Poza terenem elektrowni atomowej Fukushima Daiichi odkryto pluton

Kategorie: 

Kadr z dokumentu NHK

Po raz pierwszy niewielkie ilości plutonu zostały wykryte w glebie poza elektrownią atomową Fukushima Daiichi.

 

Shinzo Kimura z Uniwersytetu Hokkaido zbierał próbki wzdłuż drogi do Okumamachi, około 1,7 km na zachód od bramy elektrowni.  Zostały one pozyskane 21 kwietnia podczas kręcenia materiału telewizyjnego przez stację NHK, dokładnie dzień przed tym, gdy obszar został wyznaczony, jako strefa zamknięta.

 

Profesor Masayoshi Yamamoto i naukowcy z laboratorium Uniwersytetu Kanazawa poddali próbki analizie i znaleziono śladowe ilości 3 rodzajów plutonu.

 

Między innymi plutonu-239 i 240, w wielkości całkowitej 0,078 bekerela na kilogram.

 

To wielkość bliska do tej wynikającą z dawnych testów bomb atomowych. Ale te substancje są najprawdopodobniej efektem z wybuchów siłowni jądrowej, ich stosunek gęstości różni je od tych izotopów z przeszłości.

 

Profesor Yamamoto powiedział, że ilości są tak niewielkie, że zdrowie ludzi nie będzie narażone na szwank.

 

Zalecił on, aby skażenia w pobliżu siłowni zostały w pełni zbadane. Zaznaczył, że badania mogą rzucić światło na sposób rozprzestrzeniania się substancji promieniotwórczych w powietrzu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika un

21. kwietnia rdzenie nie byly

21. kwietnia rdzenie nie byly jeszcze stopione.  od tego czasu chcialbym zauwazyc poziom promieniowania wciaz wzrasta i nie widze powodu aby z plutonem mialoby byc inaczej. najwazniejsze jednak, ze "badania mogą rzucić światło na sposób rozprzestrzeniania się substancji promieniotwórczych w powietrzu".  to zdanie padlo chyba w mysl zasady always look on the bright side ;~)

Portret użytkownika Sul893

"Profesor Yamamoto

"Profesor Yamamoto powiedział, że ilości są tak niewielkie, że zdrowie ludzi nie będzie narażone na szwank. Nie ma czegoś takiego;/ Każda dawka promieniowania jest zuuua, za 10 może 20 lat ci ludzie będa umierac na raka, ale kto wtedy będzie pamiętac o wybuchu...

Skomentuj