Pożary lasów w okolicy elektrowni w Czarnobylu mogą zagrozić bezpieczeństwu mieszkańców Ukrainy

Kategorie: 

Źródło: wikipedia

Niedawno, 26 kwietnia 2018 roku, minęły 32 lata od katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Skutki tego zdarzenia odczuwamy do dnia dzisiejszego. Dlatego władze na Ukrainie muszą szybko poradzić sobie z pożarem skażonego lasu. Jest to o tyle istotne, że trujący dym, ze względu na kierunek wiatru, może dotrzeć nawet w okolicy Kijowa.

 

To nie pierwszy raz, gdy ogień pojawił się w zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni. W 2015 i 2017 roku również walczono z pożarem na terenie strefy czarnobylskiej i tak jak wtedy, tak i teraz, pożar lasu został zapoczątkowany przez płonące łąki. 

Las płonie na obszarze kilkunastu hektarów. W akcji ratowniczej uczestniczy kilkuset strażaków, którzy mają do dyspozycji samolot gaśniczy. 

Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman, wyjaśnił, że sytuacja jest pod pełną kontrolą, a w Kijowie i w samym Czarnobylu, poziom promieniowania jest znacznie niższy od dopuszczalnych norm. 

Problem z Czarnobylem trwa nieprzerwanie od 26 kwietnia 1986 roku. W wyniku eksplozji reaktora zginęła jedna osoba, potem jednak z powodu choroby popromiennej śmierć poniosło przynajmniej 160 likwidatorów skutków wypadku.

Na szczęście bardzo szybko podjęto decyzję o zasypaniu dymiącego reaktora, a potem zbudowano nad nim specjalny sarkofag. Był on planowany jako struktura tymczasowa, ale w podobnej formie w jakiej powstał w latach osiemdziesiątych, istnieje do dzisiaj. Nowy betonowy sarkofag powstał w 2016 roku i będzie mógł być eksploatowany przez następne 100 lat.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika b@ron

"Premier Ukrainy Wołodymyr

"Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman, wyjaśnił, że sytuacja jest pod pełną kontrolą, a w Kijowie i w samym Czarnobylu, poziom promieniowania jest znacznie niższy od dopuszczalnych norm. " ... no ten Czarnobyl to mógł sobie darować ... to po co istnieje strefa zamknięta???

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Wiesz co? Takich jak ty

Wiesz co? Takich jak ty nowoczesnych postępaków to bym przykuwał łańcuchem do ściany reaktora. Arabowie tak czynią do dziś dnia ze swoimi wariatami. Tyle że oni przykuwają do wychodka. UE taka jest zakochana w arabach to powinni brać od nich wszystko jak leci. Taki przymocowany osobnik ma wszystko to co mu potrzeba, a nawet jak by ci się nudziło to byś se ulepił kulkę z swoich odchodów i mógł nią rzucać w kogo byś tam chciał. A tak to lepisz swe kupy i rozrzucasz po internecie. Fuj.

Portret użytkownika hyh

Putin bedzie miec problem po

Putin bedzie miec problem po mundialu , jesli powiedzial ,ze ukraina to brat to trzeba zajac cala... a nie tylko Donbas. Teraz tylko znalesc dobry powod i pogonia banderowcow , gdzie , mysle ,ze do Polski beda uciekac...

 

Skomentuj