Prezydent Wenezueli twierdzi, że USA chcą obalić jego rząd

Kategorie: 

Nicolas Maduro
W mediach głównego nurtu ciągle słyszymy o tym co dzieje się na Ukrainie i w Syrii. Tymczasem w Wenezueli sytuacja również jest napięta i dochodzi tam do regularnych protestów przeciwko tamtejszej władzy. Prezydent tego kraju ponownie oskarżył Stany Zjednoczone o próbę obalenia jego rządu.

 

Sytuacja w tym kraju stała się niebezpieczna, gdy władzę przejął Nicolas Maduro, który jeszcze za życia Hugo Chaveza pełnił funkcję wiceprezydenta. W trakcie wyborów prezydenckich w 2013 roku, Maduro zwyciężył niewielką ilością głosów i jak to zwykle bywa, opozycja początkowo nie uznała wyników. Z czasem zaczęło dochodzić do demonstracji a jeden z liderów opozycji, Henrique Capriles Radonski który do dziś nie akceptuje porażki, domaga się odejścia nowego prezydenta.

Henrique Capriles Radonski - źródło: The Photographer/Creative Commons
Demonstracje przeciwko Maduro stopniowo przybierały na sile a w tym samym czasie dochodziło również do kontrdemonstracji na rzecz poparcia dla prezydenta. Ostatecznie dochodziło do sytuacji, w której uczestnicy marszów zaczęli wdawać się w bójki a niektórzy z nich byli nawet w posiadaniu broni palnej. Na dzień dzisiejszy szacuje się, że w wyniku zamieszek zginęły 42 osoby, 800 kolejnych zostało rannych a policja i wojsko aresztowało nawet 3 tysiące osób.

 

Warto również przypomnieć, że prezydent Nicolas Maduro miał kilkakrotnie paść ofiarą zamachu, jednak służby zdołały je udaremnić. Sam prezydent twierdzi, że trudną sytuację w kraju spowodowały Stany Zjednoczone oraz sąsiadująca z Wenezuelą Kolumbia. Ponadto, rząd oskarżył USA o finansowanie i wspieranie opozycji, która celowo robi zamieszanie w kraju i podburza część społeczeństwa.

 

Podczas ostatnich demonstracji, aktywiści narzekali na brak podstawowych produktów spożywczych. Mniej więcej w tym samym czasie, Nicolas Maduro powiadomił, że policja aresztowała właścicieli sieci sklepów, którzy jego zdaniem celowo prowokowali mieszkańców kraju utrudniając dostęp do towarów. Prezydent stwierdził również, że cztery sieci supermarketów gromadzą produkty a następnie wywożą je za granicę.

 

W niedzielę podczas przemówienia do narodu, Maduro po raz kolejny oskarżył wiceprezydenta USA Joe Bidena o wspieranie antyrządowych protestów oraz amerykańskich dyplomatów, którzy jego zdaniem namawiają wojskowych z Wenezueli aby zdradzili swój kraj i pomogli w obaleniu władzy. Jeśli wierzyć w to co powiedział prezydent Nicolas Maduro, "imperialistyczna władza z północy weszła w niebezpieczną fazę desperacji" a w najbliższym czasie ma dojść do krwawego przewrotu politycznego.

 

 

Na podstawie:

http://rt.com/news/228495-maduro-venezuela-us-coup/

http://www.bbc.com/news/world-latin-america-31086391

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Wlodi

Wladza tam straszy obywateli

Wladza tam straszy obywateli Stanami Zjednoczonymi, zeby odwrocic uwage od ruiny do jakiej doprowadzila kraj. Najlatwiej zahukanym ludzia wmowic pod grozba karabinow ze wszystko przez USA ktore szykuje sie do ataku... Czy my juz nie znamy tej spiewki... Kremlowskie metody wypisz wymaluj... Sytuacja w kraju podobna.

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Karen

Pamiętam słowa Gonzalesa,

Pamiętam słowa Gonzalesa, nauczyciela hiszpańskiego z Dominikany, który na nasze zachwyty nad usa w '88 roku krzyczał na nas uczniów; < usa to największe szkurwy,,,y, obyście nie musieli się o tym przekonać sami...> po czym opowiadał nam, jak krawawo zniszczono jego ukochaną wyspę i z raju uczynii totalną degrengoladę. Minęło prawie 30 lat i co? Przekonujemy się na własnej skórze, choć nie możemy winić tutaj niewinnych Amerykanów, a przeklęte lobby chazarskie, które jest winnne wszystkich zbrodni naszej cywilizacji!

Portret użytkownika Krystian

Powinny wszystkie panstwa

Powinny wszystkie panstwa takie jak Rsja,chiny, brazylia, wenezulea, kuba wystrzelic bomby w strone USA by tamtejsze spoleczenstwo zrozumialo co to znaczy jak wojskowi z innych narodowosc wpadaj  w celu szrzenia demokracji pala cale domy zabijaja dzieci i kobiety wtedy te tepe spoleczenstwo by sie obudzilo... moze USA-zydzi najbardziej znienawidzone panstwa na swiecie

Portret użytkownika Rasputin

No to tak - Panama, Libia,

No to tak
- Panama, Libia, Egipt, Palestyna, Liban, Korea Południowa, Irak, Czad, Kongo, Boliwia, Gwatemala, Afganistan, Jugosławia, Ukraina i kilka innych państw, które dzisiaj są ruiną, po obaleniu rządów przez USA
- Kuba, Wietnam, Korea Północna, Brazylia, Iran - nieudane próby obalenia rządu przez USA w tych krajach
- Syria, Rosja, Korea Północna, Kolumbia, Kuwejt, Wenezuela, Chile, Grecja, Węgry, Czechy - następne w kolejce do obalenia rządów przez USA
Jak widac USA jest największym agresorem na świecie, stanowi największe zagrożenia dla globalnego pokoju, oczywiście wszystko po wcześniejszych wspólnych ustaleniach i rozkazach z Tel Avivu..
 

Portret użytkownika Czołgista

Nie dziwię mu się :D USA

Nie dziwię mu się Biggrin USA zawsze szuka pretekstu do wojny. Najwygodniejszy to szerzenie demokracji. Nie wiem ile jest demokracji w Wenezueli, pewnie nawet wywiad USA dokładnie tego nie wie skoro sa zdolni do robienia takich durnych akcji jak obalanie rządów suwerennych państw. 
Trzeba powiedzieć jasno: ci ludzie to idioci! Oni zajmują się badaniem czy w krajach są przestrzegane prawa człowieka demokracja ,prawa kobiet, mniejszości etnicznych i gejów. Oni tam niczym innym się nie zajmują ,a wszelkie nieszczęścia tlumaczą brakiem demokracji. W Iraku nie było demokracji ,wprowadzili ją i leją się na prawo i lewo ,zamachy bombowe i ISIS. Recepta według nich wiecej demokracji! Polityka zagraniczna USA to kpina ,dlatego już mnie chyba nic nie zdziwi z ich strony. Z resztą polityka UE jest taka sama, badają poziom demokracji itp. 

Portret użytkownika marek500

Wiedzę na temat Wenezueli mam

Wiedzę na temat Wenezueli mam raczej niedużą, wiem jednak że mają sporo ropy i sympatyzują z Rosją. Nie zdziwię się więc jak w najbliższym czasie studenci zaczną protesty przeciw władzy. Postulaty, wiadomo jak wszędzie, wolniść słowa, demokracja i tp. pierdoły. Finał, bieda z nędzą ale bogactwa naturalne w rękach amerykanów.

Portret użytkownika odważniak

A czy nie aby czasem w

A czy nie aby czasem w Wenezueli Dżordż Krzaczor z żoną mają wielkie, roponośne działki kupione za szkiełka w pobliżu wielkiego zbiornika wody pitnej? Gdzieś było takie info.. coś mi miga.. tak, jeszcze Paragwaj i inne państwa regionu też im vsprzedały ziemię.

Portret użytkownika nalepka

Od morza do morza. Przez

Od morza do morza.
Przez ziemie polskie - "teoretyczne państwo"  i przez Ukraińskie - "praktycznie zniszczone" ziemie. To żydy jeb**e budują cichaczem swój wymarzony dom...
Kolego, to Judeopolonia.

Q8Ln5G

Skomentuj