Powstały wyjątkowe mikroroboty, które potrafią przetoczyć samochód

Kategorie: 

Źródło: YouTube

Naukowcy zaprezentowali małe, lecz niezwykle potężne roboty, które są w stanie przetaczać obiekty o masie nawet 2 tysiące razy większej od nich samych. Inspiracja z natury okazała się kluczem do sukcesu.

 

Badaniem zajęli się specjaliści z Uniwersytetu Stanforda z Laboratorium Biomimetyki i Zręcznych Manipulacji. Ich niewielkie roboty, które nazwano μTug, potrafią współpracować ze sobą niczym mrówki. Choć ich łączna masa wynosi jedynie 100 gramów, podczas demonstracji potrafiły przetoczyć samochód osobowy o masie 1770 kilogramów.

 

Jest to niezwykłe osiągnięcie, które z całą pewnością będzie miało ogrom zastosowań. David Christensen, jeden z autorów pracy przedstawił bardzo interesujące porównanie, które pozwala nam uzmysłowić sobie jak potężne są te mikroroboty - to tak jakby sześciu ludzi próbowało przetoczyć obiekt o masie Wieży Eiffla i trzech Statuł Wolności, tj. prawie 11 tysięcy ton.

 

Wydaje się to wręcz nieprawdopodobne. Technologia tego typu okaże się przydatna właśnie podczas przetaczania bardzo ciężkich obiektów. Być może w przyszłości powstanie większa wersja takich robotów, które przy łącznej masie 1 kilograma będą przetaczać obiekty ważące nawet 20 tysięcy kilogramów.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/grupa-poteznych-mikrorobotow-potrafi-przeniesc-samochod

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika PepePL

Nie przenieść, a przeciągnąć.

Nie przenieść, a przeciągnąć. To jest w tym przypadku różnica. Ew. Zmienić położenie. Zdziwiłbym się, gdyby udało się tym mikrorobotom podnieść ten samochód i przenieść go na swoich "plecach" tak, żeby pojazd nie dotykał podłoża na którym się wcześniej znajdował. No bez wątpienia jest to jakieś innowacyjne rozwiązanie, ale bez przesady Biggrin
Mają hajs to i ciekawe projekty robią.

Skomentuj