Prezydent Brazylii oficjalnie oskarżony o korupcję

Kategorie: 

Źródło: Flickr/PMDB Nacional/CC BY 2.0

Nowemu skorumpowanemu prezydentowi Brazylii, Michelowi Temerowi, postawiono właśnie zarzut przyjmowania łapówek a do Sądu Najwyższego skierowano akt oskarżenia. Jest to prawdopodobnie pierwszy i nie ostatni zarzut przeciwko politykowi, którzy przejął władzę po rzekomo skorumpowanej poprzedniczce Dilmie Rousseff, jednak Temer nie obawia się usunięcia z urzędu.

 

Brazylijska policja federalna uzyskała dowody wskazujące, że prezydent przyjmował łapówki od największego na świecie przedsiębiorstwa mięsnego JBS S.A. Michel Temer cały czas odrzuca wszelkie oskarżenia i twierdzi, że jest niewinny. Lecz oskarżenia wystosowano na podstawie zeznań prezesa JBS S.A. Joesley'a Mendonça Batisty, który zgodził się współpracować z organami ścigania.

 

Pojawiły się zatem pierwsze dowody, które ewentualnie mogłyby pozwolić na rozpoczęcie procedury zawieszenia nowego prezydenta Brazylii. Jest to dosyć długi proces. W pierwszej kolejności, gdy sprawa trafi do Sądu Najwyższego, spiker Izby Deputowanych musi formalnie powiadomić prezydenta o postawionych przeciwko niemu zarzutach. Odtąd prawnicy Temera podczas dziesięciu sesji w izbie niższej parlamentu będą musieli przedstawić obronę, po czym komitet specjalny podczas pięciu sesji rozpatrzy i przedyskutuje oskarżenia. Kolejnym etapem tego procesu jest głosowanie w niższej izbie parlamentu - potrzeba przynajmniej 2/3 głosów (342 z 513), aby sprawa trafiła do Sądu Najwyższego. Temer zostałby zawieszony na okres 180 dni i w zależności od decyzji odzyskałby władzę, lub zostałby trwale usunięty.

 

Jednak całe to postępowanie może długo potrwać, zaś Michel Temer, który oficjalnie posiada tylko 7% poparcia wśród obywateli Brazylii, nie obawia się oskarżeń. Koalicja rządowa z Partią Demokratycznego Ruchu Brazylijskiego (PMDB), z której wywodzi się Temer, posiada większość, dzięki czemu wszelkie działania przeciwko niemu mogą zostać skutecznie zablokowane.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Dr Piotr

Genialna w swojej zawiłośći

Genialna w swojej zawiłośći machina przepisów i kodeksów, która skutecznie chroni złodziei i łapowników, uniemożliwiając szybkie i proste ukaranie winnego. A ostatecznie i tak prawo jest w ręku tego, kto ma większą kasę i lepszych prawników...wtedy jesteś nietykalny nawet, jakbyś był psychopatą, mordercą i zwyrodnialcem.

Wymiar sprawiedliwości i sądy to kpina, bo służą jedynie do karania nas maluczkich i biednych, a bogaci mają prawo w dupie, kupią je sobie i tyle.

Skomentuj