Poznań mógł być pierwszą stolicą Polski. Archeolodzy znaleźli potencjalny dowód

Kategorie: 

Źródło: Domena Publiczna

Polscy archeolodzy odkryli pozostałości budowli obronnych sprzed około 1000 lat. Zdaniem archeologów, odkrycie masywnych umocnień obronnych sugeruje, że Poznań mógł być faktyczną pierwszą stolicą Polski. Do tej pory, uważano iż zgodnie z legendami było to Gniezno.


Na jednym z poznańskich placów budowy, natrafiono jednak na potężne mury obronne zbudowane z drewna, kamienia i piasku. Ich grubość wynosiła 40 metrów, a wysokość 12 metrów. Są to największe tego typu konstrukcje, znalezione w Polsce. Fortyfikacje pochodzą z X wieku i natrafiono na nie na głębokości siedmiu metrów w rejonie Ostrowa Tumskiego. Analiza murów wykazała, że ​​ściany zostały wzniesione między 968 a 1000 rokiem naszej ery. Przypada to więc na lata rządów Mieszka I. 


Źródło: Dom Eko


Archeolodzy ustalili, że infrastruktura obronna Poznania składała się z trzech linii. Był to rodzaj pierścienia obronnego, który otaczał miasto i łączył się ze sobą. Takie mury pojawiały się jedynie w najważniejszych ośrodkach państwa Polskiego. Co ciekawej w Gnieźnie, który oficjalnie jest pierwszą stolicą Polski i znajduje się 60 km od miejsca wykopalisk, nie znaleziono pozostałości takich konstrukcji. 


Źródło: Dom Eko


Archeolodzy uważają, że budowanie tak imponujących murów na terenie Poznania może wskazywać na jego wyższą rangę w porówaniu do Gniezna. Zgodnie ze słowami kierownika wykopalisk Antoniego Smolińskiego:

Do tej pory uważaliśmy Poznań za osadę o drugorzędnym znaczeniu. Jednak biorąc pod uwagę odkrycie tych olbrzymich fortyfikacji ta teza jest mocno dyskusyjna. Wiele wskazuje na to, że to wczesno-średniowieczne miasto było strategicznym centrum chrześcijańskiego państwa Mieszka I.

Naturalnie, to zagadnienie wymaga jeszcze dalszych badań. Jeśli okaże się iż Poznań faktycznie pełnił funkcję stolicy Polski, to być może książki do historii będą musiały zostać zmodyfikowane. Do tej pory wiadomo nam iż w różnych okresach historycznych funkcje te pełniły Gniezno, Kraków a teraz Warszawa.


Źródło: Dom Eko

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika The Bird

A teraz wam wszystkim dobrze

A teraz wam wszystkim dobrze bo śMIeszek ochrzcił ,,Polskę`` za pomocą obcego krzyża zjednoczył nasze ,,barbarzyńskie" plemiona, nikt już nie pamięta, ilu bezbronnych, wspaniałych istot, płonących na stosach, naszych przodków stracono aby nakarmić  Ego śMieszka.

 

Czekam na dzień, w którym Japonia upomni Polskę do wypłat odszkodowań za Hiroszimę i Nagasaki.

Portret użytkownika dedal

Historie napisali nam zaborcy

Historie napisali nam zaborcy , skutecznie wyplemiając przekazy starszyzny, czy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Naszej historii trzeba szukac w Watykanie i państwach gdzie Wojny w Europie nie zamieniły starych bibliotek w popiół . A jest ona całkiem inna. Przykład Królestwo Wandali w Afryce Północnej.Cała historia rodu Wandali została Polsce dosłownie wycieta. A przecież matką Mieszka była ksieżna z rodu Wandali. Mieszko został wybrany królem Polski dajac poczatek rodowi Polan .   Bardzo możliwe że Polska przyjeła chrzest duzo wcześniej ( od strony kościoła Greckiego - nie mylić z prawosławiem ) , sam fakt że Mieszko istniał  w zapiskach ( zymskich i Greckich  po łacinie ) duzo wczesniej od daty przyjecia chrztu . Najwidoczniej był juz ochrzczony przy narodzinach. Nikt jakoś nie porusza tematu że po chrzcie Polski Niemcy napadli na Polske chcądz zdobyć Szczecin, i że właśnie Mieszko przeniósł sie do Szczecina  i z tamtąd słał listy do Papieża. Czas wreście odkopać stare dzieje Polski, tyle że nie na rekę jest to zarówno Niemcom jak i nacjom wschodnim . 

Portret użytkownika Kmieć bez loginu

//Analiza murów wykazała, że

//Analiza murów wykazała, że ​​ściany zostały wzniesione między 968 a 1000 rokiem naszej ery. //

Chyba analiza organoleptyczna. Koszernym jęzorem polskojęzycznego naukafca.
Oczywistym jest, że mury nie mogły powstać wcześniej (przed wyssanym spod ogona wielbłąda Krztem - 966), bo to by zadało kłam oficjalnej talmudycznej narracji, że Słowianie zamieszujący tereny między Bugiem a Odrą zeszli z drzew i chaszczy dopiero pod wpływem "cywilizowanych" rycerzy "niemieckich" po (wyssanym...) Krzcie i dopiero wtedy przemówili ludzkim głosem.
A pierwsze słowa brzmiały: "boże, coś Polskę"...

Portret użytkownika Maxxx

Zasadniczo szukanie stolicy

Zasadniczo szukanie stolicy państwa w takim czy innym miejscu jest błędem. W tamtych czasach nie było stolic w naszym rozumieniu. Władcy jeździli po kraju i stacjonowali w różnych miejscach. Przynajmniej tak było na początko formowania się państw. 

Portret użytkownika euklides

Ci archeolodzy to w

Ci archeolodzy to w większości narybek wujka stalina z uniwerków przejętych przez komunę, dlatego są tacy zdziwieni...

Stołeczne Miasto Poznań – tytuł Poznania, stanowiący jego pełną nazwę, używany dla zachowania tradycji w okazjach uroczystych

Stosowanie tego tytułu wynika m.in. z faktu, że w połowie X wieku Poznań odgrywał ważną rolę w państwie Piastów. W Poznaniu znajdowała się jedna z rezydencji Mieszka I, ustanowiono pierwszą polską katedrę biskupią, w której, jak się domniemuje[2], pochowano Mieszka I i Bolesława I Chrobrego.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stolica_Polski

 

Skomentuj