Prognoza zbliżających się zagrożeń dla gospodarki

Kategorie: 

http://s3.egospodarka.pl/grafika2/kryzys-gospodarczy/Kryzys-gospodarczy-w-Polsce-dopiero-sie-zaczyna-113820-900x900.jpg

Świat się zmienia bez żadnych przerw. Co do tego nie ma wątpliwości. Każdy z nas ma na to wpływ, większy... choć znacznie częściej mniejszy - gdyż większość z nas nie posiada władzy, poparcia czy też pieniędzy aby wywierać silne wpływy na to co dzieje się na świecie. Dlatego wsłuchujemy się w szum informacji próbując wyłapać prawdę i subtelne przesłanki na przyszłość aby być gotowym na to co nadejdzie, by móc poprawnie to wykorzystać.

 

Wszem i wobec wiadomo że świat stoi na dwóch rzeczach, jedną z nich są pieniądze. Naturalnym jest pragnienie rzeczy wartościowych na cele przeróżne, od spełnienia zachcianek po zapewnienie sobie stabilnej przyszłości. Dlatego też wyłowione informacje i przewidywania chętnie stosujemy do zysków, czy chociażby tylko po to by nie stracić tego co mamy. Każdego roku Światowe Forum Ekonomiczne publikuje listę zagrożeń które mogą wstrząsnąć światową gospodarką. Przez ostatnie 10 lat za główne ryzyko uznawano czynniki ekonomiczne jak załamanie cen czy zmniejszające się zatrudnienie.

 

Ostatnimi czasu świat skierował swój wzrok na konflikty zbrojne. Niestabilność Bliskiego Wschodu, Afryki, wisząca na włosku eskalacja wojny na Ukrainie czy wojny z organizacjami jak ISIS napawają wszystkich niepokojami, a jak uczy nas historia wojna ma potężny wpływ na gospodarkę - dla niewielu pozytywny, dla ogółu jest to wpływ niszczący. Dlatego myśląc o swoich finansach, jak i (chociażby niewielkich) inwestycjach warto spojrzeć na poniższy wykres sporządzony przez ŚFE i pomyśleć o przygotowaniach na przyszłość.

Wykres ten wydaje się potwierdzać to co można wyczytać z wielu innych źródeł. Hossa się kończy, zarobki na akcjach są ryzykowne, a nadchodzące wydarzenia mogą być sprawdzianem dla wielu firm. Pewien bonus mogą odczuć posiadacze twardych towarów jak chociażby metale szlachetne, które wydają się wspaniałą alternatywą na czas zawieruchy gospodarczo - finansowej.

 

Należy pamiętać, iż większość z przedstawionych wydarzeń może mieć dużo dalej idące konsekwencje niż tylko finansowe. Zdewastowane środowisko czy rozbite społeczeństwa nie mogą być mierzone w żadnej walucie. Pozostaje mieć nadzieję, że przewidywanie takie jak te ŚFE pozostaną tylko przewidywaniami, a nam uda się ominąć te czarne prognozy.

 

 

Żródło: http://rynekalternatywny.pl/2015/06/oto-najwieksze-zagrozenia-nadchodzacych-lat/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj