Prezydent Turkmenistanu nakazał zgasić Bramy Piekieł

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Prezydent Turkmenistanu Gurbanguly Berdimuhamedow polecił ugasić płonący krater gazowy Darvaza, popularnie zwany „bramami piekieł”, znajdujący się w regionie Daszoguz. Głowa Państwa wydała takie instrukcji w piątek 7 stycznia br. na posiedzeniu rządu, informuje Turkmenportal.

Według szefa Turkmenistanu wydobywający się z ziemi gaz negatywnie wpływa na zdrowie mieszkańców i sytuację środowiskową. Berdimuhamedow zauważył też, że zużywany jest gaz ziemny, który mógłby być eksportowany.

 

Prezydent polecił wicepremierowi Shakhymowi Abdrakhmanovowi znaleźć sposób na zgaszenie krateru i wezwał do zaangażowania naukowców, jeśli to konieczne.

 

W listopadzie 2021 r. władze turkmeńskie zakazały lokalnym mieszkańcom odwiedzania „Bram Piekieł” bez specjalnego pozwolenia. Krater Darvaza pojawił się w 1971 roku w miejscu nagromadzenia podziemnego gazu. Wcześniej była tam platforma wiertnicza, ale zapadła w podziemną pustkę.

 

Władze postanowiły podpalić krater, aby ulatniające się gazy nie zatruwały ludzi i zwierząt gospodarskich. Wcześniej zakładano, że pożar na polu zgaśnie po kilku dniach, ale paliwo pali się dalej od 50 lat.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Gaz to pół biedy .. W USA od

Gaz to pół biedy .. W USA od ponad 60 lat płonie węgiel pod ziemią w byłej kopalni która znajduje się pod wciąż zamieszkanym miasteczkiem co powoduje , że miejscami grunt osiąga temperaturę 500*C - topią się drogi , palą zabudowania itp. atrakcje .. Wiele razy już próbowano ugasić ten pożar ale bezskutecznie , żadne zabiegi nie pomagały.

Skomentuj