Premier Hiszpanii prosi Trumpa o interwencję w sprawie Katalonii

Kategorie: 

Źródło: Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0

Podczas gdy Katalonia odlicza ostatnie dni i godziny do referendum niepodległościowego, premier Hiszpanii Mariano Rajoy wybrał się z wizytą do Białego Domu. Tematem przewodnim będzie oczywiście kwestia "nielegalnego" głosowania o samostanowieniu bogatego hiszpańskiego regionu. Rząd będzie ubiegał się o pomoc od Stanów Zjednoczonych!

 

Hiszpania posiada różne możliwości, aby nie dopuścić do referendum. Do 1 października coraz bliżej, więc Madryt postanowił najpierw szukać poparcia za granicą. Nie przez przypadek wybrano właśnie Stany Zjednoczone, które lubią interweniować w dowolnym miejscu na Ziemi i zaprowadzać demokrację - raz z pomocą rakiet, a innym razem obalając legalne rządy. USA posiadają ogromne doświadczenie w operacjach specjalnych.

Premier Mariano Rajoy wyruszył do Waszyngtonu w poniedziałek i ma wrócić do kraju w środę. W tym tygodniu powinniśmy spodziewać się jakiejś reakcji ze strony Donalda Trumpa lub decyzji w sprawie podjęcia konkretnych działań. Jednak każdy biznesmen wie, że nie ma nic za darmo.

 

Pamiętajmy jak było w przypadku szkockiego referendum niepodległościowego - gdy liderzy wielu państw wyrazili swoje zaniepokojenie w związku z możliwym podziałem Wielkiej Brytanii, który doprowadziłby do jej osłabienia, wtedy Stany Zjednoczone zagroziły Szkotom twierdząc, iż w interesie Amerykanów jest silne Zjednoczone Królestwo.

 

Trudno jednoznacznie powiedzieć jak będzie w przypadku Katalonii. Gdyby Hiszpania użyła siły celem zablokowana referendum niepodległościowego, mogłaby spotkać się z dużą krytyką. Dlatego Madryt będzie szukał poparcia w Stanach Zjednoczonych zanim podejmie bardziej radykalne działania.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Vamos

euklides, chętnie ci

euklides, chętnie ci potowarzyszę w minusach , bo masz rację , proszę zwrócić uwagę także na jego bluźnierstwa i mamy pełny obraz szczekającego z klucza owczarka... mossadowskiego.

Portret użytkownika rocafella

Trumpa dopuszczono do fotela

Trumpa dopuszczono do fotela aby rozwalił ekonomię USA dlatego pomoże Hiszpanii zaprowadzić demokrację.

Ukraińcy już się przejechali na zaufaniu do USA, Szkoci też, teraz Katalończycy bedą pluli na USA, następni będa Kurdowie, Arabia Saudyjska, Tajwan, Korea Południowa i Japonia

Portret użytkownika Zenek ;)

"Trumpa dopuszczono do fotela

"Trumpa dopuszczono do fotela"

--bo miał być jezusem/ jozue i DAĆ ŻYDKOM ICH KOLEJNE WYMARZONE KANAAN w postaci CAŁEJ KULI ZIEMSKIEJ (patrz Okładka The Economist na 2017)

ale trampka rola przerosła i dziś chcą go zabić jako FELERNEGO..... bo nie chce WOJOWAĆ O ICH KOLEJNE TERYTORIA, o kolejne tereny pod Wielką Rzeszę Nazistowską.... o Przestrzeń Życiową dla biblijnych hitlerystów

tak jak MIAŁ TO KAZANE w wyborczym dealu...

Portret użytkownika Cień

Trump nie ma zbytniego

Trump nie ma zbytniego interesu w obronie zjednoczenia Hiszpanii, ona należy do Unii, a Unia postrzega Trumpa jako przeciwnika lewicowych wartości, w przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii, która wychodzi z niej i chce się prywatnie dogadywać z USA.

,,Najpierw cię ignorują. Po­tem śmieją się z ciebie. Później z tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." (Mahatma Gandhi)

,,Si vis pacem, para bellum." („Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny.”)

Portret użytkownika Cień

Hahahah chyba jesteś nowy

Hahahah chyba jesteś nowy tutaj, dostaje minusy bo na pieńku mam tutaj z ruskimi trollami, wszelkiej maści rusofilami i lewakami, natomiast tymi minusami to oni mnie motywują, dla mnie to plusy i znak że zaszedłem tym osobom za skórę szczegółnie bandzie UPAdliny takiego moskiewskiego błazna Szczesliwy

,,Najpierw cię ignorują. Po­tem śmieją się z ciebie. Później z tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." (Mahatma Gandhi)

,,Si vis pacem, para bellum." („Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny.”)

Skomentuj