Prezydent Indonezji rozważa przeniesienie stolicy

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Prezydent Indonezji zaproponował przeniesienie stolicy z zatłoczonej, zanieczyszczonej i zagrożonej klęskami żywiołowymi Dżakarty do regionu Kalimantan, położonego na wyspie Borneo. Dokładna lokalizacja nowej stolicy nadal pozostaje jednak tajemnicą.

Podczas przemówienia do parlamentu z okazji święta niepodległości Indonezji, prezydent tego kraju, Joko Widodo, zaproponował przeniesienie stolicy z Dżakarty do regionu Kalimantan. Widodo nie podał dokładnej lokalizacji nowej stolicy, ale w zeszłym miesiącu na Twitterze zasugerował, że pod uwagę brane są prowincje: Środkowa, Wschodnia i Południowa. Region Kalimantan jest znany z licznych lasów deszczowych, kopalń węgla i dużej populacji orangutanów. Obecnie region jest zamieszkiwany przez 16 milionów ludzi. 

 

Indonezyjscy urzędnicy zaznaczyli, że nowa stolica musi obowiązkowo spełnić kilka istotnych kryteriów. Przede wszystkim musi znajdować się w centrum Indonezji, gdzie ryzyko wystąpienia klęsk żywiołowych jest niższe niż w pozostałych regionach. Głównym powodem chęci opuszczenia Dżakarty jest ogromne narażenie miasta na trzesięnia ziemi i powodzie. Obecna stolica Indonezji jest ponadto jednym z najgęściej zaludnionych miast na świecie, zamieszkiwanym przez ponad 10 milionów ludzi.

 

Według szacunków urzędników, przeniesienie stolicy do bezpieczniejszej i mniej zatłoczonej lokalizacji kosztowałoby nawet 33 miliardy dolarów. Cena obejmuje m.in. budowę nowych biur rządowych i domów dla około 1,5 miliona pracowników służby cywilnej. Przeprowadzka miałaby się rozpocząć w 2024 roku.

Warto podkreślić, że Indonezja nie będzie pierwszym państwem w Azji Południowo-Wschodniej, które przeniesie swoją stolicę. W 2005 roku generałowie rządzący w Mjanmie (dawnej Birmie) nagle podjęli decyzję o przeprowadzce do Naypyidaw, miasta położonego na odległych wzgórzach, około 320 km od dawnej stolicy, Rangunu. Decyzja rządzących doprowadziła do wybuchu masowych protestów.

 

Według pierwotnego scenariusza prezydent miał w piątek ogłosić lokalizację nowej stolicy, ale ostatecznie władze postanowiły nie ujawnić tej informacji, obawiając się, że dojdzie do gwałtownego wzrostu cen ziemi na wybranym terenie. Nie przeszkodziło to jednak Indonezyjczykom w zgadywaniu. Użytkownicy Twittera obstawiają głównie Bukit Soeharto, a więc zalesiony obszar we wschodniej części regionu Kalimantan. Swój typ argumentują faktem, że mieszka tam poseł, który wygłosił modlitwę po przemówieniu prezydenta.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Jan Niezbędny

Ciekawy pomysł -

Ciekawy pomysł - przeniesienie do mniej zatłoczonej lokalizacji. Najlepszym rozwiązaniem byłaby wiejska chata gdzieś w lesie otoczona grubym betonowym murem z wieżyczkami i strażnikami. Tam by sobie prezydent stolcował.

Skomentuj