Poziom mórz u wybrzeży Wielkiej Brytanii podniósł się o 16,5 cm w ciągu 32 lat

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Brytyjscy meteorolodzy z UK Met Office ogłosili, że poziom mórz u wybrzeży Wielkiej Brytanii podniósł się o 16,5 cm od 1990 r. z powodu zmian klimatycznych. O tym poinformowała w czwartek BBC Broadcasting Corporation, powołując się na raport agencji.

 

Jednocześnie, zdaniem ekspertów, poziom morza podnosi się corocznie o 3 do 5,2 mm, czyli ponad dwukrotnie więcej niż podobne wskaźniki z początku XX wieku. W rezultacie wzrasta erozja linii brzegowej, powodując wysokie fale podczas sztormów.

 

Zdaniem brytyjskich ekspertów, zmiany klimatyczne przyspieszą w najbliższej przyszłości ten trend. Według badaczy powódź od strony morza może zagrażać około 500 tysięcy domostwom.

 

Według symulacji w które wierzą naukowcy, poziom mórz w pobliżu Wysp Brytyjskich podniesie się o 35 cm do 2050 r. Wśród najbardziej narażonych obszarów znajdują się niektóre miasta na północnym zachodzie, południowym zachodzie i południowym wschodzie Anglii.

 

Naukowcy ostrzegają, że mieszkańcy tych obszarów powinni być przygotowani na przeprowadzkę, jeśli ich domy są zagrożone. Eksperci twierdzą, że utrzymanie tych gospodarstw domowych do zamieszkania będzie niemożliwe lub nieopłacalne ekonomicznie. 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (4 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Retor

To bardzo ciekwe przez wiele

To bardzo ciekwe przez wiele lat mieszkałem w miejscowosci turysycznej która nią jest od ponad 150 lat.Linia brzegowa jest tam gdzie była i ani centa wyżej.Jak na złość jest to Wielka Brytania więc skąd to info?Proponuję sprawdzić.Owszem wiele lat temu na dnie zatoki znajdował się las i są pozostałości widoczne przy odpływie ale to datowane jest na zdecydowanie wcześniej niż pomiary o których mowa.

Portret użytkownika Hegemon

Dziwna sprawa że po

Dziwna sprawa że po przeciwnej stronie kanału u wybrzeży Belgii i Holandii nie stwierdzili takiego wzrostu poziomu morza. Może to wyspa brytyjska osiada. Bo nie może być tak że tylko w Wielkiej Brytanii podnosi się poziom. Logika się kłania państwo experci. 

Portret użytkownika Czarex

Tak, poziom wód się podnosi.

Tak, poziom wód się podnosi. Bo ziemia ma swoje cykle - ocieplenia i zlodowacenia. 
Niestety nauka jest na zbyt niskim poziomie by na te naturalne cykle wpływać (może przesuniemy nieuniknione o 5 lat ale nie wyeliminujemy).

Faktem jest, ze podniesienie się poziomów oceanów nawet o kilkanaście centymetrów przyniesie wielkie kłopoty wielu miastom i państwom. Lecz te miasta czy państwa nie robią nic obecnie aby problem był jak najmniejszy później. Tylko wszyscy krzyczą jednym głosem, że węgiel jest zły. To nie węgiel jest zły tylko cykle Ziemii.

Zamiast kopać mierzeje niech zrobią wały choćby pół metrowe wokół Świnoujścia, Szczecina czy trojmiasta i po problemie z "globalnym ociepleniem"

Portret użytkownika moon fake

Może kiedyś dotrze do tych

Może kiedyś dotrze do tych durnych głów że to na co wpływa człowiek to tylko śmietnik który pozostawia wszędzie gdzie się pojawi. Idziesz do parku, lasu? Pozbieraj śmieci jesli jesteś odpowiedzialny za planetę i następne pokolenia zamiast je tam rzucać. Nie kupuj pierdolonych pierdół, pizdryków. Przodują w tym kobiety żeby nie było. Poza tym kosmos ma swoje rytmy i choćby całe CO2 odcedzili z powietrza czego im życzę bo się tępota sama wydusi, nie wpłynie to na efekt zmian w całym kosmosie któremu bezwzględnie podlegamy. Nawet nie mają pojęcia jakim NICZYM jest Ziemia, Słońce a nawet galaktyka w której wiejskich drogach zamieszkujemy. Ziemianie to takie wieśniaki kosmosu. Zwłaszcza mentalne wieśniaki o nawet nie bladym pojęciu całości. Kiedyś "prymitywni ludzie" przynajmniej byli świadomi że wszystko jest świadome dlatego gdy coś się działo, modlili się do tego co im daje życie o przebaczenie. Do świadomego Słońca się modlili, wiedząc że jeśli świadomość jest w nas to jest wszędzie bo kosmos niczego nie tworzy niepowtarzalnie. Dziś gdyby nauka się rozwijała bylibyśmy świadomi że nie ma bzdur jak czasoprzestrzenne czarno dziurowe tunele w centrach galaktyk a łączące galaktyki plazmowe szlaki po których elektromagnetyczne maszyny mogą poruszać się o wiele szybciej niż w przestrzeni bez tych włókien.

Strony

Skomentuj