Prehistoryczne żaby były w stanie zjadać dinozaury

Kategorie: 

Źródło: Nobu Tamura

Miliony lat temu wiele żywych organizmów osiągało gigantyczne rozmiary. Okazuje się, że tyczyło się to nawet niektórych żab. Niektóre z nich były tak ogromne, że pożerały niektóre dinozaury


Mowa o tzw. Diabelskich żabach (Beelzebufo ampinga), które są uważane za największe w historii. Naukowcy uważają, że były one przebiegłymi łowcami i żywiły się małymi ssakami i nowonarodzonymi dinozaurami. Szkielet największego przedstawiciela tego gatunku został odkryty stosunkowo niedawno, ale naukowcy wiedzą już o nich wiele interesujących rzeczy.


Diabelskie żaby zostały opisane po raz pierwszy przez naukowców w 2008 roku. Sądząc po lokalizacji szczątków, mieszkały one tylko na terytorium obecnej wyspy Madagaskar. W trakcie badań znalezionych fragmentów szkieletu, stwierdzono że żyły one około 65-70 milionów lat temu. Naukowcy są pewni, że długość ciała tych stworzeń osiągnęła 41 centymetrów, a ich waga wynosiła 4,5 kilograma.

Grafika z pracy naukowej na ich temat: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3905036/

Gigantyczne żaby wymarły dawno temu, ale wciąż mają swoich potomków. Za ich najbliższych krewnych uważa się żaby rogate (Ceratophrys). Nie są one tak duże jak ich odlegli przodkowie, ale wyraźnie odziedziczyli swoje duże usta z potężnymi szczękami. Żaby rogate nie atakują bezpośrednio swoich ofiar. Z reguły atakują ich z zasadzki, co w gruncie rzeczy przypomina zachowanie starożytnych żab.

 

Nie ma na to bezpośrednich dowodów, ale paleontolodzy są pewni, że diabelskie żaby mogły jeść dinozaury. Oczywiście nie mówimy o wielkich tyranozaurach i diplodokach. Najprawdopodobniej od czasu do czasu zjadały świeżo urodzone dinozaury. Szerokość ich ust i siła szczęki mogły z pewnością poradzić sobie z takim zadaniem.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika nowyEinstein

Powaznie? To skoro dinozaury

Powaznie? To skoro dinozaury byly wielkosci kilku-pietrowego bloku, to taka zaba to byla jak cale osiedle. Mowimy o jednej zabie. Teraz pomowmy o roju zab. 400 osiedli podskakuje w tym samym czasie. Tej planety juz dawno nie ma... A nie sorry, jakims cudem zyjemy i pisze ten post. Wole juz bajki o noszeniu masek i smiesznych obostrzeniach, niz takie sci-fi.

Portret użytkownika Kwazar

"Miliony lat temu wiele

"Miliony lat temu wiele żywych organizmów osiągało gigantyczne rozmiary" Ja się zapytywam Dlaczego ?!!! To nie jest tak, że one tak sobie urastały bo lubiały .Warunki otoczenia (zewnętrzne) miały na to wpływ ! Chodzi o to, żeby ustalić jakie warunki ziemskie wtedy panowały a nie o to, czy żaba żarła dinozaura.

Portret użytkownika Tomasz123

Do Kwazar.Moim zdaniem ,te

Do Kwazar.Moim zdaniem ,te żaby miały takie,a nie inne rozmiary dlaczego,że tak postanowił Projektant wszystkich istot żywych na Ziemi.Rozmiary i budowa są zapisane w DNA i zabezpieczone przed błędami w czasie kopiowania tego DNA.Warunki(np. zawartość tlenu w atmosferze) nie miały istotnego wpływu na rozmiary zwierząt.

Skomentuj