Próbki asteroidy Ryugu dotarły już na Ziemię

Kategorie: 

Źródło: Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt

Japońska Agencja Kosmiczna (JAXA) opublikowała zdjęcie przedstawiające próbki pobrane z Asteroidy Ryugu. Według przedstawicieli agencji, cząstki znaleziono nawet w zewnętrznej powłoce kapsuły. Oczekuje się, że po otwarciu wewnętrznego pojemnika zostaną znalezione większe próbki.

Misja japońskiej sondy kosmicznej Hayabusa-2, polegająca na zebraniu i dostarczeniu próbek asteroidy Ryugu na Ziemię zakończyła się sukcesem. Sonda została wysłana w kosmos na początku grudnia 2014 roku, dotarła do asteroidy dopiero w lipcu 2018 roku i wróciła na orbitę Ziemi z próbnikiem po czym wystrzeliła go w kierunku naszej planety. Warto przypomnieć, że aby otrzymać próbki materiału skalnego z tej asteroidy japońska sonda wystrzeliła w jej kierunku pocisk, a następnie zebrała odlatujące z niego kawałki.


Źródło: JAXA

Wiadomo, że część próbek z sondy Hayabusa-2 pozostanie w JAXA. Badacze obiecali jednak podzielić się nimi również z NASA, ESA i innymi agencjami kosmicznymi. Zdaniem naukowców próbki uzyskane z asteroidy Ryugu rzucą światło na pochodzenie życia i formowanie się wszechświata. Sonda kosmiczna Hayabusa-2 wciąż posiadała pewne zapasy paliwa, więc nie wykluczone, że naukowcy z JAXA zadecydują o rozpoczęciu kolejnej misji eksploracyjnej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Skomentuj