Produkcja wina we Włoszech spada o 9%

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe dane pokazują, że produkcja wina we Włoszech spadła o dziewięć procent w 2021 r., ponieważ producenci wina w całym kraju nadal cierpią z powodu ekstremalnych warunków pogodowych.

Według ostatnich wstępnych danych opublikowanych przez Międzynarodową Organizację ds. Winorośli i Wina (OIV) oraz dominujące stowarzyszenie rolnicze Coldiretti, światowa produkcja wina w 2021 r. spadnie do 250,3 mln hektolitrów, czyli o siedem procent poniżej średniej 20-letniej.

 

Będzie to trzeci rok z rzędu, w którym całkowita światowa produkcja wina spadnie poniżej średniej, podkreśla Coldiretti, przy zbiorach w 2021 r. tuż powyżej rekordowo niskiego poziomu w 2017 r. OIV podzieliła się swoimi odkryciami na konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow, na której światowi przywódcy spotykają się obecnie w celu omówienia strategii radzenia sobie ze skutkami kryzysu klimatycznego.

 

Spadek produkcji jest spowodowany „późnowiosennymi przymrozkami i ogólnie niekorzystnymi warunkami pogodowymi” związanymi ze zmianami klimatu, stwierdzono w oświadczeniu stowarzyszenia Coldiretti w komunikacie prasowym w czwartek. Ekstremalne fale upałów, pożary, huragany, powodzie i burze nawiedziły Włochy w 2021 r., siejąc spustoszenie w uprawach i powodując spustoszenie wśród rolników.

W październiku w ciągu jednego dnia kraj nawiedziło 20 poważnych zdarzeń pogodowych, w tym tornada, gradobicia, huragany i ulewne deszcze, które spustoszyły miasta i wsi na całym półwyspie. Burze zrujnowały pola, pastwiska, stajnie i maszyny rolnicze, a także zablokowały drogi i spowodowały osuwiska na obszarach wiejskich. Stowarzyszenie szacuje, że włoski przemysł rolny stracił w tym roku 2 miliardy euro w wyniku ekstremalnych zjawisk pogodowych.

 

Pomimo spadku produkcji wina, Włochy pozostają największym producentem wina na świecie, następna jest Hiszpania, a dopiero trzecia na świecie jest Francja. Producenci wina we Francji również ponieśli szczególnie duże straty w 2021 r., kiedy zbiory spadły o 27 procent w porównaniu z 2020 r. , głównie po silnych mrozach, letnich deszczach, gradzie i chorobach winorośli.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Opi

Tak przejęła mnie ta

Tak przejęła mnie ta informacja że zrobiłem swoje wino w ilości 40 litrów!!!
Mogłem więcej ale mam tylko 3 pojemniki. Jak zabraknie to chyba z jabłek zrobię! Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Pieniądze zaoszczędzone wino gronowe wyszło dobre!!!!

Portret użytkownika Polak-Węgier

Rekordowe zbiory winogron w

Rekordowe zbiory winogron w 2021 roku w jednym z najstarszych regionów winiarskich Europy.

Położony w środku Węgier region Tolna jest jednym z najstarszych regionów winiarskich tego kraju. Winorośl w ten region sprowadzili Rzymianie dwa tysiące lat temu. Ta wymagająca roślina bardzo polubiła glebę i klimat okolic miedzy Dunajem a Balatonem, więc od tamtej pory rzeka Dunaj i wino stanowią nierozłączną parę. Wina z tego regionu to prawdziwa legenda. Powodem świetnej jakości wina jest bogata w składniki odżywcze, lessowo-gliniasta gleba, śródziemnomorski klimat na zboczach wzgórz i dolin oraz światło odbijające się od największych w Europie tafli rzeki i jeziora tzw. wtórne promieniowanie słoneczne - to zalety regionu Tolna o najdłuższym sezonie wegetacyjnym w kraju. Trzon tutejszej gleby stanowi naniesiony w późnym miocenie materiał osadowy dawnego Morza Panońskiego. Pokrywają ją warstwy gliny, marglu, piasku, czasem też piaskowca. Najważniejszym typem gleby wierzchniej w regionie jest jednak less. Pokrywa może mieć grubość od kilku do nawet 30 metrów. Najsłynniejsze wino regionu Tolna to Kékfrankos. W okresie dojrzewania winogron poranne mgły nad Dunajem zwiększają elastyczność dość grubej skórki winogron oraz zmagazynowania w niej elementów bukietu. Jedyną rzeczą, jakiej potrzebują, aby dawać dobre owoce są promienie letniego słońca - letniego, ponieważ odmiana dojrzewa już pod koniec września z średnią zawartością cukru w moszczu 17-19 stopni. Bowiem jednym z czynników środowiskowych ważnych dla uprawy winorośli jest światło, jako że dostarcza ono energii niezbędnej dla fotosyntezy. Oprócz intensywności nasłonecznienia długość dnia, wilgotność i temperatura powietrza, warunki glebowe oraz kąt nachylenia winnicy, natężenie i energia światła mają także znaczący wpływ na jakość wina Kékfrankos.

Tak dla ciekawości - wina z regionu Tolna były już znane w Polsce tysiąc lat temu. Sprowadzeni do Świętego Krzyża i Tyńca przez Bolesława Chrobrego w XI wieku benedyktyni z Szegszárd (Szekszárd - dzisiejsza stolica województwa Tolna) tworzyli Polską tradycję uprawy winorośli. Czerwone wino z Szegszárd i Tolna już w 1310 roku figurowało na listach towarów przewożonych z Węgier do Polski i tak przypadło do gustu ostatnim Piastom, że pełnili oni też najwyższe godności opackie w klasztorach węgierskich: książę-biskup Jan Opolski (Jan Kropidło) w 1401 roku otrzymał w posiadanie od króla węgierskiego Zygmunta Luksemburskiego opactwo benedyktyńskie w Szegszárd. Polski duchowny Jan Kropidło był przez 20 lat opatem-gubernatorem klasztoru benedyktyńskiego w Szekszárd, gdzie głównym zapleczem dla win wytwarzanych przez zakonników były winnice pagórkowatego regionu Tolna. Całe województwo Tolna kojarzone było przez dawnych kronikarzy z wielką wioską, gdzie w cieniu tysięcy piwnic winiarskich można było spotkać też domy mieszkalne.

Położone na Wysoczyznach Zadunajskich winnice regionu Tolna o powierzchni 3.150 ha jeszcze niedawno tworzyły największy i najstarszy ośrodek winiarski Węgier Szekszárd-Tolna. W 1997 roku otrzymały one własny statut samodzielności i obecnie traktowane są jako odrębny teren uprawy winorośli i produkcji win. Wybór win jest tu nadzwyczaj bogaty. Najważniejszą uprawą winogron białych jest szczep Olasz rizling (Włoski Riesling), a następnie Chardonnay oraz Rajnai rizling (Reński Riesling). Z odmian czerwonych najważniejsze znaczenie ma Kékfrankos (Błękitny Frankończyk), następnie Merlot, Zweigelt i Kadarka (Bednarzówna).

Zależnie od sposobu winifikacji jednoszczepowe wino Kékfrankos trafia do konsumentów pod różnymi postaciami jako rubinowe, ciemno-różowe Siller, różowe i bezbarwne wina. Warto poznać te nieznane dotąd wina poprzez listowne nawiązanie kontaktu z fabropince.hu
Dla wszystkich zainteresowanych opracowano 125 stronicowy prospekt w języku polskim zawierający dalsze, niepublikowane jeszcze w Polsce informacje o regionie winiarskim Tolna i jego najsłynniejszych winach Kékfrankos, Merlot i Kadarka.

W tym roku w regionie Tolna pojawiła się rekordowa ilość cystern-chłodni z Włoch i z Francji z tysiącami hektolitrów taniego węgierskiego moszczu winogronowego, który po fermentacji i dojrzewaniu w we włoskich czy francuskich piwnicach zamieni się w bardzo cenione na świecie ale też i bardzo drogie wino.

Skomentuj