Próbki asteroid zawierają wskazówki dotyczące pochodzenia życia

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy poinformowali ostatnio, że pył z asteroidy zebrany przez japońską sondę kosmiczną zawiera materiał organiczny, który pokazuje, że niektóre cegiełki życia na Ziemi mogły powstać w kosmosie. Nietknięty materiał z asteroidy Ryugu został sprowadzony na Ziemię w 2020 roku po sześcioletniej misji do ciała niebieskiego w odległości około 300 milionów kilometrów.

 

Naukowcy jednak dopiero teraz zaczynają odkrywać jego sekrety we wczesnych badaniach małych cząstek pyłu o wadze 5,4 grama (0,2 uncji) i ciemnych, maleńkich skał. W jednym z opublikowanych w piątek artykułów zespół naukowców kierowany przez Okayama University w zachodniej Japonii powiedział, że odkrył „aminokwasy i inne substancje organiczne, które mogą dostarczyć wskazówek dotyczących pochodzenia życia na Ziemi”.

 

„Odkrycie aminokwasów tworzących białka jest ważne, ponieważ Ryugu nie był wystawiony na ziemską biosferę jak meteoryty, a zatem ich odkrycie dowodzi, że przynajmniej niektóre elementy budulcowe życia na Ziemi mogły powstać w kosmosie” – czytamy w opisie badania. Zespół powiedział, że odkrył 23 różne rodzaje aminokwasów podczas badania próbki pobranej przez japońską sondę Hayabusa-2 w 2019 roku.

 

Pył i skały zostały wzburzone, gdy statek kosmiczny wielkości lodówki wystrzelił „rakietę” w asteroidę. „Okaz Ryugu ma najbardziej prymitywne cechy każdego naturalnego okazu dostępnego dla ludzkości, w tym meteorytów” – podała w oświadczeniu Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA).

 

Okazuje się, że część materiału powstała około pięciu milionów lat po narodzinach Układu Słonecznego i nie nagrzała się powyżej 100 stopni Celsjusza (210 stopni Fahrenheita). Inne badanie, opublikowane w amerykańskim czasopiśmie Science, mówi, że materiał ma „skład chemiczny, który bardziej przypomina fotosferę słoneczną niż inne próbki naturalne”.

 

Kensei Kobayashi, ekspert w dziedzinie astrobiologii i emerytowany profesor Yokohama National University, jest zadowolony z odkrycia.

 

„Naukowcy zastanawiają się, jak powstała materia organiczna, w tym aminokwasy, lub skąd pochodzi, a fakt, że aminokwasy zostały znalezione w próbce sugeruje, że aminokwasy zostały sprowadzone na Ziemię z kosmosu” – powiedział AFP. Inną ogólnie przyjętą teorią pochodzenia aminokwasów jest to, że powstały one w pierwotnej atmosferze Ziemi w wyniku uderzeń piorunów, na przykład po ochłodzeniu Ziemi.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Obojetnie jaki materiał z

Obojetnie jaki materiał z kosmosu ma inne właściwości w swoich naturalnych warunkach a inne na ziemi. Właściwości ulegają ciągłej szybszej i wolniejszej zmianie z powodu przemieszczania się we wszechświecie gdyż jest on w bezustannym ruchu. Materiał ten ma określone właściwości tylko chwilowo , które zostają zbadane w danej chwili.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika KittySlayer

"Nietknięty materiał z

"Nietknięty materiał z asteroidy Ryugu został sprowadzony na Ziemię"

Witam

Nie rozpędzałbym się z tym "nietkniętym materiałem",
który został dodatkowo jeszcze sprowadzony na Ziemię i to na pewno nie odbyło się w sposób "nietknięty".

Świat nauki od blisko wieku ma dylemat(Heisenberg) odnośnie 
wiarygodności badań jakichkolwiek, bo zasada jest uniwersalna i nie ogranicza się tylko do badań naukowych ale ma zastosowanie w np. psychologii - najkrócej mówiąc

badacz wpływa na obiekt badany i bezsprzecznie tak jest

materiał czyli ten pył został "tknięty" i sprowadzony na Ziemię
poza tym już samo przebywanie w środowisku ziemskim mogło wpłynąć
na wyniki badań, bo tych "tknięć" było zdecydowanie więcej, dodatkowo również sam rodzaj materiału badanego czyli pył jest tutaj podatny na te "tknięcia" mogące wypaczyć wyniki.

Nie podważa to oczywiście w żaden sposób wyników badań, tylko trzeba mieć świadomość ich ułomności, ludzkość nie dorobiła się obiektywnej metody czy sposobu badań, który by gwarantował ich 100% wiarygodność.

Dodam, że debata odnośnie teorii Heisenberga nie doczekała się
ostatecznej konkluzji do czasów nam współczesnych czyli  
A.D. 18/06/2022

pozdro

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Portret użytkownika ​​euklides

Życie, życiem, ale nikt

Życie, życiem, ale nikt jeszcze nie rozwiązał zagadki skąd na świecie wziął się taki wybryk natury jak Jarosław Kaczyński. Czy to sam diabeł takiego karakana zmajstrował czy może jaki inny cwaniak?

Skomentuj