Powstały plany ewakuacji ludności na wypadek erupcji wulkanu Fuji

Kategorie: 

Źródło: NASA

Wzrastająca ilość wstrząsów sejsmicznych w okolicy i pod wulkanem Fuji, spowodowała zaniepokojenie lokalnych władz. Gdyby ziścił się najgorszy scenariusz i Fuji rozpocząłby erupcję konieczna byłaby ewakuacja ponad pół miliona mieszkańców. Japońskie władze przygotowały z tego powodu nowe plany ewakuacyjne, które właśnie ujawniono.

 

Prefektura Shizuoka traktuje zagrożenie wulkaniczne bardzo realnie. Istnieje ryzyko, że erupcja mierzącego 3776 metrów stratowulkanu doprowadzi do spływu lawy do znajdującego się po południowej stronie miasta Fuji. Wiązałoby się to z koniecznością realokacji 130 tysięcy ludzi. Plan ewakuacji oparto na podstawie mapy zagrożeń wykonanej na bazie danych historycznych, zwłaszcza erupcji z 1707 roku. W sumie zdefiniowano 10 stref ewakuacji opartych o spodziewany tor spływu lawy.

Wspomniana erupcja z XVIII wieku była największą, jaką znamy w przeszłości wulkanu Fuji. Opad popiołu doszedł wtedy również do Tokio. Dzisiaj jest to aglomeracja licząca prawie 40 milionów mieszkańców i tego typu zjawisko byłoby dla nich realnym zagrożeniem.

 

Naukowcy z Japonii twierdza, że rośnie ciśnienie w komorze magmowej i dochodzi do tego przynajmniej od września 2012. Specjaliści twierdzą, ze teraz może ono być nawet większe niż w 1707 roku. Według agencji Kyodo News ciśnienie wewnątrz wulkanu wzrosło drastycznie po trzęsieniu ziemi z 11 marca 2011. Kilka dni po nim doszło do bardzo silnego wstrząsu w pobliżu wulkanu Fuji. Jego magnituda wyniosła 6,4 stopni w skali Richtera.

 

Oficjele uspokajają, że na razie nie widać oznak nadchodzącej erupcji, bo ilość rojów trzęsień nie rośnie, ale wspomniane dwa zjawiska sejsmiczne spowodowały, że rząd japoński i władze lokalne zostały wręcz zmuszone do bacznej obserwacji tego niebezpiecznego wulkanu.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Juszka1980OGL

Fuji to jeden z 5

Fuji to jeden z 5 najpiękniejszych wulkanów na świecie, jest niesamowity wspaniały. A co do wzrastającego ciśnienia w komorze to pierwszy wzdrost nastąpił w latach 80 (nawet ewakuowano część ludzi) ale się uspokoiło a to co mamy teraz tak naprawdę zaczeło się w 2009 roku po trzęsieniu ziemi o mag. 6. Po 11.03.2011 w okolicy wulkanu (w strefie komory i dopływów do niej) było 7 wstrząsów przekraczająch 5 w skali Richtera.
pozdrawiam Juszka

Skomentuj