Poziom wody wokół Antarktydy rośnie znacznie szybciej niż w innych miejscach

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Najnowsze analizy danych satelitarnych wskazują na to, że poziom wody wokół Antarktydy rośnie znacznie szybciej niż w pozostałych oceanach. Naukowcy sądzą, że jest to spowodowane topnieniem antarktycznych lodowców.

 

Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii pracujący pod kierownictwem Craiga Rye z Uniwersytetu Southampton, przeanalizował dane satelitarne na temat poziomu oceanów zebrane w latach 1992 - 2011. Okazało się, że poziom wody wokół Antarktydy jest znacznie wyższy niż się tego spodziewano.

 

Średnio we wszechoceanie poziom wody w ciągu dekady wzrósł o 6 centymetrów a w rejonie Antarktyki aż o 8 centymetrów. Warto też wspomnieć, że próbki wody morskiej pobieranej w pobliżu Antarktydy już od jakiegoś czasu wskazują na zmniejszenie jej zasolenia. To dodatkowa poszlaka wskazująca, że przybiera słodkiej wody z lodowców.

 

Uczeni stworzyli specjalny model matematyczny, który zastosowano w komputerowej symulacji topnienia lodowców Antarktydy. Jej wyniki w dużym stopniu pokrywają się z tym, co zaobserwowano w rzeczywistości, co prowadzi do konkluzji, że anomalia związana ze wzrostem poziomu oceanu w Antarktyce ma związek z rozmarzaniem lodowców i tamtejszych półek lodowych.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Komentarze

Portret użytkownika spectra260

To

To super!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
WRESZCIE BĘDZIE CIEPŁO W POLSCE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.

Skomentuj