Poznaj właściwości lecznicze aloesu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Aloes jest popularną rośliną leczniczą, stosowaną w medycynie od tysięcy lat. Pochodzi z terenów Afryki oraz Azji Mniejszej i jest najbardziej znany ze swoich właściwości leczniczych wobec skóry, jednak posiada także kilka innych zastosowań.

 

Aloes jest szeroko stosowany w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i spożywczym, a jego roczna wartość rynkowa na świecie wynosi około 13 miliardów dolarów. Grube liście rośliny magazynują wodę, a żel z nich pozyskiwany zawiera witaminy, minerały, aminokwasy oraz przeciwutleniacze.

 

Roślina zawiera silne polifenole, które pomagają w hamowaniu rozmnażania się niektórych bakterii, powodujących zakażenia u ludzi. Żel stosowany miejscowo przyspiesza regenerację skóry, pomagając w przypadku oparzeń oraz otarć.

Badania sugerują, że kuracja z udziałem aloesu jest skuteczna na oparzenia pierwszego i drugiego stopnia. Aloes może skrócić czas gojenia się ran o około 9 dni w porównaniu do konwencjonalnie stosowanych leków.

 

Płukanie jamy ustnej czystym sokiem z aloesu okazało się skuteczne w zmniejszaniu osadu bakteryjnego na zębach. Aloes zabija bakterie w jamie ustnej i może być skuteczną alternatywą dla sztucznych produktów. Ta praktyka może pomóc także w przypadku leczenia aft i innych stanów zapalnych w jamie ustnej.

Aloes ma silne działanie przeczyszczające i może być stosowany także w przypadku leczenia zaparć oraz innych zaburzeń trawienia, na przykład zespołu jelita drażliwego. 

 

Istnieją dowody naukowe świadczące o tym, że miejscowe stosowanie żelu z aloesu może spowolnić starzenie się skóry ze względu na stymulowanie przez niego produkcji kolagenu. Roślina może być także stosowana jako tradycyjny lek na cukrzycę. Zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę i pomaga w gospodarowaniu cukrem we krwi.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika JVK_2012

Następny wspaniały lek z

Następny wspaniały lek z Bożej Apteki jakich wiele na tym świecie, bo świat roślinny jest przebogaty we wszystko, czego do zdrowia nam potrzebne. Przy ostrym zapaleniu zaraskami zjadałem po dwie szklanki miąższu aloesu dziennie przez trzy tygodnie na czczo. Jego smak poprawiałem solą morską. Na skaleczenia też światny, bardzo szybko zasklepia rany. I rzeczywiście - doskonały na oparzenia. Ból mija jak ręką odjął. (Niemal natychmiast). '_,'

Portret użytkownika malso

To rewelacyjna roślina o

To rewelacyjna roślina o cudownych właściwościach i bardzo szerokim zastosowaniu. Trzeba jednak uważać co się kupuje, bo nie wszystkie preparaty dostępne na rynku są wartościowe i wiele z nich zawiera niewielką ilość aloesu i wątpliwej jakości. Jeżeli ktoś jest zainteresowany bardzo dobrymi produktami z aloesem, które mają przynieść obiecane efekty chętnie się podzielę wiedzą [email protected]

Portret użytkownika MPas

Żadna nowość ale ok. Sam mam

Żadna nowość ale ok. Sam mam aloesa w doniczce. Na opażenia działa natychmiast i skóra goji się niemal na naszych oczach. Działa kojąco na skórę. Można nim nawilżać twarz i nawet rozprowadzać w kącikach oczu. Pamiętajcie że duże dojrzałe liście zawierają żółtą truciznę. Trzeba zcięty liść pozbawić kolców i wymoczyć w wodzie przez jakieś 30 min aż przestanie farbować na żółto. Polecam chodować tą roślinę. Dużo by można pisać o zaletach. Pozdrawiam

Skomentuj