Prezydent Turcji groził, że uchodźcy zaleją Europę jeśli nie otrzyma przynajmniej 6 miliardów euro

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Trudno nie odbierać tego inaczej niż szantaż, gdy prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan domaga się od Unii Europejskiej większej sumy pieniędzy i grozi, że w przeciwnym wypadku uchodźcy, a wśród nich terroryści, będą mogli nadal swobodnie przemieszczać się do Europy. Negocjacje między politykami UE a Erdoğanem były pełne niepewności, napięcia, złośliwych komentarzy i braku zaufania.

 

Grecki portal finansowy euro2day.gr opublikował szczegóły negocjacji między przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem i przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem a prezydentem Turcji, Recepem Tayyipem Erdoğanem, które miały miejsce w listopadzie w Antalya. UE od początku zapowiadała, że przekaże Turcji w przeciągu dwóch lat 3 miliardy euro na tzw. kryzys z uchodźcami, czy jak kto woli - w ramach szantażu. Była to pierwsza taka propozycja, a oficjalnie również ostatnia.

 

Okazuje się, że Erdoğan liczył na co najmniej 6 miliardów euro i był wyraźnie oburzony, gdy Unia Europejska nie chciała mu dać większej sumy. Wtedy prezydent Turcji powiedział, że w takiej sytuacji nie potrzebuje już unijnych pieniędzy i dodał: "Możemy otworzyć drzwi do Grecji i Bułgarii w każdej chwili i wsadzimy uchodźców do autobusów". Wypomniał również, że Grecja podczas kryzysu otrzymała ponad 400 miliardów euro a on na same obozy dla uchodźców wydał już 8 miliardów.

 

Donald Tusk tłumaczył, że sytuacja w UE jest obecnie bardzo trudna a niektóre kraje członkowskie zawieszają układ Schengen właśnie z powodu migrantów. Dał po prostu do zrozumienia, że porozumienie z Turcją musi zostać zawarte, więc trzeba ją czymś zadowolić. Erdoğan odpowiedział: "Więc jak poradzicie sobie z uchodźcami, jeśli się nie dogadamy? Zabijesz ich?".

 

 

W trakcie posiedzenia Erdoğan dał jasno do zrozumienia, że nie interesują go obecne problemy w Europie. On chce po prostu większej sumy pieniędzy, stowarzyszenia Turcji z Unią Europejską i zniesienia wiz. Pojawiały się groźby zerwania dalszych negocjacji. Politycy UE stwierdzili jednak, że jeśli układ Schengen upadnie, Turcja nie skorzysta na tym gdy zostaną zniesione wizy. Juncker dodał, że wszystkie te decyzje są "ekstremalnie trudne" dla państw członkowskich, ale są możliwe do zrealizowania.

 

Podczas spotkania, Erdoğan poruszył również temat raportu UE, który opisuje Turcję jako potencjalnego kandydata i wskazuje na naruszane swobody obywatelskie oraz brak sprawiedliwości i wolności mediów. Oczywiście zdaniem Erdoğana, dokument jest zakłamany i nie opisuje "prawdziwej Turcji".

 

Według oficjalnych wersji, Turcja miała podpisać umowę z Unią Europejską i uzgodniono że otrzyma 3 miliardy euro w zamian za ograniczenie napływu uchodźców do Europy i wznowienie rozmów dotyczących wejście tego państwa w skład UE. W grudniu Reuters powołując się na unijny raport powiadomił, że mimo osiągniętego porozumienia, Turcja wciąż nie ograniczyła napływu migrantów do Grecji.

 

Biorąc pod uwagę szczegóły spotkania w Antalya jest to co najmniej podejrzane, że strony jednak osiągnęły konsensus, choć Unia Europejska podobno nie zmieniła swojego stanowiska a Erdoğan nie złagodniał. Greccy deputowani w Parlamencie Europejskim domagają się wyjaśnień - chcą wiedzieć czy doniesienia portalu euro2day.gr są prawdziwe i czy Unia nie zaoferowała czegoś więcej. Niestety taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny, lecz w najbliższym czasie zapewne nie poznamy szczegółów tajnego porozumienia.

 

 

Na podstawie: http://www.euro2day.gr/news/economy/article/1397081/hontro-paihnidi-sth-plath-ths-elladas.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika zniesmaczony

gdyby ona chciala to  by

gdyby ona chciala to  by powiedziala , ze kasa sie skonczyla a inni was nie chca wiec pozostancie u siebie tak dlugo jak sie nam sytuacja poprawi ! zaczniemy od poczatku.Tego nie powie bo jest ich jeszcze za malo i wiekszosc mogla by ich potopic,i wytruc,wiec ona czeka az przybedzie tyle ze sobie ludzie nie poradza .

Portret użytkownika ksmamona

W tej całej zadymie i

W tej całej zadymie i imigrantami nie rozumiem jaki jest problem. Oddziały graniczne nie mają prawa przepuszczać imigrantów bez wizy do UE używając wszystkich możliwych instrumentów łącznie z bronia palna. Gwarantuję, że jak padnie pierwsza fala od wystrzału karabinów maszynowych druga już nie nadejdzie i Edgoran może się już ugryść w ch/ja. Poprawność polityczna i tajny plan wobec Europy niszczą zdrowy rozsądek, on się obudzi ale wtedy będziemy mieli krawaą łaźnię!.

Portret użytkownika Odważniak

Biada nam, jak na negocjację

Biada nam, jak na negocjację z mafiozem wysyła się donalda z junkersem. Ciapciuś i niedorozwinięty nie porozumieją się z opętanym. Wszystkim im pali się grunt, co można obejrzeć w ich coraz bardziej nieprzyjemnych ryjach.

Oby miłość zawładnęła światem.

Portret użytkownika brutal

Wynalazłem perpetum mobile

Wynalazłem perpetum mobile kto pomoże mi w opatentowaniu ? wynalazek był tak blisko i na codzień a nikt się tym nie zajoł ,to Korwin Mikke od 25 lat pierdoli w kułko to samo i nie przestaje ! czy to malo ?znajdzcie mi cos innego co raz wprawione w ruch nigdy nie przestaje !

Portret użytkownika brutal

jak zgodzą się na

jak zgodzą się na członkowstwo turcji w UE to mamy IUE zamiast UE czyli islamska unia europejska ,przeniosą stolice uni do ankary bo tak zechce sultan erdogan i dalej będzie chciał więcej ,tusk będzie przynosił bambosze w pysku i zakładał na nogi sultana ,dupoliz będzie miał nowego pana ,merkelka będzie zawsze wypieta i gotowa gdyby sultan chciał zadbac o liczebność dynastii, ogólnie politycy w UE dobrze będą służyli sultanowi bo są dosć mocno zdezorientowani w sprawach bierzących ,więc nawet nie zauważą róznicy poglądów ,chętnie przejda tez na religie islamską co wogle nie podlega wątpliwości ,jednym słowem zrobią wszystko żeby zachowac stanowiska i dalej byc przy korycie , a my mamy przejebane bo niedość problem z ue to jeszcze dowództwo islamskie .Dobra smiechy na bok ,ten rok jest decydujący tak jak przepowiadają ! pozdrawiam serdecznie z zachmurzonego pomorza.ps.wiosna coraz bliżej!!!!!.

Portret użytkownika Rycerstwo Polskie

Ten faszysta kupi za te

Ten faszysta kupi za te pieniądze markowe ciuszki, iphony, pontony i wyśle nam kolejną armię. Recep gra na nosie wszystkim - Rosji, zachodowi, USA. Ale coś mi się wydaje, że Wołodia nie tak sobie dla jaj przegrupowuje wojska na południe. Jak pierd.lnie w Turasów, to dopiero świat będzie w szoku, jaką bronią Rosja teraz dysponuje.

Portret użytkownika biedny olo

Ty nie wiesz? Z rodziny

Ty nie wiesz? Z rodziny Rotshildów - i nie wiesz? Chyba jesteś podróbką? 
Sorry - rozumiem; to taki uszlachetniający nick.
I wszystko jasne. Golarki Brown i życie stało się prostsze. 
 
 

Strony

Skomentuj