Problem niedoboru wody pitnej można rozwiązać poprzez odsalanie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy znaleźli sposób na odsalanie wody przy użyciu wyłącznie energii słonecznej - jest to wielki przełom w technikach uzyskiwania słodkiej wody zdatnej do nawadniania oraz spożycia. Obecnie sól jest usuwana z wody przy użyciu drogich zakładów odsalania, istnieje ich około 18 tysięcy w 150 krajach.

 

Bezpośrednie odsalanie za pomocą energii słonecznej może być sporą zmianą dla około miliarda ludzi, którzy nie mają dostępu do czystej wody pitnej. Technologia jest w stanie dostarczyć wystarczającą ilość czystej wody do niewielkich gospodarstw domowych, podnosząc znacznie komfort życia większych społeczności.

 

Wypracowana technika odsalania polega na destylacji membranowej. Gorąca, słona woda przepływa po jednej stronie porowatej membrany, a po drugiej utrzymywana w temperaturze niższej woda słodka. Ze względu na niezwilżalność membrany, para dyfunduje znad roztworu o wyższej temperaturze i kondensuje się po stronie zimnej cieczy.Wykorzystuje się nanocząsteczki, które mogą przekształcić światło słoneczne w ciepło. Dodanie ich do membrany oznacza, że nagrzewa się sama, więc zmniejsza to znacznie ilość energii potrzebnej do jej ogrzania. Technologia zyskała nazwę nanofotonicznej, a jej wydajność to 6 litrów na metr kwadratowy w ciągu godziny. Planuje się zapewnienić ludziom z całego świata dostęp do paneli słonecznych, wyposażonych w tę technologię.   

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Dr Piotr

Problem z czystą wodą

Problem z czystą wodą uzyskaną w ten sposób polega na tym, że jest to woda destylowana, a więc bardzo uboga w mikroelementy. Picie takiej wody jest szkodliwe dla organizmu, ponieważ bardzo intensywnie wtedy tracimy mikroelementy z naszego ciała. W dłuższym użyciu może doprowadzić do śmierci. Dlatego taką wodę można spożywać tylko awaryjnie w krytycznych przypadkach.

Aby była w pełni przydatna do spożycia, należy ją wzbogacać w zestaw mikroelementów takich, jakie mamy w normalnej wodzie mineralnej i źródlanej, a to kolejny proces podrażający koszt produkcji.

A co do samych zasobów wodnych na Ziemi i dostępności wody, to jest jej pod dostatkiem, tylko elity widzą w tym narzędzie do kontroli populacji, więc nie ma woli i zaangażowania w poszukiwanie, technologie, wydobycie i oczyszczanie. Lepiej wmawiać nam, że wody brak i koniec.

Ziemia to ekosystem zamknięty i woda nam w kosmos nie ulatuje ani nie znika, jest w obiegu zamkniętym, a zasoby wodne sąw 100% odnawialne w krótkim czasie. Jedyny problem to nierozsądna eksploatacja złóż wody...sorry, ale dane złoże ma określoną wydajność i może zaopatrzyć w wodę tylko jakąś określoną liczbę ludzi i przemysłu. To takie proste, ale nikt tego nie widzi i eksploatujemy złoża ponad miarę w niektórych rejonach (przykład - Izrael), zamiast dopasować się do warunków i ograniczać liczbę ludności i przemysłu w tym regionie. Niby ludzie to istoty inteligentne, dysponujące wielką wiedzą, ale ciągle w wielu dziedzinach i sprawach życiowych kierujemy się płytką zachłanością i chcemy więcej, więcej, więcej bez żadnej logiki i zrozumienia sytuacji.

Portret użytkownika ADG

..... problemem nie jest brak

..... problemem nie jest brak wody pitnej  w zasobach ziemskich a jej nieposzaanowanie przez osobników z gatunku homo sapiens .Ziemia jest Planeta Ludzi i dla nich została stworzona.Jej konstrukcja jest taka , że wszelkich zasobów /nie mam na mysli tylko wody / starczy dla wszystkich i to tak długo jak będzie istniał ten swiat.Odsyłam do Wed Słowiańskich.W nich sa te prawdy zawarte.ADG

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Tomasz123

Do przeszklonego pojemnika w

Do przeszklonego pojemnika w kształcie stożka wstawia się na cokole czarny(nagrzewający się od słońca )pojemnik na wodę słoną.Wlewa się do niego słoną wodę .Pojemnik razem z wodą nagrzewa się powodując parowanie czystej (bez soli)wody.Para wodna osadza się na przeszklonej powierzchni,skrapla się i spływa w dół do rynienki poprowadzonej dookoła stożka przy podstawie i stamtąd do dowolnego pojemnika.Mamy czystą ,słodką wodę dla kilku osób.Pozostaje  wyprodukować to urządzenie w możliwie tani sposób i z tym jest największy problem.Rozwiązań jest mnóstwo, tylko nie ma woli wprowadzenia ich dla ludzi.Lepiej jest sprzedawać wodę butelkowaną i czerpać z tego zyski.

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Dobre, ale to dopiero będzie

Dobre, ale to dopiero będzie po wojnie. Najpierw zastrzelą aktora Trampa albo aktora Płutina początkiem lipca tam w wermachcie i się znów zacznie kolejny cyrk światowy, pod czarno czerwoną flagą czyli symbolem śmierci. Mam nadzieje, że kozo jebliwy Muhamed Żryjchuja i jego kolega Abdul Ciągfaje pomogą w tym bożym dziele i ten szkodliwy naród ''nazistowski'' zostanie wreszcie skutecznie zlikwidowany w 100%.

Skomentuj