Powszechny dodatek do żywności - syrop glukozowo-fruktozowy - powoduje raka

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wyniki najnowszych badań wskazują, że syrop glukozowo-fruktozowy wspomaga rozwój guzów nowotworowych w jelicie grubym. Nawet dzienna dawka tej substancji, zawarta w małej puszcze sztucznie słodzonego napoju, przyspiesza wzrost raka niezależnie od otyłości.

 

Liczne dotychczasowe badania wskazują na związki między spożywaniem słodkich napojów, otyłością i ryzykiem wystąpienia raka jelita grubego. Wiadomo, że nadmiar cukru może prowadzić do otyłości, natomiast otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia wielu rodzajów nowotworów. Dlatego zespół z Baylor College of Medicine z Teksasu i Weill Cornell Medicine z Nowego Jorku postanowił sprawdzić, czy istnieje bezpośredni związek między konsumpcją cukru a rakiem.

Naukowcy najpierw stworzyli mysi model wczesnego stadium raka jelita grubego z usuniętym genem APC. Bez niego, normalne komórki jelitowe nie przestają rosnąć i nie umierają, tworząc polipy. Ponad 90% pacjentów z nowotworem jelita grubego posiada ten rodzaj mutacji APC.

Z pomocą tego modelu, naukowcy sprawdzili, w jaki sposób spożycie wody zawierającej w 25% syrop glukozowo-fruktozowy wpłynie na rozwój guza. Gdy gryzonie otrzymały tę wodę i mogły pić jej dowolną ilość, już po miesiącu gwałtownie przybrały na wadze.

 

Aby zapobiec otyłości i zasymulować codzienne spożycie przez ludzi odpowiednika jednej puszki słodzonego napoju dziennie, myszom zaczęto podawać doustnie umiarkowaną ilość słodzonej wody poprzez strzykawkę. Po dwóch miesiącach, myszy z mutacją APC nie stały się otyłe, ale w ich organizmach rozwinęły się guzy, które były większe i bardziej złośliwe niż w przypadku gryzoni, którym podawano zwykłą wodę bez dodatku substancji słodzącej.

 

Wyniki badań sugerują, że gdy zwierzęta mają wczesny etap rozwoju guzów w jelitach, spożycie nawet niewielkich ilości syropu glukozowo-fruktozowego w postaci płynnej może sprzyjać jego wzrostowi niezależnie od otyłości. Dokonane obserwacje mogą wyjaśniać, dlaczego zwiększone spożycie słodkiej żywności i napojów w ciągu ostatnich 30 lat koreluje ze wzrostem liczby nowotworów jelita grubego wśród Amerykanów w wieku 25-50 lat.

Naukowcy odkryli również, że myszy z mutacją APC, otrzymujące umiarkowane ilości syropu glukozowo-fruktozowego, miały wysokie ilości fruktozy w jelicie grubym oraz glukozy we krwi. Nowotwory mogą skutecznie pobierać fruktozę i glukozę różnymi sposobami. Podczas badań wykazano, że fruktoza modyfikowała się chemicznie, a proces ten wspierał produkcję kwasów tłuszczowych, które powodowały wzrost guza. Jednak gdy usuwano konkretne geny gryzoni, które odpowiadały za metabolizm fruktozy lub syntezę kwasów tłuszczowych, okazało się, że guzy nie przybierały dużych rozmiarów, mimo podawania umiarkowanych ilości syropu glukozowo-fruktozowego.

 

Badanie pokazuje nam, że nowotwory jelita grubego korzystają z syropu glukozowo-fruktozowego jako paliwa, które zwiększa tempo wzrostu. Jednak dalsze studia będą niezbędne, aby dokonane odkrycia można było przełożyć na ludzi. Daje to też możliwość wynalezienia nowych metod leczenia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kimbur

Swoją drogą te rewelacje o

Swoją drogą te rewelacje o syropie glukozowo-fruktozowym są zapewne mocno przesadzone. Czy ktoś badał np. wpływ codziennego kłucia szczurów strzykawką?
Fruktoza i glukoza nie są obce dla naszego organizmu, bo spotkamy je chociażby w owocach takich jak jabłka czy winogrono. To samo z maltozą, obecną choćby w piwie, czy dekstrynami. 
Bardziej należaloby zwrócić uwagę na sam problem nadmiernego spożywania pewnych wyrobów i składników wyrobów. Przecież pić powinniśmy przede wszystkim wodę, a dostępna jest choćby w postaci wód mineralnych i leczniczych. Objadanie się słodyczami i picie napojów słodzonych w dużych ilościach to robienie samemu sobie wbrew. Pożądliwość bierze górę nad rozumem!

Portret użytkownika takijeden

Ciągle straszenie chemią i

Ciągle straszenie chemią i rakiem. Najwyższy czas przestać nas straszyć czego nie powinniśmy jeść a co możemy. Kiedy wreszcie ktorys rząd wprowadzi ustawę zakazujaca stosowania chemia w żywności? Kiedy nieuczciwi producenci - truciciele będą tak karani że odechce im się kombinować? Kiedy sanepid nie będzie sprawdzał czy podłoga jest czysta lub czy muchy nie siedzą, tylko zajmie się naszymi trucicielami? Nie chce słyszeć ciągle co powinienem kupić a co nie. Ja chcę kupować wszystko tylko ZDROWE tak jak to było kiedyś. 

Portret użytkownika Px

Wiec dlatego przez lata był i

Wiec dlatego przez lata był i jest tak powrzechnie stosowany choć o tej nowości było już wiadomo grubo ponad 20 lat temu.Jakie to stworzyło połacie sal szpitalnych i jak wpłyneło na rozwój wielu firm żerujących na cierpieniu i przedwczesnej śmierci.

Portret użytkownika Ona

Być moze i był stosowany 20

Być moze i był stosowany 20 lat temu w produktach, ale tych produktów było zdecydowanie mniej dostępnych, wiadomo nie tak mało jak 30 lat temu, ale teraz jest wysyp różnych paskudztw z równie paskudnym składem 

Portret użytkownika dziki kon

Echhhh, kiedy w końcu

Echhhh, kiedy w końcu staniemy się ludźmi myślącymi?? Kiedy przyspieszymy procesy eksperymentowania bezpośrednio na ludziach! Ile lat dekad musi minąć abyśmy zrozumieli iż rządy państw obywateli mąka totalnie w dupie i Nic nie znaczymy dla nich? Ile jeszcze będziemy oszukiwać siebie,ze drugi człowiek jest nam blisko i chcemy go bronić skoro myślimy TYLKO o swojej dupie. Eksperymentujemy na ludziach !!! Przyspieszy to znacznie procesy skuteczności leczenia potencjalnego! Matołki!!!

Strony

Skomentuj