Premier Kambodży nakazał żołnierzom aby strzelali rakietami do ludzi którzy nielegalnie wycinają lasy

Kategorie: 

Źródło: Flickr/crustmania/CC BY 2.0

Nielegalna wycinka lasów w Kambodży przybrała ogromne rozmiary i jest ona mocno uzależniona od popytu w Chinach na luksusowe meble. Premier tego kraju Hun Sen w przemówieniu telewizyjnym powiedział wczoraj, że już wcześniej nakazał żołnierzom aby strzelali rakietami z helikopterów do ludzi, którzy biorą udział w deforestacji.

 

W styczniu premier Kambodży utworzył specjalny oddział, którego celem jest zwalczanie nielegalnej wycinki lasów. Jest on prowadzony przez dowódcę Narodowej Policji Wojskowej Sao Sokha. Hun Sen powiedział że wysłał na patrole dwa helikoptery ale jak dotąd żaden z nich "nie odpalił ani jednej rakiety", choć wydał rozkaz aby wojsko strzelało gdy tylko namierzy ludzi, którzy biorą udział w tym nielegalnym procederze.

"Gdzie się podziały wasze wszystkie oczy? Oczy policji, policji wojskowej... a może biorą one w tym udział?" - stwierdził Hun Sen, premier Kambodży.

Istnieją podejrzenia, że urzędnicy, policja i wojsko są najprawdopodobniej w zmowie z przestępstwami. Wycinka drzew w Kambodży to wielomilionowy biznes, więc przekupienie odpowiednich ludzi nie jest najwyraźniej problemem. Materiały dostarczane są do Hongkongu drogą morską.

 

Osoby aktywnie zwalczające deforestację narażają swoje życie. W 2012 roku zastrzelony został znany w Kambodży obrońca środowiska naturalnego i śledczy który badał nielegalną wycinkę lasu, Chut Wutty. Sześć miesięcy później, dziennikarz Hang Sorei Oudom, który pisał obszerne artykuły o powiązaniach władz z przestępcami, został znaleziony martwy w bagażniku swojego samochodu.

 

 

Źródła:

https://www.globalwitness.org/en/campaigns/forests/cost-of-luxury/

http://www.reuters.com/article/us-cambodia-logging-idUSKCN0VY1B7

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika eva11

no moze nie strzelac,ale tak

no moze nie strzelac,ale tak z jakiego paralizatora!
takie prawo powinno zostac w trybie natychmiastowym wprowadzone na calym swiecie!
jesli potrafili wymyslac ustawy co do niszczenia natury od wielu dziesiecioleci to teraz niech naprawia , swoimi prawami,
ale ilu ludzi przejmuje sie swoim najprawdziwszym domem?
i w tym wypadku zadne pieniadze nie pomoga.....

Portret użytkownika N1KT

nikt nawet nie zdaje sobie

nikt nawet nie zdaje sobie sprawy jak teraz jest ważny tlen w powietrzu. Cały pacyfik umiera i ten plankton też a 70% tlenu na ziemi pochodzi właśnie z oceanu spokojnego pacyfiku, i nie z dzungli Amazońskiej. Jak ktoś nie wierzy to niech poszuka ; (
Teraz powinno się sadzic pełno drzew które dają jak najwięcej tlenu, a nie je wycinać masowo...
Kij wie czy nie z tego powodu chcą pozabijać ludzi tymi imigrantami i wywołać wojnę światową bo nikt mi nie wmówi że nagle wszystkie państwa bez Węgrów zaczęły być ekstremalnie empatyczne do imigrantów z inną wiarą sztańską itd. że zaczeły się nimi przejmować - a czy kiedykolwiek przejmowały się własnym ludem w państwie ? NIE ! Dlatego to wszystko jest dla mnie ewidętnym powodowaniem wojny w Europie a może i dalej bo w usraelu też jest nie wesoło.

Skomentuj