Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro niespodziewanie przyznał, że socjalizm nie zadziałał

Kategorie: 

Nicolás Maduro - źródło: Kadr z Youtube/MultimedioVTV

Prezydent zdewastowanej ekonomicznie Wenezueli zdobył się na chwilę szczerości. Na kongresie rządzącej Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli (PSUV), Nicolas Maduro przyznał, że jego model ekonomiczny zawiódł. Nic dziwnego – polityka rozdawnictwa zawsze destrukcyjnie wpływa na całe państwo.

 

Wenezuela jest dość specyficznym przypadkiem, który wymagałby szerszego omówienia. Jest to państwo, które opiera się przede wszystkim na eksporcie ropy naftowej. Na przestrzeni lat praktycznie zniszczono krajową produkcję wszelkich dóbr i zaczęto wszystko importować. Ponadto, socjalistyczny rząd Hugo Cháveza, a teraz również Nicolasa Maduro, poszedł w kierunku rozdawnictwa, dzięki czemu kupił głosy od biedniejszej części społeczeństwa.

Wystarczyła jednak obniża cen ropy naftowej, co w połączeniu z sankcjami ze strony Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych destrukcyjnie wpłynęło na gospodarkę Wenezueli. Przychody ze sprzedaży ropy były coraz mniejsze, więc również import był coraz mniejszy. Jednocześnie zaczęła spadać produkcja ropy, więc sprzedawano jeszcze mniej tego surowca, przez co kraj w ciągu kilku lat wpadł w poważny kryzys i długi.

 

W Wenezueli zapanowała skrajna bieda, choć pensja minimalna wynosi aktualnie ponad 2 miliony boliwarów. W tym kraju teoretycznie każdy jest milionerem, ale tamtejsza waluta jest bezwartościowa. Za jednego dolara można już kupić ponad milion boliwarów. Jak na ironię, za minimalne wynagrodzenie, czyli za te 2 miliony boliwarów miesięcznie, można zakupić maksymalnie kilka produktów spożywczych.

Źródło: ruurmo/CC BY-SA 2.0

Przy hiperinflacji, która pod koniec tego roku może wynieść nawet milion procent, obserwuje się drastyczny wzrost cen, które dosłownie co chwilę ulegają zmianie. Nie zmieniły się jedynie ceny benzyny, które kosztują przysłowiowe grosze.

 

W pewnym sensie, Wenezuelczycy znaleźli się na miejscu Polski, która w 1988 roku uchwaliła ustawę Wilczka, a potem zaczęła być trawiona przez rak socjalizmu. Rewolucja boliwariańska zwyciężyła, ponieważ postulowała walkę z biedą, lecz z powodu skrajnego rozdawnictwa i złego zarządzania gospodarką doszło do sytuacji, w której aż 95% społeczeństwa stało się biedne, a pozostałe 5% zaczyna obawiać się o swoją przyszłość. Bo skoro wszyscy nie mogą być bogaci, to niech przynajmniej będą biedni po równo.

Tymczasem głowa państwa, Nicolas Maduro, najwyraźniej dopiero teraz wybudził się z letargu i oficjalnie powiedział, że jego socjalistyczne modele ekonomiczne zawiodły. Na kongresie partii rządzącej PSUV ogłosił, że Wenezuela, mimo zagranicznych sankcji i innych przeszkód, musi stać się potęgą gospodarczą. Maduro stwierdził nawet, że potrzebne będą 2 lata, aby państwo uzyskało stabilność i pojawiły się pierwsze oznaki poprawy sytuacji gospodarczej.

 

Prezydent chce zwiększyć produkcję ropy naftowej do 6 milionów baryłek ropy dziennie do 2025 roku. W chwili obecnej, państwo produkuje tylko 1,5 miliona baryłek ropy naftowej dziennie i uważa się, że produkcja będzie cały czas spadać. Nie wiadomo, w jaki sposób rząd odbuduje gospodarkę, ale Nicolas Maduro zaznaczył, że mimo wszystko nie wstrzyma polityki socjalnej.

 

Faktem jest, że władza jest w dużych opałach. Społeczeństwo jest mocno podzielone na zwolenników aktualnego rządu, na przeciwników oraz osoby bojkotujące wybory. Maduro wciąż trzyma się u władzy dzięki lojalnej armii, a gdyby teraz postanowił zakończyć eksperyment z socjalizmem to poważnie zirytowałby biedną część społeczeństwa, czyli praktycznie cały naród stanąłby przeciwko niemu.

 

Na temat sytuacji w Wenezueli można dużo dowiedzieć się od Polaków, którzy postanowili zwiedzić te rejony, aby przyjrzeć się aktualnej sytuacji i przedstawić ją obiektywnym okiem obserwatora. Poniższe materiały dużo mówią o tym, jak wygląda życie w Wenezueli.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Maxxx

Socjalizm nigdy nie działa,

Socjalizm nigdy nie działa, bo nie może. To chora idea nakładająca na człowieka kajdany. W artykule napisano że na przestrzeni lat zniszczona rodzimą produkcję. Najciekawsze jest w jaki sposób to zrobiono. Otóż za ropę płacono nie gotówką a towarami. Zamiast pieniędzy które można by wydać na dowolny cel, np. rozwuj, sprowadzano towary. Niby wydaje się że to nic złego ale te towary wypierały produkty wytwarzane przez krajowych producentów. Fabryki poupadały i kraj uzależnił się od sprzedaży ropy. I teraz wystarczyło nałożyć sankcje na handel ropą i mamy to co widać obecnie. Oczywiście był to sprytny plan Zachodu jak dobrać się do d..py władzy Wenezueli ale sami są sobie winni, że byli tak głupi. Ale czy można się dziwić? W końcu to socjaliści..

Portret użytkownika Lommo

To jest doszukiwanie się na

To jest doszukiwanie się na siłę ideologi. A fakty są takie że ropa była po dobrej cenie to kraj się nawet pławił w luksusach , takie były fanaberie jak trenerzy personalni , dietetycy. Nie za wiele wenezuelskie firmy zajmowały się produkcją bo po co skoro tanią żywność dostarczała , Argentyna i Brazylia, a towary przemysłowe Chiny . Najwiecej z tej ówczesnej hossy to i tak wcale nie korzystała biedota lecz klany zawodowe przyklejone do państwowego cyca. To Chavez ponad połowę z nich wywalił z roboty  uzasadniając że skoro są tacy inteligentni to niech się wezmą za biznes. Wiem to od Wenezuelczyka. Te klany najmądrzejszych wcale sie za biznes nie wzięły tylko zaczeły robić rozróby. To nie ta biedota co i tak zawsze była biedna i dostała trochę przydziałowej mąki robiła i robi demonstracje. To robią ci odsunięci od państwowych posad jakby nie rozumieli że drastycznie spadła ceny ropa i finanse Wenezueli się załamały, dostawcy zwinęli interesy. Nawet w Rosji znacznie mniej jednak uzaleznieonej od ropy jak kraj wpadł w pewne kłopty to bardzo wiele firm handlowych z zachodu zwinęło swoje przedstawicielstwa. Jest podział na świeciie na kraje surowcowe i przemysłowe, tej produkcji przemysłowe jest i tak ogormna nadprodukcja .

Portret użytkownika lukas2016

To dość ciekawe stwierdzenie,

To dość ciekawe stwierdzenie, że polityka rozdawnictwa jest destruktywna. Szczególnie mam tu na myśli takie Niemcy i ich socjal...

Do tego jeszcze jak zawsze stwierdzenie, że Państwo nie ma własnych pieniędzy. A kopalnie są czyje ? A LOT jest czyj ? A Orlen jest czyj ? A Lotos jest czyj ? Na szczeście wasz Lewandowski nie zdąrzył wszystkiego sprywatyzować...

Portret użytkownika nalepka

Co ma na celu takie "

Co ma na celu takie " chowanie linków"? Po co to komu?  Już nie klikam w takie łącza bo zbyt często okazywało się że odnośnik kieruje do reklamy...  Sami stwarzacie nie potrzebne problemy. Żródła zawsze podawane są na koniec tekstu.

Portret użytkownika nalepka

Witam, na prawdę nie było

Witam, na prawdę nie było moim celem aby Cię obrazić czy coś w trym stylu. Po prostu tak jest bardziej czytelniej. Zresztą pewnie większość ludzi jest przyzwyczajona do takiej praktyki.
Mam nadzieję że się nie obrażasz. Taka konstruktywna wymiana zdań Smile

Pozdrawiam

Portret użytkownika alojzy

Aż zaskakujący jest ostatnio

Aż zaskakujący jest ostatnio nacisk na info wokół Wenezueli.
Czyżby cia szykowała się na jakiś poważny rozpierdziel wojenny w Wenezueli, i opinię świata trzeba przygnieść zalewem info, że to wenezuela sama się rozpada?A co z cia od lat roganizującą zamachy stanu? Niby teraz cia stoi w fuckszyngtonie i macha bezradnie chusteczkami na pożegnanie?!
Przecież od lat rewolucja za rewolucją organizowane przez cia, próby zamachów stanów, przekupowanie przez cia kolejnych ważnych wojskowych, cholerne embarga ussrańskie zaduszające wenezuelę do końca ... a tu nagle wszysko zapominamy, bo teraz wiemy, ze Wenezuela rozpada się sama?!

"Na temat sytuacji w Wenezueli można dużo dowiedzieć się od Polaków, którzy postanowili zwiedzić te rejony, aby przyjrzeć się aktualnej sytuacji i przedstawić ją obiektywnym okiem obserwatora."

Johny - w Polsce do tej pory nitk nie wie o roli cia w "spontanicznych zrywach solidarnościowych". Sporo ludzi straciło zdrowie i życie próbujac dobrać się do pieniędzy pakowanych tu przez cia - patrz na skutki, czyli obecnych łajdaków u władzy, wałęsa to nadal nieskalany bohater. Cia wmanipulowała Polskę w tortury za kilkanascie milionów które gdzieś zniknęły, kto wie o zdradach magdalenkowych, kto wie o łajdakach wyprzedających wszystko co się da, o mafii - przedstaw więc wytuację Polski na podstawie prywatnych opinii 20 Koreańczyków. Da się tak?

Przecież to jakby opisać kogoś zabitego strzałem w głowę jako: "dziwnie rozluźnionego osobnika, który nie wykazuje chęci do życia i stopniowo obniża pozycje jakby chciał usnąć - dobrze tak, leniuchowi! Na pewno się nażarł jakiś dopalaczy więc sam sobie winny!"
Zastanawia mnie ten nagły i dziwnie podobny do siebie wysyp info o Wenezueli...ale że znz też się wpisuje w taki działania?! Z drugiej strony czemu by się nie miało wpisać, skoro inni.

 

 

Polaku dlaczego pozwalasz sobie pluć w twarz? Przecież nikt nie pluje to deszczyk pada.

Portret użytkownika kwinto

Wiekszość tu piszących nawet

Wiekszość tu piszących nawet nie pofagowała się sprawdzić jakie sankcje nałożono na Wenezuele. Na broń, na majątki prominentów od fałszawania wyborów na kontach w londyńskim city i USA ? Nikt nie zabrania handlować ich ropą, można tam inwestować ale nie prowadzić interesów z wysoko postawioną kastą rządzących. Nikt nie zabrania eksportu żywność, technologii, leków czy ogranicza możliwość poruszania się. Ale nudzący się emerytowany aparat bezpieczeństwa i represji pisze tu i wymysla dyrdymały aż ręce opadają. 

Strony

Skomentuj