Poziom wody w jeziorze Bajkał nadal się zmniejsza

Kategorie: 

Źródlo: Internet

Poziom wody w jeziorze Bajkał spadła już od jakiegoś czasu. Obecnie lustro wody znajduje się już około siedmiu centymetrów poniżej poziomu krytycznego. Eksperci przewidują, że w tym największym na świecie słodkowodnym akwenie, który stanowi aż 20% światowych rezerw wody, będzie jej nadal ubywać.

 

Obniżenie poziomu wody w jeziorze rozpoczęło się jesienią 2014 roku. Zdaniem ekspertów przyczyną jest brak wody na skutek znacznie ograniczonych opadów, ale również czynniki antropogeniczne. Naukowcy uważają, że znaczne wahania poziomu wody w jeziorze zaczęto dostrzegać w ciągu ostatnich 50 lat, czyli od czasu budowy hydroelektrowni w Irkucku.

 

Taki krytyczny spadek poziomu wody wystąpił już jedenaście razy, ale żaden z nich nie miał katastrofalnego wpływu na stan środowiska naturalnego, pełnego endemicznych gatunków ryb i innych zwierząt. Ekolodzy mają nadzieje, że podobnie będzie obecnie.

Spadek wody w jeziorze jest oczywiście wynikiem kumulacji kilku czynników. Oprócz działalność lokalnych przedsiębiorstw energetycznych wskazuje się na małą ilość wody w rzece Selenga, która zwykle dostarcza do jeziora aż 50% jej zasobów. Naukowcy twierdzą, że już w 2014 roku Bajkał otrzymał o 60% mniej wody niż zwykle. Pozostałe źródła wody nie są po prosty w stanie zrekompensować braków.

 

Bajkał to jezioro pochodzenia tektonicznego znajdujące się w południowej części Syberii, na granicy regionu Irkucka i Republiki Buriacji. Często nazywany jest syberyjskim morzem. Bajkał jest też najgłębszym jeziorem na świecie. Ostatnie badania wskazują na to, że największa głębia jeziora znajduje się 1167 metrów pod poziomem morza.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika N1KT

ahh ku.... straszna myśl mnie

ahh ku.... straszna myśl mnie naszedła patrząc na zdjęcie z innego tematu (zdjęcie tej boi która pokazuje poziom morza/oceanu) patrząc na wodę a dokładnie jej kolor, pomyślałem sobie o Nostradamusie że ten patrząc się na wodę w misce przepowiadał co sie tam stanie ale zanim dokończyłem to myśleć to sam nie mogę w to uwierzyć - w myślach pokazała mi się planeta mars (jej widok) a po ułamku sekundy "że dlaczego tam woda uciekła z tej planety?" - to sie może stać tak samo z nami mimo że jest przyciąganie ziemskie - na marsie też nadal jest a wody jednak nie ma i jest jeszcze zimniej : / a u nas jeszcze tam gdzie było wiecznie zimno, wszystko się rozstapia : (((

Skomentuj