Powszechnie stosowane chemikalia obniżają inteligencję dzieci

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Najnowsze badania, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Nowojorskiego wykazały, że metale ciężkie stanowią coraz mniejsze zagrożenie dla rozwijających się mózgów dzieci. Jednak okazuje się, że na horyzoncie pojawiają się nowe zagrożenia – chodzi o stosowane powszechnie chemikalia.

 

Naukowcy sprawdzili cztery substancje chemiczne, które mają największy wpływ na rozwój mózgu wśród dzieci. Są to ołów, rtęć, pestycydy i polibromowane difenyloetery – grupa związków organicznych, stosowanych jako środki zmniejszające palność. Określono również, w jaki sposób poszczególne substancje przyczyniły się do obniżenia ilorazu inteligencji wśród dzieci.

Okazało się, że w Stanach Zjednoczonych na przestrzeni lat 2001-2016, ołów „odebrał” dzieciom 78 milionów punktów IQ, a rtęć 2,5 miliona punktów IQ. Natomiast pestycydy spowodowały utratę prawie 27 milionów punktów IQ. Badania wykazały, że najbardziej niebezpieczne pod tym względem są tzw. opóźniacze palenia, które spowodowały utratę aż 162 milionów punktów IQ.

 

Naukowcy obliczyli, że wśród dzieci narażonych na toksyny, odsetek utraty IQ z powodu ekspozycji na pestycydy i środki zmniejszające palność wzrósł z 67% do 81%. Warto dodać, że opóźniacze palenia są dodawane do wielu materiałów i tworzyw sztucznych, a więc są praktycznie wszechobecne, natomiast pestycydy występują w żywności.

Od dawna wiadomo, że ołów i rtęć są bardzo szkodliwe dla rozwoju mózgu, dlatego wycofano je z wielu zastosowań. Jednak dotychczas podjęto niewiele działań na rzecz uregulowania pestycydów i środków zmniejszających palność, które ograniczają rozwój i mogą powodować nieodwracalne szkody.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika mariusx78

To ja się pytam dlaczego

To ja się pytam dlaczego zniknął mój wczorajszy komentarz pod wypowiedzią iluminata(był normalny i kulturalny)? Adminie tego portalu, chyba sobie jakieś jaja robisz normalnie. Co to jest za samowolka na tej wiejskiej stronie??! Ostatnio dla przykładu artykuł o naukowcach ONZ, którzy przyznali że szczepionki zabijają, też zniknął nagle na drugi dzień. Kojarzy mi się to z komuną. Myliłem się co do ZmianyNaZmiemi. Ten portal spada na psy.

Portret użytkownika osa

Kompletnie idiotyczny i

Kompletnie idiotyczny i pozbawiony sensownej treści artykuł... Gdyby ktoś zadał sobie trud i przeliczył to na przykładowy średni spadek o tyle i tyle punktów na przedziale wiekowym takim i takim, to może... A tak to kompletnie wszystko jedno, wartości w rodzju: 'miliony pkt IQ' nie mają żadnego sensu...

Portret użytkownika Haszkers1986

To nie chemikalia oglupiaja

To nie chemikalia oglupiaja dzieciaki a telefon w rece ... Jeszcze te 25/30 lat temu zeby cos wiedziec to trzeba bylo sie tego pierw nauczyc . A terac cyk wyciagamy telefon i juz wiemy jaka odleglosc z ziemi do marsa czy szybkosc tygrysa . To nie jest tak ze jestem jakims wrogiem technologi ( ja wiem ze 5g spowoduje wzrost zachorowan na raka itd ... ) ale jestem wdzieczny za ta glupia zabawke w kieszeni . Filmy , muzyka , gry , gps , wiki , rachunki zaplace , bilet do kina zamowie a najbardziej to lubie czytac a dzieki technologi i pdf mam mala biblioteke w kieszeni na zawolanie . Ognisko jeszcze bez ognia rozpale ale juz z obsluga papierowej mapy mam problemy xD

 

Portret użytkownika Arya

Z IQ są dwa problemy. Po

Z IQ są dwa problemy. Po pierwsze rozwój technologiczny sprawia, że IQ rośnie (nie mylić tego z mądrością, to nie jest to samo). Testy układa się w taki sposób, by normą było 100. Osoba, która żyła 100 lat temu i miała IQ na poziomie 100, dziś miałaby sporo mniej. Po drugie IQ nie jest czymś stałym w życiu jednostki. Może się ono wahać i to bardzo. Podam pewien przykład. Gdyby wziąć 20 państw i kazać je zapamiętać w określonej kolejności, to większości osób zajmie to od 7 do 10 minut. Osobie, która zna techniki pamięciowe zajmie to około 30-40 sekund (najlepszym jeszcze mniej, ale ja piszę o przeciętnych osobach znających te techniki). Samo poznanie technik pamięciowych jest w stanie sprawić, że IQ wyjdzie większe u tej samej osoby. Ta różnica nie będzie duża, ale kilka punktów to zawsze różnica. Ale gdyby uwzględnić inne zmienne (np. stan zdrowia w momencie przeprowadzania testu), to różnica może być już na poziomie kilkudziesięciu procent.

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika John Moll

Moje IQ rośnie. Ostatnie

Moje IQ rośnie. Ostatnie badania, wykonane ponad 10 lat temu wykazały, że mam 130 punktów. Przy bardzo łatwym dostępnie do internetu dość łatwo można znaleźć informacje o tym, jak zwiększyć iloraz inteligencji. Ale my na IQ innych ludzi nie mamy wpływu Smile

Strony

Skomentuj