Prezydent Estonii twierdzi, że „epidemia popycha nas w kierunku nowej koncepcji państwa - dostawcy usług”

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Potrzebowaliśmy pandemii, aby zrozumieć, że model produkcji, który odziedziczyliśmy po XX wieku, w którym ludzie pracowali w dużych przedsiębiorstwach, szlifowali swoje umiejętności i dzielili się doświadczeniami z kolegami, już nie działa. Rok 2020 pokazał, że ludzie są w stanie uczyć się, pracować i organizować swoje codzienne życie, niezależnie od miejsca zamieszkania. Wirtualny świat sprawił, że granice stały się zbędne i rzuciły wyzwanie samej idei państw narodowych. Taki pogląd wyraziła estonska prezydent.

 

Do tej pory państwa opierały się na idei stałego pobytu i zatrudnienia obywateli - pisze Kersti Kaljulaid w swojej kolumnie na łamach magazynu Wired. Zarówno one, jak i ich pracodawcy płacili podatki, które były redystrybuowane na potrzeby społeczeństwa, tj. szkoły, placówki medyczne i tym podobne. Okazuje się, że dzięki pracy zdalnej i edukacji nie trzeba wychodzić ze swoich domów. Można pracować równie skutecznie, przebywając w innym kraju lub nawet na innym kontynencie. To nowe wyzwania dla państw i jednocześnie zagrożeniem dla tradycyjnego modelu podatkowego i redystrybucji budżetu.

 

Jednocześnie, pomimo zwiększania się dystansu między pracownikiem a pracodawcą, ci pierwsi nadal potrzebują stabilnej i opiekuńczej „ojczyzny”, która zapewni im świadczenia administracyjne. Oznacza to, że państwa muszą odejść od koncepcji sztywnych granic geograficznych i stać się dostawcami usług dostępnych dla wszystkich obywateli, gdziekolwiek się znajdują.

 

Jak dotąd rządy nie mogą tego zapewnić. Próbują dopasować koncepcję społeczeństwa cyfrowego do modelu przemysłowego. Jednak rok 2021 będzie dla wielu punktem zwrotnym. Obywatele porzucą niewłaściwych dostawców i zaczną szukać lepszych rozwiązań. Edukacja, gwarancje socjalne i wiele innych usług jest już dostępnych na światowym rynku. Jednocześnie wielu porzuci system podatkowy swojego kraju.

„To nowy świat, na który nie jesteśmy gotowi” - pisze Kaljulaid. „Na przykład w ONZ spędziliśmy lata pracując nad ogólnym porozumieniem dotyczącym opodatkowania firm, które istnieją bardziej online niż w fizycznej lokalizacji. Facebook czy Google, względnie stabilne organizacje, to nie wszystko - muszą płacić podatki. Musimy znaleźć sposób na pobieranie podatków i służenie tym niezależnym obywatelom, którzy mieszkają, pracują i zarabiają podróżując po całym świecie i którzy nie odczuwają potrzeby stałej pracy lub adresu zamieszkania. Są gotowi płacić podatki każdemu krajowi na świecie, jeśli tylko widzą w tym sens”.

Nie chodzi o znalezienie rozwiązania technicznego. Rządy muszą się dostosować i przełożyć lekcję wyniesioną z 2020 roku na ideę nowego państwa w 2021 roku.

 

Władze estońskie od dawna obierają kurs, aby stać się niewidzialnymi. Usługi publiczne i plastikowy dowód osobisty wymagają osobistej obecności obywateli tylko w trzech przypadkach, tj. małżeństwa, rozwodu i przeniesienia własności. Niemal wszystko zostało zdigitalizowane, od danych medycznych obywateli po transakcje bankowe. W Estonii możesz zarejestrować nową firmę w mniej niż pół godziny.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Быдлошевский Л.З.

Komunizm Wojenny Lenin

Komunizm Wojenny Lenin wprowadzil ...

https://www.youtube.com/watch?v=8kjta3CVXSQ

Dzieki negatywnym odsetkom w Jewrokolchozie panstwa tego "ZSRR-Reaktywacja" zadluzaja sie coraz bardziej a ich dlugi maleja. Tak maleja. Juz ponad polowa obligacji rzadowych tych panstw jest oblozona negatywnymi odsetkami ? Taki RFN to zarobil na sprzedazy Obligacji Skarbu Panstwa znanych tu jako tzw. "Staatsanleihen" w samym tylko 2019 roku juz 5 miliardow euro a liczac od 2012 roku zarobil na tej sprzedazy czyli zadluzaniu sie ponad 27 miliardow euro ?

ZAROBIL - a nie sprzedal obligacji za ta sume ! Jak to jest mozliwe ? Ano od kilku lat obligacje RFN, Szwajcarii czy Francji, Wloch i Irlandii a ostatnio nawet i goшnianej Firmy "Siemiens" sa oprocentowane MINUSOWO tzn. kupujacy DOPLACAJA odsetki aby te obligacje kupic i w ten sposob panstwa te generuja czyste zyski od zadluzania swoich "Suwerenow" vel Niewolnikow jak w wypadku RFN srednio 4 miliardy euro rocznie z silna tendencja wzrostowa ? Nawet taka Austria rozpoczela w 2020 r. sprzedaz negatywnie oprocentowanych obligacji 100 - letnich z negatywnymi odsetkami w wysokosci - 0,85 % rocznie ? Za 10-cio letnie obligacje Francja rzada - 0,24 % rocznie a rzad RFN-u za wszystkie obligacje wlacznie z 30-letnimi zada nawet juz - 0,5 % rocznie. Czyli jak taki RFN pozyczy dla swoich Arabow i Murzynow oraz Turkow i innych Czeczenow glupie 100 mrd. Euro to kasuje na start 0,5 miliarda euro odsetek rocznie. Rok w rok kasuje te 500 000 000 Euro odsetek RFN czyli teoretycznie za 30 lat nie tylko ze dostala te 100 mrd. Euro za darmo to jeszcze jej doplaca 15 mrd. Euro czyli razem 215 mrd. Euro dostanie za friko za te 30 lat. A wy sie dziwicie ze miliony murzynow z calej Afryki do tego RFN-u tak garna zamiast przypierдalac jak Polacy w Polinie Smile

Nawet niedawno goшniana Grecja ktora jest jakoby w odroznienia od Polski bankrutem totalnym sprzedala swoje trzymiesieczne obligacje za sume 487 mln. Euro z negatywnymi odsetkami w wysokosci - 0,002 %. A teraz model powyzszy transponowany jest juz do szarego klienta bo taki trzeci pod wzgledem wielkosci dunski Bank "Jyske Bank" daje kredyty hipoteczne z "negatywnymi" odsetkami w wysokosci 0,5 % rocznie czyli doplaca zidiocialym Dunczykom do tego aby sie zadluzyli na cale ich niewolnicze goшniane zycie kupujac nieruchomosci "na gorce" ?

A jak to wyglada z polskimi "Obligacjami Skarbu Panstwa" ? Dalej sie sprzedaja "jak cieple buleczki" - jak to kiedys napisal zidiocialy redaktor w "Rzepie" ? Ile odsetek placicie ? Przeciez PiS wam zrobil 6 lata temu "Bilans Otwarcia" wiec z pewnoscia mnie o tym poinformujecie tym bardziej ze macie Premiera Bankiera-Historyka, prawda ?

Minusowe odsetki sa przyczyna szalejacej w Jewrokolchozie inflacji . W takim Berlinie czy innych duzych miastach niemieckich ceny nieruchomosci za ostatnie 10 lat wzrosly CZTEROKROTNIE a dzialki jeszcze wiecej. W Berlinie czynsze powyrastaly tak w gore ze Rada Miasta (Senat) w 2019 r. uchwalila Ustawe na mocy ktorej gorny czynsz bez ogrzewania w mieszkaniach wybudowanych przed 2014 roku nie moze przekroczyc 8 Euro/m2 az do roku 2024 czyli de facto czynsze zostaly zamrozone na 5 lat i to rowniez dla prywatnych wlascicieli a nie tylko komunalnych ? Jezeli ktos placi wiecej to melduje ten fakt do Urzedu i wlasciciel mieszkania musi zwrocic nadwyzke delikwentowi z odsetkami.

Komunizm czystej wody zwiazany z katastrofalna inflacja . Kupilem 12 lat temu mieszkanie za gotowke to stresu wielkiego nie mam ale za to place za prad 80 Euro/mies. gdyz energia w RFN jest najdrozsza w Europie a podobno nawet w Swiecie gdyz mamy od хuja wiatrakow, fotovoltaikow i innej "darmowej" energii. Ale za to DVD-Playery potanialy bo jak ostatnio kupilem Sony to zaplacilem 30 Euro i Play Stations oraz Plaskoidioty od Samsunga dla "suwerenow". Nazywa sie to fachowo inflacja w esencjalnych towarach jak nieruchomosci, czynsze, zywnosc i media oraz deflacja w towarach nieesencjalnych jak szrot z "Media Markt" czy z innej "Galerii". Taka perwersyjna mieszanka inflacyjno-deflacyjna - aby zylo sie lepiej wszystkim, teraz i zawsze. Smile

Jeden madry kolega gdzies w sieci rok temu moj powyzszy wpis tak oto interesujaco skomentowal:

"...Ty to określasz zarobkiem państwa (negatywnie oprocentowanie obligacji), a ja krzykiem rozpaczy Banku Centralnego Europy. Gospodarka im siada i imają się wszelkich sposobów by ja pobudzić, a ludzie i tak nie chcą pracować tylko woleliby żyć z socjalu i spekulacji finansowych. Europa zachodnia gnije od zdemoralizowania, lewacki model życia się kończy i przychodzi czas zapłaty za lenistwo z przeszłosci i popełnione błędy. Drożeje im głównie to co dotyczy rynku wewnętrznego, na którym coraz trudniej znaleźć tanią usługę z jednej strony a z drugiej chcą upchnąć nadmiar pustego kapitału w dobra materialne, których ceny juz dawno oderwały się od realnej wartości..."

Pandemia Komunowirusa zaplanowana i pielegnowana za pomoca scierwomediow powyzsze opisane przez mnie tendencje w 2020 r. tylko wzmocnila i nadala im extremalnego przyspieszenia w polaczeniu z rowniez zaplanowanym holocaustem malych i srednich film oraz z tym zwiazanym masowym bezrobociem bedzie mieszanka ktora w nadchodzacym 2021 r. czasy Wielkiej Depresji sprzed prawie 100 lat usunie w ekonomiczny i historyczny niebyt ?

Autor: Быдлошевский Л.З. - wielojezyczny prawoslawny publicysta bialoruski

Portret użytkownika euklides

Eee to efekt władzy i

Eee to efekt władzy i koszernych zaklęć. Ona miała kiedyś całkiem sympatyczną twarz. Od jakiegoś czasu mam na oku ten fenomen, że wszystkim którzy dorwą się do koryta i mają się za coś nadludzkiego - zdolnego kierować życiem innych i decydować za innych - ryje krzywią się w nienaturalny sposób, upodabniając nosiciela do demona, który takiego nieszczęśnika kontroluje.

Portret użytkownika euklides

Powtarza banialuki za WEF, a

Powtarza banialuki za WEF, a państwo to nie dostawca wątpliwych "usług", tylko organizacja mafijna. No, ale fajnie, że w końcu w tępych łbach klaruje się, że państwo jako organizacja zbrodnicza musi upaść, tylko jeszcze nie dociera, że żadne wybiegi tego nie zmienią.

Strony

Skomentuj