Poziom Morza Kaspijskiego spada o 5-10 cm rocznie

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Według irańskiego Ministerstwa Energii średni roczny poziom wody w Morzu Kaspijskim obniżył się o około 5-10 cm w porównaniu z ubiegłym rokiem. O poziomie wody w tym akwenie decydują różne czynniki, takie jak objętość wód spływających z rzek do tej zlewni, ilość opadów oraz szybkość parowania.

Poziom wody w Morzu Kaspijskim na zmianę spadał i rósł w ciągu ostatnich 30 lat.  W 1977 r. poziom morza gwałtownie spadł ale potem miał tendencję do podnoszenia się do 1995 roku. Jednak od tego czasu, w ciągu ostatnich 26 lat, poziom wody morskiej wykazywał jedynie tendencję spadkową. Obecnie znajduje się metr nad poziomem morza z 1977 r., co było najniższym poziomem na Morzu Kaspijskim od pięciu dekad, i jeśli ten sam trend się utrzyma, ponownie osiągnie najniższy poziom za niecałe 10 lat.

 

Długoterminowe prognozy oparte na scenariuszach zmian klimatu wskazują na spadek poziomu wody w gigantycznym jeziorze o 4-6 metrów w ciągu najbliższych 30-50 lat. Spadek poziomu wody morskiej ma negatywny wpływ na obszary chronione, w tym na tereny podmokłe, a także na życie wodne ze względu na zwiększone zasolenie i temperaturę wody.

 

Dodatkowo wskazano na kolejny czynnik obniżania się poziomu wody w Morzu Kaspijskim, którą jest największa rzeka wpływająca do Morza Kaspijskiego jaką jest rosyjska Wołga. Zużycie wody w różnych częściach rzeki zmniejszało ilość wody wpływającej do Morza Kaspijskiego.

Morze Kaspijskie jest największym zamkniętym akwenem śródlądowym na Ziemi. Na północnym wschodzie graniczy z Kazachstanem, na północnym zachodzie z Rosją, na zachodzie z Azerbejdżanem, na południu z Iranem, a na południowym wschodzie z Turkmenistanem. Powierzchnia morza wynosi 600 384 kilometrów kwadratowych, a linia brzegowa 7000 kilometrów.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj