Powszechnie stosowane w gospodarstwie domowym środki czyszczące uwalniają setki niebezpiecznych substancji chemicznych

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

W kontekście współczesnych badań naukowych nad oddziaływaniem związków chemicznych na jakość życia ludzi, niedawno przeprowadzone badanie przez Grupę Roboczą ds. Środowiska (EWG) prezentuje niepokojące dane dotyczące produktów czyszczących stosowanych w gospodarstwach domowych.

 

Publikacja ta, która ukazała się w czasopiśmie ChemOSfera, bada potencjalne zagrożenia związane z trzydziestoma różnymi środkami czystości, w tym uniwersalnymi środkami czyszczącymi, preparatami do czyszczenia szkła oraz odświeżaczami powietrza. Analizowane środki, choć powszechnie uważane za nieszkodliwe, uwalniają setki niebezpiecznych lotnych związków organicznych (LZO), które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie ludzi i jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń.

 

Badanie ujawnia, że lotne związki organiczne zawarte w tych produktach mogą znacznie zanieczyszczać powietrze, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Okazało się, że powietrze w pomieszczeniach może być od dwóch do pięciu razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze zewnętrzne, a według niektórych szacunków nawet 10 razy bardziej. Niespokojące jest również to, że niektóre produkty mogą emitować LZO przez bardzo długi okres czasu, rozciągający się od kilku dni do kilku tygodni, a nawet miesięcy.

 

Dr Alexis Temkin, starszy toksykolog w EWG, zwrócił uwagę na potrzebę zwiększenia świadomości konsumentów, badaczy oraz organów regulacyjnych w zakresie potencjalnych zagrożeń związanych z ekspozycją na chemikalia uwalniane do powietrza w pomieszczeniach. W ramach rekomendacji opublikowanych w tym badaniu, dr Temkin podkreśliła znaczenie wyboru produktów ekologicznych i bezzapachowych jako środek zaradczy w celu zmniejszenia ekspozycji na niebezpieczne lotne związki organiczne.

 

W dalszej analizie, badanie ujawniło korzystne właściwości produktów określanych jako "zielone". Produkty te wykazały o około 50% mniejszą emisję LZO w porównaniu do produktów konwencjonalnych. Dodatkowo, produkty zielone sklasyfikowane jako "bezzapachowe" miały znacznie niższą emisję LZO w porównaniu zarówno do produktów konwencjonalnych, jak i zielonych produktów zapachowych. Na przykład niearomatyzowana żywność zielona emitowała prawie osiem razy mniej LZO niż żywność konwencjonalna i cztery razy mniej niż zielona żywność aromatyzowana.

 

Znaczące obawy zdrowotne wiążą się z ekspozycją na lotne związki organiczne, szczególnie biorąc pod uwagę liczbę osób, które mogą być na nie narażone w miejscach pracy. Badania wykazały, że pracownicy sektora sprzątania mają o 50% wyższe ryzyko zachorowania na astmę oraz o 43% wyższe ryzyko rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Ponadto, kobiety pracujące w tej branży mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka płuc.

 

Zdrowie dzieci również jest zagrożone, jak sugerują badania, wskazując, że zwiększona ekspozycja na niektóre środki czystości w pomieszczeniach podczas ciąży i w okresie niemowlęcym jest związana ze zwiększonym ryzykiem rozwoju astmy i świszczącego oddechu w dzieciństwie.

 

Samara Geller, starsza dyrektor ds. nauki o środkach czyszczących w EWG, podkreśliła, że te środki czyszczące nie tylko stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, ale również powodują szkody dla środowiska.

 

Ustalenia opublikowane przez EWG są alarmującym sygnałem dla konsumentów, badaczy i organów regulacyjnych w zakresie potencjalnych zagrożeń związanych z powszechnym stosowaniem domowych środków czyszczących. Wybierając ekologiczne i bezzapachowe alternatywy, ludzie mogą znacząco zredukować swoją ekspozycję na niebezpieczne lotne związki organiczne, co z kolei może przyczynić się do poprawy jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń oraz ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj