Pożary lasów w okolicy Czarnobyla zagrażają elektrowni atomowej

Kategorie: 

Źródlo: Internet

W skażonej strefie wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło do potencjalnie niebezpiecznego pożaru lasu. W sumie płonie 400 hektarów drzewostanu i ogień zbliża się coraz bardziej do elektrowni.

 

Sytuację komplikuje silny wiatr, który sprzyja roznoszeniu się ognia. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie w ciągu najbliższych godzin pożar może dotrzeć już do 20 kilometrowej strefy bezpieczeństwa wytyczonej wokół uszkodzonej siłowni. Las, który płonie jest w dużej mierze radioaktywny, ale media starają się tego nie podkreślać, aby nie wzbudzać paniki. Sytuacja jest na tyle poważna, że w zwalczanie pożaru zaangażowane zostały jednostki Gwardii Narodowej i MSW.

 

Zwołano też specjalny sztab kryzysowy, który ma koordynować sytuację i przeciwdziałać eskalacji zagrożenia. Wcześniej władze ukraińskie twierdziły, że nie ma zagrożenia dla urządzeń elektrowni, ale sytuacja się pogorszyła i obecnie nie można tego wykluczyć. Problem z Czarnobylem trwa nieprzerwanie od 26 kwietnia 1986 roku. W wyniku eksplozji reaktora zginęła jedna osoba, potem jednak z powodu choroby popromiennej śmierć poniosło przynajmniej 160 likwidatorów skutków wypadku.

 

Na szczęście bardzo szybko podjęto decyzję o zasypaniu dymiącego reaktora, a potem zbudowano nad nim specjalny sarkofag. Był on planowany jako struktura tymczasowa, ale w podobnej formie w jakiej powstał w latach osiemdziesiątych, istnieje do dzisiaj. Nowy betonowy sarkofag ma powstać do 2016 roku, ale niestabilna sytuacja polityczna i gospodarcza Ukrainy może się stać przeszkodą w realizacji tej inwestycji.

 

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika keri

Poziom radioaktywności w

Poziom radioaktywności w Lublinie wskazuje prawie na skażenie,
http://www.radioaktywnosc.umcs.lublin.pl/
pomimo, że Lublin ma takie ustawienia detektora, aby niczego nie wykrywawać i mieć spokój.
Ścierwomedia czy PAA udają tradycyjnie, ze nic nie wiedzą. PAA dopiero zacznie się zastanawiać nad sytuacją, jak dziennikarze zadadzą pytania. Po co coś robić, skoro mają ciepłe posadki i forsę za nic nie robienie.

Portret użytkownika Dr Piotr

Tylko gdzie oni tam widzą las

Tylko gdzie oni tam widzą las wokó łreaktora, przecież tam jest jeden wielki plac budowy, goła ziemia i tyle? Co ziemia im się zacznie palić? Skoro jest strefa bezpieczeństwa, to wypali się wszystko w tej strefie i zgaśnie lub sami zgaszą, a dla elektrowni to nie zagrożenie. Jakiś kolejny odwracacz uwagi i tyle. Jedyny problem to radioaktywny dym z pożarów i tyle.

Portret użytkownika Zenek ;)

A propo chernobyla,

A propo chernobyla, poneważ:

1. żydobanderowcy z Kijowa nie mają kasy na nowy sarkofag a żebry na zachodzie nie przynoszą rezultatu

2. na przejściu kolejnowym z ukrainą stoi szwabski pociąg (pierwszy z wielu) wyładowany odpadami nuklearnymi jakie miały trafić do nowobudowanej "ukraińskiej strefy wysokopromienistej" czyli w okolice starej wysadzonej na żydowski sabotaż elektrowni

to wymienione w artykule PODPALENIE lasu można traktować jako usuwanie zbędnego zalesienia ze strefy przyszłego składowania szwabskich nuklearnych śmieci na Ukrainie. A panika jak to panika, może na kimś wymusi sypnięcie mamoną żydonazistom z Kijowa na ich statutowe, judaistyczne cele czyli MORDOWANIE KOGO WLEZIE - obecnie Rosjan z Noworosji.

Portret użytkownika taaaa

Lasy lasami ale w Balitmore

Lasy lasami ale w Balitmore wprowadzono godzinę policyjną, w mieście jest 2000 żołnierzy plus mnóstwo policji, wczoraj w zamieszkach spalono ponad 150 pojazdów, kilkaset osób zostało aresztowany a POLSKOJĘZYCZNE MILCZĄ! Gdyby to się działo w Moskwie to byłyby relacje non stop a że w USA to się ukrywa. W tym kraju wolna prasa umarła.

Strony

Skomentuj