” jest w dzień. My z kolei, zużywamy jej najwięcej wieczorami i nocami.

Trzeba by więc albo budować wiele elektrowni szczytowo-pompowych (w których, w ciągu dnia pompuje się wodę na szczyt wieży, a w nocy ta sama woda, poprzez spadanie, napędza turbiny i produkuje prąd), albo szukać jakiegoś skutecznego sposobu magazynowania energii na wielką skalę.

Być może nowe akumulatory, opracowywane chociażby przez Teslę, przybliżą nas od strony technicznej do realizacji tego projektu. Potem zostanie już „tylko” zawieszenie broni na Bliskim Wschodzie i będziemy mogli świętować.

Bagatela.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika BG

ZATOPIENIE W OCEANACH TYCH

ZATOPIENIE W OCEANACH TYCH WSZYSTKICH PANELI SŁONECZNYCH, PO "OBIECANYM " OKRESIE GWARANCJI I SPRAWNOŚCI PRODUKCJI PRĄDU, PODNIESIE ICH POZIOM O OKOŁO 2 M. BO NIE BĘDZIE JUŻ HUT PRZETAPIAJĄCYCH SZKŁO , LUB ŻADNA NIE BĘDZIE CHCIAŁA TEGO PRZETAPIAĆ , BO BĘDZIE ZA DUŻO ŻWIRU Z KTÓRYM NIE MA CO ZROBIĆ ( JAK DZIŚ Z PRZETOPEM STŁUCZKI SZKLANEJ) . ALE DZIŚ, ŻADEN EKOTALIB O TYM NIE MYŚLI. POMYŚLI ZA 30 LAT.

Portret użytkownika maniek II

...slyszeliscie o cewce Tesli

...slyszeliscie o cewce Tesli i przesyle bezprzewodowym energii - ktory zademonstrowal nad Niagara - gdzie JEDEN  generator o mocy jednego MGW zasilal caly stan/teraz juz wiem!/ - a jego samochod  Pierce Aroww pobieral energie bezposrednio z "chmury" - jadac z predkoscia blisko 100km/godz!

https://treborok.wordpress.com/pierwsze-pojazdy-elektryczne/

polecam komenty z tego artykulu jak kogos to interesuje ...

Powtorzyl to Kapanadze i wielu z Francji...

nastepnym "klientem" - spedzajacym sen z powiek chazarskim parchom jest Boguslaw Miszczyk z Kielc...

cyt...

Boguslaw Miszczyk Jestem jedynym na świecie umiejącym zrobić GRAFEN i GRAFION materiał Miszczyka (nadprzewodnik w temperaturze normalnej).
Nie wdrożenie tego projektu w Polsce i prowadzonego przeze mnie było przyczyną wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Taką informację otrzymałem od pracowników ambasady Wielkiej Brytanii 6 lat temu. Jeżeli nie zostanie uruchomiony pana projekt prowadzony przez Bogusława Miszczyka Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej. I to sie dzieje..!! Jeżeli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej to Jest to koniec rozwoju w Unii Europejskiej.

Projekt Grafion to zyski 200 bilionów euro w czasie 30 lat co stanowi tylko 5% obrotu pieniądza z tej technologii. W Polsce zostałoby z tego 30% to znaczy 60 bilionów euro..Jest to projekt cywilizacyjny. Projekt generuje powstanie w Polsce 100000 nowych firm produkcyjnych dając zatrudnienie około 3 milionom pracowników, generuje powstanie około 2,000000 startup-ów, generuje za 10 lat zarobki w Kielcach na poziomie średniej światowej czyli ponad 10000 euro miesięcznie, wyszkoli kadrę menedżerów i naukową w najnowszej technologi światowej na przyszłe 100 lat. Czy "ktoś" może zainwestować w Fabrykę GRAFIONU W POLSCE w rejonie Kielc?...

Nie podniecalbym sie za bardzo tym "brexitem" - wyszli po to coby rzadzic - a technologia ta sporo bedzie kosztowac - gdzie patenty Tesli sa w stanie - po dobrym przetlumaczeniu za...1/10 tej kwoty zarobic ta sama sume ...

 

Portret użytkownika Tara

Kozera?

Kozera?

Czy Ty wiesz coś o stratach w przesyłaniu energii elektrycznej.

Chcesz przesyłać ogromne moce na odległości ponad 1000 km?

Człowieku, przed pisaniem czegokolwiek najpierw poczytaj.

Portret użytkownika Quark

Sposób na gromadzenie energii

Sposób na gromadzenie energii słońca w dużej ilości "na potem" został już opracowany i polega na ogrzewaniu aż do stopienia się zawartości dużego termoizolacyjnego zbiornika , którym jest pewnego rodzaju "sól" o dużej pojemności cieplnej. Po czym nocą energia nagromadzona tak za dnia służy do wytworzenia pary wodnej służącej do napędu tradycyjnych już turbin generatorów prądu. Systemy wykorzystujące tą metodę "szczytowo-pompową" już funkcjonują z tym , że do topienia owej "soli" używa się luster skupiających światło na reaktorze ale równie dobrze można użyć do tego grzałki zasilanej przez zwykłe baterie słoneczne.

Portret użytkownika ​euklides

Tak Marcin, pozostaje jeszcze

Tak Marcin, pozostaje jeszcze zbudować wielki 10000000 litrowy czajnik do gotowania wody o mocy 5 terawatów dla zaspokojenia potrzeb wszystkich mieszkańców ziemi na poranną herbatę, gigantyczną pralkę Frania o ładowności 100000000 ton skarpetek, i wielki kolektywny kibel dla całej ludzkości najlepiej ulokowany gdzieś blisko twojego domu żebyś miał blisko.

Portret użytkownika xnobodyx

Nierealne ze względów

Nierealne ze względów politycznych. Europa/świat stawia coś na pustyni i pewnie będzie płacić haracz. Haracz jak to haracz zależy kto go bierze. W tym rejonie świata o dosyć dużej niestabilność politycznej taki układ jest samobójstwem. Jeden ładunek wybuchowy odetnie EU czy świat od prądu i cofnie nas o x lat wstecz tylko dlatego że nie spełnimy żądań przypuśćmy jednego tyrana. 

Portret użytkownika Anonimerer

A co jeśli komuś się to nie

A co jeśli komuś się to nie spodoba i zbombarduje tą całą instalacje, lub coś przyleci z kosmosu i walnie w to miejsce ??
To całą wasza cywilizacja padnie.
Tak jak jest teraz czyli struktura rozproszona jest bardzo dobra. Tylko trzeba coś zrobić z zielonymi. Ochrona środowiska ma być, ale nie może ona stawać ponad człowieka.

Skomentuj