Prehistoryczni ludzie i hieny opuścili Afrykę w tym samym czasie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym Science Advances dowodzi, że prehistoryczne hieny i ludzie mają ze sobą wiele wspólnego. Okazuje się że nasi przodkowie oraz prehistoryczne hieny dzielą wzorce migracji. Wyniki tego badania przyczynią się do głębszego zrozumienia świata z przed 2 milionów lat.

Naukowcy odkryli, że prehistoryczni ludzie i hieny opuścili Afrykę mniej więcej w tym samym czasie (około 2 milionów lat temu). Podobnie jak ludzie, hieny plamiste miały rozległy i złożony system migracji między kontynentami. Widać to w zbiegu genów między Afryką a Eurazją. Genetyka zsekwencjonowała całe genomy zarówno współczesnej hieny jak i jej cętkowanej odmiany żyjącej w Afryce, oraz skamieniałości wymarłych hien jaskiniowych z Europy i Azji.

Wcześniej uważano, że hiena cętkowana i jaskiniowa tworzy blisko spokrewnioną linię ewolucyjną. Dzięki postępowi technologicznemu naukowcy byli w stanie uzyskać znacznie więcej danych genetycznych i wykazać, że to mieszanie genetyczne jest ograniczone. W ten sposób naukowcy ujawnili, że starożytne oddzielenie dwóch gatunków nastąpiło mniej więcej w tym samym czasie, gdy pierwotni ludzie opuścili Afrykę po raz pierwszy. 

Jest to zgodne z hipotezą, że migracja zwierząt może nastąpić w pewnych skokach, podczas których kilka gatunków migruje prawie jednocześnie. Być może stało się tak w odpowiedzi na zmiany klimatu, jest to zaledwie jedna z opcji. Zdaniem ekspertów, wyniki doskonale ilustrują możliwości analizy paleogenomu. Badanie opisuje także nowe aspekty tego kiedy i jak zwierzęta przemieszczały się między kontynentami w czasach prehistorycznych.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika axell69

Od prahistorii do

Od prahistorii do teraźniejszości.

A jednak  coś w tym jest  ,praludzie dotarli do nowych ziem bez problemu , hieny nie tak od  razu, gdyż pogubiły się biedne stworzonka   na  pierwszej napotkanej  pustyni i  spędziły na niej- podobno- czterdzieści lat , błąkając się po pisakach  stwierdziły że nie ma na kim już żerować , wielbłądy już nie dawały robić się w konia więc rozpełzły się po całym ówczesnym świecie co też trwa do czasów współczesnych. Hieny  hienami ale co działo się z kojotami ??   Kojoty przybyły do  europy z dużym opóźnieniem, co nie zmienia faktu że szybko ogarnęły się na miejscu,   niosąc słowo bosze  i Strażnicę  dla wiernych gotowych oddać nieruchomość w zamian  za życie wietrzne. Morał  jest taki : Hieny  i Kojoty to ten sam podgatunek ale w innym futrze . 

Korzystając z okazji przypomnę stare powiedzenie ludowe : "Czy to w zimie , czy to w lecie,Hienę poznać po  Berecie "

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Skomentuj