Późna ciąża wydłuża życie kobiet

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Niedawne badanie sugeruje, że późna ciąża może wpływać na oczekiwaną długość życia kobiety. Nowe odkrycie zostało opublikowane na stronie organizacji NAMS.

 


North American Menopause Society, od ponad 30 lat prowadzi badania nad zdrowiem kobiet. Teraz, specjaliści z tej organizacji, wyszli z tezą, że wiek kobiety w chwili urodzenia jej ostatniego dziecka, może wpływać na długość jej telomerów. Oznacza to iż znacząco wpływa to na jej długowieczność. Uważa się, że dłuższe telomery są korzystne dla długoterminowego zdrowia.

 

Gdy stają się one krótsze, wiąże się to z różnymi chorobami przewlekłymi, takimi jak problemy sercowo-naczyniowe, cukrzyca typu 2, choroby neurologiczne i różne typy raka. Naukowcy, od dawna zastanawiali się, czy wiek kobiety w chwili urodzenia jej ostatniego dziecka wpływa na długość telomerów. Wyniki przeprowadzonych niedawno badań prac wskazują na to, że rzeczywiście istnieje taki związek. Nowa praca naukowa obejmowała badanie stanu zdrowia ponad 1200 kobiet z różnych grup etnicznych w wieku okołomenopauzalnym i pomenopauzalnym.


W trakcie swojej pracy, naukowcy odkryli, że wiek kobiety w chwili urodzenia jej ostatniego dziecka jest wprost proporcjonalny z długością jej telomerów. Oznacza to, że ​​kobiety które później rodzą ostatnie dziecko, siłą rzeczy żyją dłużej i zdrowiej. Naukowcy zauważają jednocześnie, że potrzeba więcej badań nad tym zagadnieniem.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj